З метою швидкої компенсації крововтрати пацієнту через катетер у підключичну вену перелито 1000 мл одногрупної резус-сувмісної крові. Наприкінці гемотрансфузії у пацієнта з'явилось: занепокоєння, блідість шкіри , тахікардія, судоми м'язів. Яке ускладнення виникло у пацієнта?
Каретою швидкої медичної допомоги до приймального відділення доставлено чоловіка 55 років зі скаргами на одноразове блювання " кавовою гущею", виражену загальну слабкість протягом двох діб. Об'єктивно: шкіра бліда, АТ 105/75, PS 97 за/хв. До якого обстеження слід готувати пацієнта?
Медсестра оглянула постраждалого, який упав з висоти 3-х метрів на ноги. Об'єктивно: пальпація болісна в ділянці ІІІ-го поперекового хребця, відсутня чутливість нижніх кінцівок. Що необхідно застосувати при транспортуванні даного пацієнта?
Жінка 44 років госпіталізована з приводу чисельних травм. Визначаються загальномозкові та менінгіальні ознаки, симптом окулярів, спостерігається кровотеча і лікворея з носу. Що Ви запідозрите у потерпілого?
Назвіть дослідження калу , при підготовці до якого за 3-5 днів пацієнтові забороняється вживати препарати заліза, йоду та призначається безгемоглобінова дієта:
До приймального відділення швидка допомога привезла непритомного постраждалого. Об'єктивно: кровотеча з вух та носа, на потиличній ділянці голови забійна рана 3х4 см. До якого відділення слід направити пацієнта?
Швидка допомога приїхала на місце ДТП. Чоловік 30 років скаржиться на біль, відсутність рухів у правій нозі. При огляді в середній третині гомілки набряк,, деформація, патологічна рухливість. Що потрібно застосувати для транспортної іммобілізації?
У хворого проникаюче поранення ока. Профілактику якого захворювання Вам необхідно провести?
Яку пов’язку Ви використаєте при проникаючому пораненні очей на догоспітальному етапі ?
У пацієнта 44 р., у хірургічному відділенні при підготовці до планової операції з приводу правосторонньої пахової грижі медсестра помітила ознаки стрептодермії в даній ділянці. Яке ускладнення Ви попередите?
У хворого 66 р., на другу добу після закритої черепно-мозкової травми з’явився симптом „окулярів”. Про яке пошкодження слід думати?
Пацієнт 75 років упав, турбують різкий біль у лівому надпліччі, набряк та деформація в ділянці ключиці. Медсестра надає першу медичну допомогу. Якою пов’язкою вона виконає іммобілізацію?
Ви приступили до надання допомоги постраждалому на місці події. Під час вторинного огляду виявлено перелом обох стегон. Які дії слід вчинити до приїзду "швидкої"?
На місці події виявлено постраждалого із сплутаною свідомістю, блідою, вологою на дотик шкірою, відчуттям неспокою, спраги, слабкістю, частим слабким пульсом, частим диханням, ознаками подразнення очеревини. Ваші дії до приїзду швидкої?
Ви приступили до надання допомоги дорослому постраждалому на місці події. Коли Ви займетесь визначенням наявності пошкоджень опорно-рухового апарату?
Ви приступили до огляду постраждалого на місці події. Під час огляду лівого стегна Ви виявили набряк і крововилив у тканини. Які додаткові дані необхідні для виставлення діагнозу перелом стегнової кістки?
Ви приступили до огляду постраждалого на місці події. Під час пальпації кісток гомілки виявлено крепітацію. Який найбільш ймовірний діагноз можна поставити у цьому випадку.
Ви приступили до надання допомоги дорослому постраждалому на місці події. Він без свідомості й лежить на животі. При огляді Ви виявили перелом гомілки. У якому випадку Ви будете проводити транспортну іммобілізацію?
Ви приступили до надання допомоги дорослому постраждалому на місці події. При огляді Ви виявили перелом ключиці. Як провести транспортну іммобілізацію?
Ви приступили до надання допомоги дорослому постраждалому на місці події. При огляді Ви вияснили наявність болю в ділянці шиї. Як провести іммобілізацію ураженого сегмента?
На місці події виявлено постраждалого з проникаючим пораненням грудної клітки. Ви надали йому першу допомогу, розмістили у напівсидячому положенні, викликали швидку і приступили до вторинного огляду. Що Ви повинні з’ясувати при опитуванні?
Дотримання якої з методик у післяопераційному періоді запобігає можливості розвитку тромбозів судин:
Хімічний спосіб місцевого лікування гнійних ран передбачає:
Функціональне призначення оклюзійної пов’язки:
Функціональне призначення оклюзійної пов’язки:
.„Симптом лігатури” характерний для:
Внаслідок вибуху газового балона з пропаном зазнав серйозних руйнувань під’їзд п’ятиповерхового будинку. Під завалом залишилася сім’я з чотирьох осіб (двоє дорослих і двоє дітей 4- і 12-річного віку), які в момент вибуху перебували в одній з кімнат квартири. Чоловік і дитина 4-річного віку зазнали механічних уражень різного ступеня важкості. Рятувальні роботи розпочалися через 15 хв. з моменту вибуху, проте прохід до постраждалих рятувальники здійснили через 12 год. з моменту вибуху. Скільки часу тривала фаза ізоляції для постраждалих? Вкажіть порядок надання медичної допомоги постраждалим у цей період.
На м’ясокомбінаті відбувся витік холодоагента – аміаку. Рівень аварії – об’єктовий. Ким і де буде надаватися перша медична допомога?
Під час проведення авіашоу на Скнилівському аеродромі, літак, втративши керування, проковзнув по оглядовому майданчику для глядачів і вибухнув далеко за його межами. На місце пригоди відразу прибули чергові бригади швидкої медичної допомоги. Де був ними організований відносно вогнища ураження перший етап медичної евакуації?
На слизькій дорозі водій автобуса не справився з керуванням і автобус зійшов з полотна дороги, впав з насипу й перевернувся. З 42 пасажирів 26 зазнали механічний уражень різного ступеня важкості. Хто буде надавати першу медичну допомогу і який її оптимальний термін надання?
На залізничному переїзді пасажирський потяг зіткнувся з автобусом. Внаслідок зіткнення локомотив і один із вагонів зійшов із колії. Загинуло 30 чоловік, більше 40 зазнали механічних уражень. Назвіть, до якої категорії належить ця дорожньо-транспортна пригода.
Під час падіння літака на авіашоу серед постраждалих виявилися дорослі і діти з механічними, термічними і комбінованими ураженнями. Всі знаходилися у стані психічного стресу. На полі в перші хвилини після катастрофи знаходилося тільки три бригади швидкої допомоги, які не могли надати допомогу всім постраждалим. Інші бригади під’їжджали до автомобільної стоянки. Наданням першої медичної допомоги добровільно зайнялися ряд глядачів і працівників аеродрому. Якій категорії постраждалих в першу чергу слід було надати першу медичну допомогу?
На залізничному переїзді пасажирський потяг зіткнувся з автобусом. Внаслідок зіткнення загинуло 18 пасажирів автобуса, ще 24 отримали механічні ураження різного ступеня важкості. Де і ким буде надаватися постраждалим кваліфікована медична допомога?
Після прориву греблі, була затоплена частина міста, розташована в районі русла ріки. Що необхідно встановити медичним працівникам і працівникам аварійно-рятувальної служби для з’ясування загальної обстановки й правильної організації допомоги постраждалим?
У хворого 24-х років інтенсивні болі в епігастральній ділянці, багаторазове блювання, яке не приносить полегшення, виражена загальна слабкість. Об’єктивно: загальний стан важкий, шкіра та видимі слизові-бліді з поодинокими фіолетовими плямами. Пульс - 100/хв., АТ- 100/60 мм.рт.ст. При пальпації живота визначається ригідність черевної стінки та різка болючість у епігастральній ділянці на 6 см вище пупка та у лівому реберно-хребетному куті, пульсація аорти у епігастральній ділянці не визначається. Ваш діагноз?
На другу добу після субтотальної резекції щитовидної залози з приводу дифузного токсичного зобу у хворої з’явилися тонічні судоми пальців (рука акушера), позитивні симтоми Хвостека, Вейса, Трусо. Яке ускладнення операції виникло ?
У хворого скарги на біль в правому підребіррі, слабкість, блювання, пронос, які з(явилися 5 годин тому. В анамнезе 2 тижні назад тупа травма живота. Гіпотензія, тахікардія. Діагноз?
Хворого збив автомобіль – перелом кісток тазу. Відмічається уретрорагія. Нестерпні тенезми, які підсилюють біль. Виділення сечі немає. Пальпаторно і перкуторно визначається розтягнутий сечовий міхур. Перша медична допомога буде полягати в наступному?
Хворий 45 років, впав з мотоцикла. Скаржиться на біль в лівому стегні і гомілці. Об’єктивно: відмічається патологічна рухомість і крепітація кісткових уламків в нижній третині лівого стегна і верхній третині гомілки. Яку транспортну іммобілізацію слід застосувати для профілактики травматичного шоку?
Грудна клітка хворої 34-х років була притиснута бортом автомобіля до стіни. При огляді лікарем швидкої допомоги: скарги на загальну слабкість, задишку, біль і відчуття тяжкості в грудній клітці на стороні ураження, блідість шкіри, тахікардія, пульс слабкого наповнення, АТ знижений, симптоми недостатності дихання. Вкажіть обсяг первинної допомоги:
Потерпілий 40 років отримав ножове поранення у живіт. Об'єктивно: шкіра звичайного кольору, пульс - 112/хв., ритмічний, АТ- 95/65 мм рт.ст. На передній черевній стінці рана 1,5х2,5 см зправа . Живіт при пальпації помірно болючий в ділянці рани, перистальтика вислуховується, симптомів подразнення очеревини немає. Яка подальша тактика?
Пацієнт під час ковтання конфети захрипів, схопився за шию, посинів і через 3 хвилини втратив свідомість. При огляді: свідомість відсутня, обличчя і шия ціанотичні, нерегулярні та непродуктивні рухи грудної клітки. На сонних артеріях – слаба пульсація. При пальцевій ревізії ротоглотки визначається округле стороннє тіло, змістити яке не вдається. Спроба змістити його при перекиданні пацієнта через коліно – невдала. Ваші подальші дії?
При ДТП було травмовано пішохода. Свідомість відсутня, АД - 80/50 мм.рт.ст. та прогресивно знижується, грудна клітка парадоксально здіймається, права нижня кінцівка у стегні ротована назовні. Який попередній діагноз можна установити?
В лікарню доставлена жінка 50 років, яку 2 години тому покусала собака. Який оптимальний об’єм первинної хірургічної обробки укушеної рани?
Пацієнт 79р. знаходиться у палаті інтенсивної терапії. У ранньому післяопераційному періоді з приводу кишкової непрохідності. Хворому необхідно проводити інфузійну терапію, парентеральне харчування. Поверхнева венозна сітка погано розвинута. Яка Ваша тактика в плані забезпечення венозного доступу?
На 2-й день після оперативного втручання з приводу глибокої флегмони шиї у пацієнта, 45 р., погіршення загального стану, загрудинний біль, задишка, лихоманка. Рентгенологічно: розширення тіні верхнього середостіння; контур затемнення чіткий, випуклий Який з діагнозів найбільш вірогідний?
Пацієнт, 36 р., з виразковою хворобою.шлунка доставлений в лікарню швидкої допомоги зі скаргами на різкий кинжалоподібний біль в епігастрії та виражену слабкість, тахікардію При рентгенологічному обстеженні виявлено вільний газ у черевній порожнині під правим склепінням діафрагми. Який ваш діагноз?
Жінка Д., 45 р., помітила деформацю, зморшення ділянки шкіри на правій молочній залозі, сосок втягнутий. На мамограмі: чітко окреслений вузол до 2 см в діаметрі з поодинокими мікрокальцинатами. Який вірогідний діагноз?
Чоловік, 36 р., поступив ургентно з колото-різаною раною правої половини грудної клітки. Рентгенологічно визначається: підвищення прозорості та відсутність легеневого рисунку в латеральних відділах легеневого поля. Серцево-судинна тінь зміщена вліво, ліве склепіння діафрагми зміщене вниз. При вдосі середостіння повштохоподібно зміщується вліво. Ваш діагноз?
Хвора поступила ургентно в лікарню швидкої допомоги зі спастичним болем у черевній порожнині, нудотою, багаторазовою блювотою, тахікардією. Рентнтгенологічно: візуалізується широкий атонічний газовий міхур шлунка, множинні чаші Клойбера, у яких ширина переважає над висотою, локалізуються у верхньому відділі живота. Який найвірогідніший діагноз?
Хворий Д., 45 р., після дорожньо–транспортної пригоди поступив у приймальний відділ лікарні швидкої допомоги у коматозному стані, виявлена гемолікворея з правого вуха. Який вид та об’єм радіологічних методів обстеження необхідно провести?
Які антибактеріальні препарати з наведених найбільш доцільно застосовувати при лікуванні хворих з гострою нирковою недостатністю:
Чоловік, 43 років, професійний водій. Звернувся з скаргами на біль в області заднього проходу. Біль з’явився різко та посилюється при дефекації, сидінні, ходьбі. При огляді: стан хворого середньої важкості. Шкіра та слизові без змін. ЧД-16/хв., ЧСС-72/хв., АТ-135/80. Живіт м’який, Місцево: в області ануса вибухає напруженний різко болючий вузол синюшного забарвлення, розміром 2,0х1,5х1,5см. Ваш діагноз?
Чоловік під час бійки одержав сильний удар у живіт, через 30 хвилин був доставлений у лікарнюі. Стан тяжкий, легке ді, акроціаноз, тахіпноє 26/хв. Живіт напружений. АТ 70/40 мм рт. ст., пульс 120/хв. Який найбільш вірогідний діагноз?
Під час хуліганської бійки постраждалий отримав ножове поранення у епігастральну область. Зовнішніх ознак кровотечі з рани немає. Постраждалий збужденний, більш якісно оглянути себе не дозволяє. Наполягає на тому, щоб йти додому. Яка тактика ведення постраждалого найбільш вірна?
У дитини 7 років, внаслідок падіння з висоти виник біль в лівому підребер’ї живота. При ультразвуковому дослідженні є підозра на розрив селезінки у воріт, кровотечу. Який найбільш імовірний метод лікування?
Хвора 48 років, надійшла в клініку зі скаргами на постійний біль у правому підребер'ї, що іррадіює в праве надпліччя, блювоту з домішкою жовчі, гіркоту в роті. Занедужала добу назад після прийому гострої їжі. Шкірні покриви бліді, пульс-102/хв., ритмічний. Живіт не роздутий, при пальпації напружений і різке хворобливий у правому підребер'ї, симптом Щоткина тут різко позитивний. Який найбільш вірогідний діагноз?
У хворого С., 28 років, уночі з’явилася нудота, біль в епігастрії, слабкість, підвищена температура тіла – 37.6оС. Доставлений бригадою “Швидкої допомоги” з діагнозом: гострий апендицит. До ранку біль перемістився в праву клубову область. У аналізі крові – лейкоцитоз 15.0 Г/л, інших змін у клінічних і біохімічних дослідженнях не виявлено. Аналіз сечі – у нормі. Язик сухуватий, обкладений білим нальотом. Є напруга м’язів у правій здухвинній ділянці. Позитивні симптоми Щоткіна, Ровзинга, Сітковського, Раздолського, Воскресен-ського. Виділення і діурез у нормі. Який найбільш вірогідний діагноз?
З підприємства доставлений потерпілий П., що при роботі зашкодив високовольтний електричний кабель. На кілька хвилин потерпілий непритомнів. При огляді: хворий блідий, права кисть і передпліччя в стані згинання, різкий набряк всієї ураженої кінцівки. У ліктьовій ямці і нижній третині передпліччя - некротичний струп чорного кольору. Пальці в стані згинання, холодні, сильний набряк. Який ступінь глибини опіків?
Хворий 50 років із скаргами на біль в правій підвздошній області, нудоту. Вважає себе хворим 5 діб, коли з’явився невеликий біль в правій здухвинній ділянці. Біль поступово підсилювався. За допомогою не звертався. При огляді стан задовільний, язик вологий, злегка обкладений білим нальотом. Температура тіла нормальна. Пульс – 72/хв. Живіт м'який, болючий у правій здухвинній ділянці. Там же пальпується пухлиновидне утворення розміром 6х8 см, болюче, щільної консистенції, нерухоме, без чітких меж. Симптоми Щоткіна, Ровзінга, Сітковського слабко позитивні. Лейкоцитів у крові 12.1 Г/л, ШОЕ – 30 мм за годину. Який діагноз?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома