Тиск твердих тіл на поверхню.Сила тиску.

Про матеріал
Тиск твердих тіл на поверхню.Сила тиску. Мета: Освітня . Сформувати в учнів уявлення про тиск і навчати розрізняти поняття «тиск» і «сила тиску». Показати практичне значення тиску. Розвиваюча. Продовжувати розвивати в учнів уміння спостерігати фізичні явища, користуватися приладами, інтелектуальні та творчі здібності, мислення, увагу, пам’ять, робити висновки, аналізувати.
Перегляд файлу

                             Тиск твердих тіл на поверхню.Сила тиску.

Мета:

              Освітня . Сформувати в учнів уявлення про тиск і навчати розрізняти поняття «тиск» і «сила тиску». Показати практичне значення  тиску.

             Розвиваюча.   Продовжувати розвивати в учнів уміння спостерігати  фізичні явища, користуватися приладами,  інтелектуальні та творчі здібності, мислення, увагу, пам’ять, робити висновки, аналізувати. 

           Виховна .   Виховувати пізнавальний інтерес і  такі якості як самостійність, працелюбність, почуття колективізму. 

Тип уроку. Урок  вивчення нового навчального   матеріалу .

Прилади та матеріали: гиря масою 500 г,пісок, скляна посудина широкого діаметру, дощинка з цвяхами, різці, стамески.

Презентація 

 

Не дуріте самі себе!Учітесь,читайте .

чужому научайтесь й свого не цурайтесь!

 Т.Г.Шевченко

 

  Хід уроку

1.Організаційний момент.

Життя-подорож,протягом якої ми здобуваємо нові знання.Урок –це також невеличка екскурсія де ми черпаємо нові знання

 2.Актуалізація опорних знань.

      Кросворд

https://learningapps.org/display?v=ppzt4ji2v19

3.Мотивація навчальної діяльності.

       Коли ми з вами вводили поняття  «сили» то говорили ,що результат дії сили залежить від трьох факторів: точки прикладання, числового значення і напряму.

          Запитання до учнів класу:

   Як ви думаєте, чи може результат дії сили залежати ще від чогось?

Учні відповідають, вчитель  аналізує  їх відповіді  і

оголошує тему та мету     уроку.

Тема: Тиск твердих тіл на поверхню.Сила тиску.

4.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

      Запитання учням класу.

    Якому хлопчикові легше йти по снігу?

 

      C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\images.jpg    

Висновок: дія сили різна і залежить не тільки від її значення, а й від площі поверхні, на яку вона діє.

    Наприклад, площа поверхні лижі в середньому майже в 20 разів більша за 

площу підошви черевика. Стоячи на лижах, людина на кожен квадратний 

сантиметр площі поверхні снігу діє силою, що в 20 разів менша, ніж стоячи

на  снігу без лиж.

   Дослід 1.Зробимо столик, ніжками якого будуть цвяхи. Поставимо столик шляпками цвяхів до низу і на нього гирю – масою 500 г. Результат – столик майже не вгрузає в пісок.

     Дослід 2. Поставимо столик шляпками цвяхів вгору і на нього гирю – масою 500 г. Результат – столик майже повністю вгрузає в пісок.

 C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\567.jpg

   Досліди свідчать, що чим менша площа опори столика, тим глибше він вгрузає в пісок під дією тієї самої сили.

У розглянутих прикладах значення мала сила, що діє перпендикулярно до поверхні тіла. Таку силу називають силою тиску.

     Величину, що визначається відношенням значення сили тиску до площі поверхні, на яку вона діє, називають тиском.

Тиск позначають малою латинською літерою р. Отже, щоб визначити тиск р, треба силу F, яка діє перпендикулярно до поверхні, поділити на площу цієї поверхні S, тобто:

                                    C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\T6HMD6V2.jpg

                                    Одиницею тиску є 1 Паскаль

 

 

    У техніці, будівництві, на транспорті дуже часто використовують різні 

способи, щоб зменшити або збільшити тиск. 

При зведенні будинку його фундамент роблять ширшим, ніж сам будинок, 

для зменшення тиску на грунт. Шини вантажних автомобілів роблять

набагато ширшими, ніж у легкових автомобілях. 

C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\1212.jpgC:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\index.jpg C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\3212.jpg

    З іншого боку, тиск можна збільшувати завдяки зменшенню площі 

поверхні. Це використовується в техніці при виготовленні інструментів 

(зубило, свердло, різець й т. п.). 

        C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\09.jpg          C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\987.jpg

    Відомості з уроку ОБЖ  „Безпека на льоду. Допомога потерпілому ”

  Тому, хто провалився під лід, дуже важко вибратися з ополонки, адже лід кришиться під вагою тіла. Щоб запобігти цьому, треба широко розвести

руки в сторони, розпластавшись на льоду, і перекотитися на спину, щоб витягти ноги.  Чим більше ти розпластаєшся на льоду, тим менше тиснутимеш на нього. 

             

 

    Вибравшись з ополонки, не можна ставати на ноги, а слід перекотитися чи 

переповзти на безпечне місце, пам'ятаючи, що вага тіла стала більшою через

мокрий одяг. 

    Допомогти тому, хто провалився під лід, можна, якщо з безпечного місця 

подати потерпілому довгу жердину, гілку, кинути мотузку, зв'язані паски, 

шарфи. Підбиратися до потерпілого найкраще, прив'язавшись мотузкою,

лігши на лижі або дошку й обережно просуваючись до ополонки. 

6.Осмислення об’єктивних зв’язків.

       Вчимось розв’язувати задачі.   

 Задача 1. Яку силу тиску і тиск створює на опору площею 400 см²

 тіло, маса якого дорівнює 12 кг? 

Задача 2. Який тиск чинить ковзаняр масою 60 кг на лід, якщо ширина леза

ковзана 4 мм, а довжина леза, що стикається з льодом, 30 см? 

Задача 3. Площа дна каструлі дорівнює 1500см2 . Обчисліть, на скільки збільшиться тиск каструлі на стіл, якщо у неї налити 3л води?

      Поміркуй і відповідай

    1. Не зовсім сумлінна учениця, бажаючи визначити свій тиск на стілець,

ділила площу поверхні стільця на свою вагу. Твоя порада: 

а) продовжуй далі;   б) діли вагу на площу;   в) не знущайся зі стільця.

    2. Порадь своїм однокласникам, у яких одиницях вони мають вимірювати

тиск.

а) У ньютонах;     б) у Паскаля;    в) у кілограмах.

    3. Порадь, як можна змінювати тиск.

а) Змащувати поверхню мастилом;

б) змінювати силу й площу поверхні тіла;

в) змінювати колір тіла.

   4. Учениця першого класу хотіла залишити ще глибший слід на вогкому

піску. Що ти їй порадиш?

а) Надіти лижі;  б) взути туфлі на підборах;  в) не займатися дурницями.

    5. Дай пораду рятівникам, які намагаються витягти з ополонки

потопельника, а навкруги — тонка крига.

а) Швидко бігти до нього;   

б) повзти на животі;

в) йти повільно.

7.Підсумок уроку.

Гра kahoot

https://play.kahoot.it/#/?quizId=ed64f660-eaf1-4492-8cf7-6c672047933

    Оцінювання вчителем роботи учнів на уроці.

 8.Домашнє завдання.$23

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, 7 клас, Розробки уроків
Додано
13 лютого 2019
Переглядів
2551
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку