Чинники, які сприяли появі життя на Землі Наявність великої кількості води На Землі вода існує у трьох агрегатних станах Швидкість обертання навколо своєї осі Певна відстань від Сонця Куляста форма Землі Земна кора – тверда верхня оболонка Землі Існування ґрунту Наявність повітряної оболонки Припусти, до яких наслідків призвела б відсутність одного з чинників?
Обертання Землі навколо своєї осі забезпечує зміну світла та темряви кожні 24 години, або одну добу. Це дає змогу земній поверхні прогріватись досить рівномірно. Повний оберт навколот своєї осі Земля робить за 24 год 3 хв 57 с. Із «зайвих» хвилин і секунд утворюється ще одна доба – саме тому кожен четвертий рік високосний (з ще одним днем у лютому).
Наслідком руху Землі навколо Сонця є річні ритми в географічній оболонці: зміна пір року, зміна полуденної висоти Сонця над горизонтом, тривалість світлового дня та наявність поясів освітленості. Вісь Землі не є вертикальною, вона нахилена до площини орбіти. Нахил Землі має велике значення: від нього залежить зміна пір року. Під час обертання Землі навколо Сонця різні її півкулі отримують неоднакову кількість тепла.
Ґрунт Тільки Земля має ґрунт, який містить речовини, потрібні для життя і розвитку рослин. Рослини поглинають з ґрунту мінеральні речовини і воду, з повітря – вуглекислий газ, а під впливом сонячного світла утворюють потрібні для життя речовини. Ґрунт також є середовищем існування деяких живих організмів (у ньому знаходиться коріння рослин, живуть комахи, личинки, дощові черв’яки, бактерії, спори грибів та інші організми). Властивості Ґрунту: Родючість Водопроникність Повітропроникність
У гарячих джерелах, де температура досягає 100 0С, ростуть водорості. На планеті Земля живуть близько 2 млн. видів організмів, які заселяють найрізноманітніші її куточки. У снігах Гімалаїв на висоті 8300 м виявлено 9 видів бактерій. У безводних пустелях Африки живуть понад 500 видів комах. Гори Гімалаї Пустеля Сахара Ісландія
Наведи приклади зміни природи внаслідок діяльності людини у своїй місцевості. Що ти і члени твоєї сім’ї можуть зробити для збереження природи рідного краю? Промислові підприємства, транспорт, електростанції забруднюють повітря, води, ґрунти, завдаючи шкоди нашому здоров’ю і знищуючи дику природу.
Чи задумувався/-лася ти, де дівається пластикова пляшка після того, як її викинули у смітник? Життя пластикової пляшки, яку виготовили з нафти, – лише декілька хвилин після придбання товару. Процес її розкладання триває 1000 років. У середньому людина виробляє близько 1 кг сміття на день, а щороку на планеті утворюється майже 3 млрд тонн відходів. Пластикове сміття 1 з 200 пакетів потрапляє на перероблення 500 пакетів припадає на кожного жителя України 90 – на кожного жителя Європи 10 000 000 пакетів у хвилину продають у супермаркетах у всьому світі
Як створити ментальну карту Розташуйте в центрі аркуша словосполучення (чи використайте малюнок і хоча б 3 кольори), яке описує основну ідею. Знайдіть поняття, які безпосередньо пов'язані з центральним (використовуйте картинки, символи, коди і заповніть ними весь вільний простір). Виберіть ключові слова, підпишіть гілки, зробіть коментарі. Виділіть кожну гілку кольором, щоб простіше було розрізняти області карти: кожен елемент (слово/картинка) повинен мати власну гілку. Використовуйте кольори на власний розсуд і на всій карті пам’яті. Лінії повинні бути з’єднані, починаючи від центральної ідеї. Центральні лінії товстіші, органічні і текучі. Всі наступні гілки стаючи тоншими в залежності від радіального розходження від центру. Робимо лінії такої ж довжини, як і слово/картинка.