У Книжковому королівстві.

Про матеріал
Виховний захід для учнів початкової школи. Діти знайомляться з різновидністю книг, з історією їх виникнення. Поглиблюють знання що до значення книги в житті людини.
Перегляд файлу

 

Решетилівська філія І ступеня

 

 

 

 

У Книжковому королівстві

(виховний захід для учнів 4-их класів)

 

 

 

 

Ярощук Н.Ю.,

вчитель початкових класів

 

 

2021-2022 н.р.


У  Книжковому  королівстві

                                (виховний захід для учнів 4-их класів)

Мета: розширити та поглибити знання учнів що до значення книги в житті людини, познайомити з різновидністю книг, з історією їх виникнення; продовжувати розвивати пізнавальну активність, сприяти розвиткові мовленнєвих умінь та навичок учнів; виховувати повагу та дбайливе ставлення до книги, викликати інтерес до книг різного жанру, розкрити творчі здібності учнів.

 

Обладнання: сцена прикрашена повітряними кульками, кольоровими стрічками, листочками, ілюстраціями казкових персонажів; угорі  на видному місці прилаштований великий яскравий плакат із назвою свята; біля стіни влаштована виставка книг, презентація дитячих книжечок « Моя перша книжечка», карта подорожі «У Книжковому королівстві», мультимедійна дошка.

                                     Хід заняття

Вчитель: Вже дзвінок нам дав сигнал,

                         Працювати час настав

                         Тож і ми часу не гаймо

                        Працювати починаймо.

          Любі діти, до нас сьогодні

          Завітали люди щирі

          Привітайте в добрий час

          Гостей посмішкою й миром.  

                    (діти повертаються до гостей)

Вчитель: Треба всім нам привітатись

Учні:                   Добрий день!

Вчитель: Дружно весело сказати

Учні:                   Добрий день!

Вчитель: Вліво, вправо повернулись.

                       Туди, сюди посміхнулись

Учні:               Добрий,добрий,добрий день!

Вчитель: Ми Вам раді, любі гості

                        І вітаєм щиро Вас!

                        Та запрошуєм ласкаво

                         На заняття ми до нас.

   Дорогі діти, гості. Рада вітати Вас всіх в цьому світлому, святковому залі. Як ви, напевно, вже здогадались, сьогоднішня наша година спілкування буде присвячена книзі. Ми з Вами побуваємо у Книжковому королівстві.

   Бо хто з Вас, друзі, не любить книжок? Книжок у яких так багато барвистих малюнків, захоплюючих історій, цікавих пригод.

    З книжкою ви зустрічаєтеся ще в дитинстві і не розлучаєтесь до самої старості.

  Часом трапляється так, що вчасно прочитаний твір підказує вибір життєвого шляху, професії.

   І чим би ви не захоплювались, де б ви не вчилися, де б ви не працювали, весь час будете звертатися до книги, підручника.

    Відомий український поет, письменник І.Я. Франко говорив:                              «  Книги – морська глибина,

    Хто в них пірне аж до дна,

   Той, хоч і труда мав досить,

   Дивнії перла виносить.»

А ще про книгу хтось із відомих людей сказав так:

    Для мене книга – світло дня,

    Для мене книга – зорі ночі,

    Моя сім’я, моя рідня,

   Мій розум, серце моє, очі.

Дорогі діти! Бажаю Вам подружитися з книгою, яка стане вашим  другом і порадником, доповнить і розширить ваші знання. Адже книга – джерело знань. Людина, яка любить читати - щаслива людина.

   То ж, мої любі читайлики, книголюбчики та книгознавчики, саме так мені хочеться вас сьогодні назвати, передаю вам слово.

                                             (виходять учні)

Учні:  1.   Добрий день, усім присутнім,

                 Прийшли зайнятись чимось путнім.

                 А зібрало всіх нас тут,

                 Те, що книжкою зовуть.

  2.  Ми хочем свято розпочати

        І від душі всім побажати:

        Дванадцять балів заробляти,

       З бажанням вчитись і все знати.

          3.  Так сонячно, ясно довкола,

                І тануть хмаринки вгорі

                До школи,

                До школи,

                До школи.

               Сьогодні ідуть школярі.

               Врожаями ниви достигли,

                Багрець пломеніє з дібров

                До книги,

                До книги,

               До книги

                Душа поривається знов.

4. Книги, книги на полицях,

    Завши тихо поміж книг.

   Та яку ти не розгорнеш –

   То й легенда в кожній з них.

   То в одній синіє море,

   В іншій криється тайга.

   А ось в тій – Північний полюс,

   Де морози і пурга…

   Все, що серце, і що розум

   Вік творили не один,

   Повизбирувало людство

  В книги – перли із перлин.

        5.  За всі віки життя на цій землі

             Знання і досвід, мрії променисті

             Зібрало людство у книжки малі

             І берегло їх свято й урочисто.

6. У книгах тих записано усе,

    Що людське серце болем наповняло

    І те, що радість сонячну несе,

   Що на заваді розвитку стояло.

           7. Шалені успіхи і радість відкриття,

              Важкі невдачі, біль утрат і зраду.

               З прадавньої пори і так усе життя

               До книги йшла людина на пораду.

 8.  Бо книга – вчитель, добрий друг вона,

      Завжди порадить щиро й допоможе.

      В ній людства мудрість зібрана земна,

     Тому вона – усе на світі може!

                 9. Це знань могуче чисте джерело,

                    Що не міліє, повниться з роками!

                     І як би там людині не було,

                     А мудра книжка завжди поруч з нами.

10. В часи тривог і в зоряні часи,

      Коли від щастя хочеться літати

      Як промінь світла, книгу в світ неси,

     Щоб мудрість в серці й світлий розум мати.

                         11. Дружба з книгою – це свято,

                               Не було б його у нас,

                               Ми не знали б так багато

                                Про новий і давній час.

 Вчитель: Із давніх –давен учені, письменники, філософи відображали в книжках знання, досвід свого покоління, свої думки і зберегли все це для нащадків.

(Входить Мудрець)

Мудрець. Доброго дня! Дозвольте мені бути присутнім на вашому святі.

Я – Мудрець, багато знаю і хочу вам розповісти про цікавий світ книжок.

                   Книжки у світі різні є,

                   У кожної ім’я своє.

                  А люди всі книжки читають,

                 Тому і розум світлий мають

                 За розмірами є тоненькі,

                 Малі, великі і товстенькі.

                 Гіганти і мікроскопічні,

                 Прозові і поетичні.

                 Всі на землі книжки чудові.

                 Є історичні й наукові.

                Поради є в книжках практичні.

                Книжки бувають фантастичні.

                З малюнками і без них,

                Й такі, що викликають сміх.

                Бувають енциклопедичні,

                Є з нотами книжки – музичні

                В книжках  казки й оповідання

                І різні для дітей завдання.

               Про радість є, про горе й лихо,

               Є для навчання і для – втіхи.

               Їх для людей – силенна сила,

              Аби, читати їх хотіли!

              Якщо дитина їх читає,

              Вона уже багато знає.

Друзі! Сьогодні разом зі мною до вас завітали ваші друзі – книги. Зустрічайте їх. Запрошую їх до зали.

(Під оплески в костюмах заходять книги: Підручник, Українська мова, Математика, Я досліджую світ, Художня книга, Словник, Енциклопедія, Довідник.)

Підручник.  Я – Підручник, ваш перший помічник і порадник. Молодший мій братик Буквар, три роки назад, навчив вас читати і передав мені естафету. А підручники, друзі, різні бувають, тож всього на світі вони вас навчають.

Ось деякі з них. Передаю їм слово.

Рідна мова.    Я не з лісу, я не з поля,

                           Нелегка у мене доля.

                          Через радість і біду

                          Я з віків до вас іду.

                          Я дитину колисала,

                          Батьківщину захищала

                          І від роду до роду

                          Зберігала свою вроду.

                     Всі народи мову мають,

                     Всі пісень своїх співають.

                     Бо хто має мову рідну,

                     Той багатий а не бідний.

   Математика. 1,2,3,4,5

                             Вміють діти рахувать.

                            Але хто мене не знає.

                            Хай даремно не гуляє.

                           Щоби весело гулять,

                            Всі уроки треба знать.

                           Дуже точна я наука

                           Хто не рахує – тому скука.

Я досліджую світ.

                  Добрий день, любі малята!

                   Добрий день, всім гостям свята!

                   А чому такі сумні?

                   Усміхніться ви мені.

                    Усміхніться квіточці, хай вона росте,

                   Усміхніться гілочці, пташці і траві,

                  А тепер ви подаруйте усмішку мені.

  Я, книжечка загадкова, дуже гарна, кольорова. І назва у мене цікава, незвична –«Я досліджую світ». Тож поведу вас, діти, у цікавий, незвіданий, захоплюючий світ природи.

Художня Книжка. Я – Художня Книжка. Така красуня! Вся в малюнках і така цікава. Влаштовую зустрічі з казковими героями, подорожі в світ прекрасного.

Словник. Я – Словник, збірник слів в алфавітному порядку з поясненням, тлумаченням, перекладом іншою мовою.

Енциклопедія. Я – Енциклопедія. Коли ви шукатимете відомості про історію виникнення предмета, на допомогу до вас можу прийти тільки я. Мені так хочеться бути з вами, коли ви готуєте уроки. Станьте моїми вірними друзями.

Довідник. Я – Довідник, для вас чудовий помічник. Я дам вам короткі відомості з певних питань. Подружимось, чи як?

Вчитель. Ну, як діти? Станемо друзями для наших книг?

(Звучить музика. До залу входить Королева Книг.)

Королева Книг. Доброго дня, мої дорогі друзі!

                              Ой, як багато вас зійшлось

                               Сьогодні тут малята,

                                Та бачу місце всім знайшлось,

                                Хоч може тіснувато.

А мене ви, друзі, впізнали? (Ні)

Мене ви, друзі, впізнаєте, як загадку мою відгадаєте.

         Дуже я потрібна всім –

          І дорослим, і малим.

          Всіх я розуму навчу,

          Хоч завжди сама мовчу.

Ну що, вгадали хто я?

Діти. Книга.

Королева Книга. Так, я – Королева Книга – володарка книжкової країни Читалії. А історія мого царства дуже давня і цікава.

     Давним – давно на землі взагалі не було книжок, бо люди ще не вміли їх робити. «Сторінками» найдавніших книг були камені, стіни печер, сокири, вояцькі щити. Писали на всьому, бо ж не було тоді ані паперу, ані пер чи олівців.

     Згодом люди додумались писати на глині, яку потім сушили і випалювали на вогні. Та хіба на глиняних сторінках – цеглинках багато напишеш? А щоб взяти в дорогу дві – три такі книги, потрібен був віз. З часом люди навчилися робити книги з тонкої козячої або телячої шкіри. Але ці книги були дуже дорогі. На виготовлення однієї книжки потрібні були шкури з цілої череди телят.

      У далекій Африці, на берегах повноводних річок протяглися

нескінченні зарості болотяної рослини папірусу. Писали на сухих стеблах папірусу. Писати було зручно, але такі книги швидко ламалися і розсипалися.

      Справжній папір, що на ньому пишуть зараз, люди навчилися робити дві тисячі років тому. Тоді книги писали вручну. А це було  дуже довго і важко. Одну книжку переписували іноді кілька років.

      Минуло ще багато часу, поки з’явилися друковані книжки, такі, до яких ми звикли. Тепер книга поруч з нами. Вона наш друг і порадник. А ще, книга – джерело знань.

Вчитель.  Шановна Королево Книг! Ми щиро дякуємо вам за таку цікаву розповідь. Але з вашого дозволу давайте заглянемо до вашого Королівства, заглянемо в містечко в містечко Майстрів, щоб на власні очі наші діти гості побачили як народжувалась книга.

Королева Книга. Я рада, що ви виявили бажання відвідати містечко Майстрів. Мені завжди приємно знайомити вас із мешканцями своїх володінь. Але, на жаль, я дуже поспішаю, на мене чекає багато державних справ.

   Діти, я думаю, ви не образитесь на мене, якщо цю екскурсію вам проведе ваш вихователь та піддані мого королівства.

     (Королева Книг виходить, учні переглядають презентацію «Як виникла книга?»)

                                                   Презентація

 

Вчитель. Дорогі діти, шановні гості! Чи сподобалась вам подорож містечком Майстрів?

Мудрець. Якщо сподобалась, то запрошую вас до Королівства Казки.

  (Звучить пісня «Ми вміємо читати». Чути суперечку, появляється Буратіно і Мальвіна)

Буратіно. Не хочу! Не буду! Не хочу, не буду!

Мальвіна. Ні, ви будете, Буратіно. Будете і вчитись, і читати, і слухатися.

Буратіно.  А навіщо мені вчитися? Я й так все знаю.

Мальвіна. І що ви знаєте?

Буратіно. Знаю, що гроші ростуть на вербах. Знаю, що 2+2 буде 5, що можна закопати золоту монету на Полі Чудес у Країні Дурнів і з неї виросте велике дерево з грішми.

Мальвіна.  Нічого ви не знаєте. Будемо вчитися.

   (Звертається до вчителя)

Пробачте, шановна добродійко, допоможіть мені навчити Буратіно читати. Ви ж знаєте, він продав азбуку і зовсім не знає грамоти.

Вчитель. Я згідна навчити Буратіно читати, але давайте запитаємо у дітей, що вони на це скажуть. (Звертається до дітей)

Діти, може візьмемо Буратіно до нас у школу?

Буратіно.  Візьміть, благаю, візьміть!!! А то Мальвіна вже замордувала мене – ніякої демократії, ні свободи слова, ні вільного життя. Я не хочу повертатися до своєї казки. Ч хочу стати справжнім учнем.

Вчитель. Ну що ж, залишайся. І пам'ятай, що тільки старанною працею у навчанні ти зможеш стати справжнім учнем.

  А зараз я запрошую тебе з Мальвіною та всіх дітей у світ Казки.

(Лунає мелодія пісні «Червона шапочка».  З’являється Червона шапочка).

Червона шапочка.  Добрий день, усім присутнім!!! Я дуже рада, що мене сьогодні запросили на свято. Але крім вітання, у мене для вас сюрприз. Відгадайте, що в моєму кошику?

Учні. Звісно що: пиріжки несеш бабусі.

Червона шапочка. А от і не вгадав! Ніякі там не пиріжки. Там - сюрприз.

   Діти, готуючись до зустрічі з вами, в свою корзину я поклала багато різних речей. Вони зустрічаються в різних казках.

  Я булу по черзі діставати якусь річ, а ви говоритимете у якій казці вона зустрічається. Домовились?

(Червона шапочка по черзі дістає певні предмети)

  • Бинт («Айболить»)
  • Горошина («Котигорошко», «Принцеса на горошині»)
  • Ключ («Золотий ключик»)
  • Тарілка («Лисиця і Журавель»)
  • Пір’їна («Кривенька качечка»)
  • Рукавичка («Рукавичка»)
  • Туфелька («Попелюшка»)
  • Яблуко («Срібне блюдечко і наливне яблучко», «Гуси – лебеді»)
  • Шкаралупа від горіха («Дюймовочка»)
  • Колосок (Українська народна казка «Колосок»)
  • Дзеркало («Білосніжка і семеро гномів»)

Вчитель. Молодці, діти.

А тепер запрошую вас взяти участь у конкурсі «Казковий вернісаж». Але для цього нам  потрібно 2 команди: хлопчики – Котигорошки; дівчатка – Попелюшки.

  1. Яке слово сказав Кай у королівстві Снігової Королеви? (Вічність)
  2. Його вчителем були ведмідь Балу, пантера Багіра, слон Хатхі? (Мауглі)
  3. Найненажерливіший персонаж казки Ш. Перро, якого з’їв кіт? (Людоїд)
  4. Назвіть на кого полював Дуремар у казці «Золотий ключик» (П’явки)
  5. Найменша дівчинка з казки Андерсена? (Дюймовочка)
  6. Названа сестра семи гномів (Білосніжка)
  7. Головна героїня, яка перемогла Снігову Королеву (Герда)
  8. У якій казці всі місяці зібралися разом (в казці «Дванадцять місяців»)
  9. Які квіти збирала дідова дочка в казці «Дванадцять місяців»? (Підсніжники)
  10.                      Хто живе в хатинці на курячих ніжках? (Баба Яга)

   

  Скажіть,будь ласка, що це за казка:

  1.  «… битий небиту везе»(«Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат»)
  2. «… Котику – братику, несе мене лиска по каменю – мосту, на своєму хвосту» (Казка «Про Котика та Півника »)
  3. «… Так він бідолаха бігав, бігав аж дев’яносто  дев’ять разів туди й назад, а Їжак кожен раз був, уже тут» («Їжак та Заєць»)
  4. «…Бились – бились,аж іскри скачуть. Розігрів Кирило змія ще краще»(Кирило Кожум’яка)
  5.   « …І гарна б жінка була б Хвеська, та тільки на язик швидка. Усе своїм довгим язиком розплеще»(Укр. народна казка «Язиката Хвеська »)
  6. «… Сів собі горобчик на             , та й думає: «І де я того  розуму навчуся» (Л.Українка «Біда навчить»)

 

Вчитель. Бачу, ви добре знаєте і українські народні, і літературні казки та їх героїв.                                                     

 То ж пропоную вам зустріч з деякими казковими героями.(Демонструються кадри із зображенням різних казкових персонажів)

Мудрець.  Вибачте, будь ласка, але нам час поспішати, на нас чекає наступне королівство.

Вчитель. А й справді. Діти, дальше ми помандруємо в Королівство віршів. Але перш за все дайте відповідь на питання:

  • Що таке вірш?

Вірш – твір, у якому мова підкорена певному ритмові з метою надання їй більшої милозвучності, емоційності, виразності. Текст вірша розбитий на віршові рядки.

  • А хто складає вірші? (Поети)
  • А яких поетів ви знаєте? (Діти називають відомих поетів)
  • Тож можна відкрити двері у Королівство Віршів.
  • Давайте пригадаємо ваші улюблені вірші. (Діти розказують вірші)

                                                       Учні

  1. Мені подобаються вірші Лесі Українки. І сьогодні я хочу розказати вірш «Вишеньки».
  2. А я люблю твори Ліни Костенко.
  3. А ми хочемо розказати вірш Оксани Сенатович «Тиждень книги в нашому місті»
  1. «Свято книжки!» - зазвучало

Серед міста, як сигнал.

За годину місто стало,

Як один читальний зал.

Всі читають урочисто –

І безвусі, й вусачі.

Скільки мешканців у місті,

Стільки в місті й читачів.

 

  1. У тролейбусах читають,

Щось мугикають під ніс,

Сторінки перегортають

Під ритмічний стук коліс.

Лиш з малими читачами

В хаті клопіт вечорами:

Від книжок, хоч треба спати,

Їх ніяк не відірвати.

 

  1. В кожнім домі, в кожній хаті –

У містах, і на селі, -

Хто навчився вже читати,

Дружба з книгою – це свято,

Не було б його  у нас,

Ми не знали б так багато

Про новий і давній час.

 

  1. Все ми в книзі знайдемо,

Кращої не знаємо –

Доброї і вірної

Подруги малят!

Книгу зрозумілу,

Чесну, добру, сміливу

І дівчатка й хлопчики –

Хочуть всі читать.

 

  1. Книги дружать з дітворою,

Полюби їх у житті –

І улюблені герої

Будуть друзями в путі

Сторінки книжок завітних

Всіх нас доброму навчать –

Працювати і учитись,

І Вітчизну шанувать.

- А ми хочемо розказати веселі вірші про школу.

 

  1.  Є дівчина в нашому класі одна,

Уроків страшенно боїться вона.

Не тільки уроків, -

Хоч вір,а  хоч ні –

Страшні ж бо для неї

І двері шкільні.

У дівчинки є

Заповітне бажання,

Із ранку із нею воно

Й до смеркання –

Живе учениця

Бажанням одним:

Щоб завтрашній день

Був завжди вихідний. (В. Лучук)

 

  1.    Нахабне поросятко

(Байка на шкільну тему)

У п’ятому “А» завелось поросятко.

Брудне йде до школи, не любить порядку.

Маринка, Оксана і Вася

Помиють підлогу у класі –

Пацятко одразу ж прямує сюди,

Лиша після себе бруднющі сліди.

І знов п’ятикласники швабри беруть,

Підлогу до блиску забруднену труть.

                           (С. Михалков)

3. Поєдинок.

Без дозволу муха до класу влетіла

Й нахабно в Миколи на зошиті сіла.

Микола поглянув на муху сердито

І вирішив кляту негайно убити

Приціливсь. Долонею ляпнув щосили.

А муха знялась і на лоб йому сіла.

Розсердивсь Микола, до чуба поліз.

А вража нахаба вже сіла на ніс.

І хлопець з розгону себе б’є по носі

А муха заплуталась знов у волоссі.

Лютує Микола, втрачає терпіння:

«Каюк тобі буде, прокляте створіння!»

Махає руками, ногами тупоче,

А муха ніяк відчепитись не хоче.

Воює Микола, аж чуб йому змок.

Вже й учні сміються. Зірвався урок

Пояснення теми не лізе у вуха…

Отак всьому класу нашкодила муха.

                                                   (В. Кравчук )

Вчитель. Молодці, діти! Бачу і віршів багато ви знаєте. Ну, а спробуйте закінчити віршові рядки.

Школа всіх нас пригортає

І як мати… (захищає)

Тут вчимося ми й ростемо,

До Країни Знань…(ідемо)

Дай знання нам, школо – мати,

Щоб усе могли ми … (знати)

Бо знання – велика сила,

Що дає людині… (крила)

І дає людині світло

Щоб душа її… (розквітла)

Сонечка без знань нема,

Як в ночі – одна… (пітьма)

А хто грамоти уміє,

Той чудово жне і …(сіє)

Хто завжди книжки читає,

Той усе на світі …(знає)

- То чи можемо ми обійтися без книг?

Учні. Ні.

Вихователь. Чому?

Учні. Вони дають нам знання.

Вчитель. А давайте подивимось які знання дають вам книги. Подивимось, чи ви є гарними читачами. Як бачите, ми з вами вже підійшли до Королівства оповідань.

      Брами цього королівства відкриються тільки тоді, як ви назвете своїх улюблених письменників.

Учні. Василь Сухомлинський, Михайло Коцюбинський, Дмитро Чередниченко, Микола Трублаїні, Олександр Копиленко, Григір Тютюнник, Михайло Слабошпицький, Аркадій Гайдар.

Вчитель. Назвіть авторів, заголовки яких написані на дошці. (Заголовки яких ви побачите на екрані)

- «Чудасія на балконі» (Михайло Слабошпицький)

- «Ласочка» (Григір Тютюнник)

- «Пустуни на пароплаві» (Микола Трублайні)

- «Рідні краєвиди» (Дмитро Чередниченко)

- «Кріт – Неборака» (Олександр Копиленко)

- «Три мушкетери»(О. Дюма)

- «П’ятнадцятилітній капітан» (Ж. Верн)

- «Незнайко на місяці» (М. Носов)

 

 

Вчитель. Молодці, діти! І тут ви показали свої гарні знання. А тому ми побували ще в одному королівстві – королівстві Оповідань.

Мудрець. Запрошую Вас до королівства Прислів’їв та Приказок.

Вчитель. А хто з вас, знає що таке прислів’я та приказки?

Учениця. Короткі влучні та повчальні вислови називають прислів’ями та приказками. Або їх ще називають приповідками.

Вчитель. А які прислів’я про книгу ви знаєте?

Учні.

  1. Книга – вікно у світ.
  2. Книга – джерело знань.
  3. Книга – дзеркало життя.
  4. Книга – твій друг і порадник.
  5. Книга вчить, як на світі жить.
  6. Одна книга тисячі людей навчає.
  7. Хороша книга – свято.
  8. Книгу читай, розуму набирай.
  9. Книга і труд хороші плоди дають.
  10. Хто книгу читає, в того розум прибавляє.
  11. Книга в щасті прикрашає, а в нещасті утішає.
  12.  Золото добувають із землі, а знання – з книжок.

Вчитель. А зараз пропоную попрацювати в парах.

                  Скласти прислів’я

Не хвали сам себе,             більше роби.

Менше обіцяй -                  і у вогні не згорить.                                          

Правда і в морі                    нехай тебе інші

 не втоне                                         похвалять.

Вчитель. Пропоную гру «Хто правильно закінчить прислів’я?»

З глибини моря дістають перли, а з глибини книг -… (знання)

Розум без книги, що птах … (без крил)

Людина без книги, як ліхтар … (без свічки)

Наука в ліс не веде, а з лісу … (виводить)

Треба нахилитись, щоб з криниці води … (напитись)

Друга шукай, а знайдеш - … (бережи)

Милуються калиною, коли цвіте, а дитиною – (коли росте)

Землю красить сонце, а людину - …(праця)

Вчитель. Ось, діти, ми і наблизились до Книжкового царства. Це наша остання зупинка.

(За сценою стогін, шум)

Ой, що там таке? Що відбувається?

Мальвіна. Давайте поглянемо.

(Заходить шкутильгаючи Книжечка)

Що трапилося, книжечко? Хто тебе образив?

Книжечка. Це я втекла від хлопчика, який мене бив і не беріг.

Хлопчик. (Забігає) А, ось де ти, моя книжечко дорогоцінна. Я ж тебе шукаю скрізь, а ти тут. Я ж тобі нічого поганого не зробив, тільки вдарив тобою кілька разів сусіда по парті та вчора забув тебе у дворі. А вночі пішов дощ. Ранком пішов тебе шукати, а ти ось де.

Книжечка. Я подерта, я потерта,

                     Кінчики зігнуті,

                     Сторінки пом’яті.

                     Він мене скалічив,

                     А тепер не лічить.

                     Я терпіть не маю сили

                     Той вдалася в світ блукати,

                     Долі кращої шукати.

Діти, я не хочу повертатися до цього хлопчика. Заберіть мене до себе, у бібліотеку.

Мальвіна. Добре, книжечко, добре. Але перш за все тебе потрібно вилікувати.

Хлопчик. А як же я буду без книжечки? Я її дуже – дуже люблю!

Мальвіна. Якщо любиш її дуже – дуже, перш за все полікуєш. А крім того, ось прочитай і запам’ятай правила поводження з книгою.

                 (Вручає йому правила, хлопчик читає і коментує)

  1. Беріть книгу чистими руками.

- О! А я їх ніколи не мию!

         2. Не перегинай книжки. Від цього випадають сторінки.

              - А ви теж перегинаєте сторінки?

         3. Не кладіть до книжки олівці та інші предмети, від цього вона рветься.

              - Ніколи б не подумав.

         4. Не загинайте сторінки, користуйтесь закладками!

              - А в мене їх немає.

         5. Не читайте книги під час вживання їжі!

              - А коли ж?

         6. Щоб книга чи підручник довше служили вам, обгорніть їх!                                                                                                                                      

              - У мене жодна книга не обгорнута.

         Книжечка. Отож, хлопчику, через те у мене такий вигляд.

             Коли би, діти , ви раденько

             До серця взяли ці слова –

             То я б уже була чистенька

             І вся біленька, як нова.

         Мальвіна. Чи запам’ятали ви ці правила, діти?

              А ти, хлопчику?

        Хлопчик. Я все зрозумів і запам’ятав. Обов’язково виправлюсь. Тепер я знаю.

              Книжка всім знання дає, в кожній щось цікаве є.

              То ж на книжці не малюй, та не рви її, не псуй.

              - Можна я побіжу, полікую свою книжечку?

              - До побачення, діти!

        Мальвіна. Любі діти! Бережіть книгу, любіть її, бережливо ставтесь до підручників. А ще хочу побажати вам, щоб ви пам’ятали прості правила, які допоможуть вам у житті.

 

* Якщо хочеш поговорити з кимось – розгорни книгу.

* Якщо ти занудьгував – візьми книгу.

* Якщо хочеш одержати пораду – відшукай її у книзі.

* Якщо прагнеш знайти друга – подружись з книгою.

* Якщо мрієш стати справжньою людиною – читай книги.

* Якщо хочеш відчути безмежні можливості людського розуму – працюй із книгою.

        Вчитель.  Дорога Мальвіно! Дякуємо Тобі за такі хороші поради. Я думаю, наші діти будуть дотримуватись цих чудових правил.

               - Правда ж, діти?

               А на нас чекає остання зупинка Книжкового царства.

                    (до залу непомітно заходить Королева Книга)

               А ось і сама Королева вийшла нам на зустріч.

         Королева Книга. Любі друзі!

               Я знову дуже рада зустрітися з вами. А скажіть мені, будь ласка, чи сподобались вам мандрівка моїми володіннями? Чи у всіх Королівствах, зазначених на карті, ви побували?

               Тож запрошую вас до свого Палацу.

Мій дім – бібліотека. Тут живуть мої подруги – книги.

              

                 Бібліотека – море книг,

                 Бібліотека – храм науки…

                 Переступайте наш поріг,

                 Беріть скарби нетлінні в руки…

                 Нема прекрасніших доріг,

                 Ніж в цей вселюдський храм науки.

                 (Звучить музика. Учні співають пісню на мотив «Маленька країна»)

 

                                     Пісня.

                       В бібліотеці є країна

                       Книжкою звуть її

                       Книги в ній добрі і цікаві

                       Мудрі, смішні, сумні…

                       А що сторінка, то з дивами,

                       Стрінеться знов і знов

                       Книга не старіє з роками

                       Бо всім дає любов.

                                     Приспів

                  Книга, як цілий світ,

                  Книга, як цілий світ,

                  Наче з дитинства

                  Шле вона нам привіт

                        У кожній хаті, в кожнім домі,

                        Друзі твої живуть,

                        Їх кожен з вас напевно знає,

                        Бо їх книжками звуть.

                        Є в них мудрість і наука,

                        Є туга в них і сміх.

                        І той щасливий, хто за друга

                        Власне тримає їх.

                                      Приспів. 

                  Книга, як цілий світ,

                  Книга, як цілий світ,

                  Наче з дитинства

                  Шле вона нам привіт

 

             Вчитель. Дорогі діти! Бажаю вам прочитати найкращі книги, багато хорошого з них взяти для себе. Адже книга - це мудрість минулих поколінь. Це друг і порадник сьогодні. Вона зберігає у собі красу рідного слова, чарівність мови. Книги збирають перлини людських думок і передають іх нащадкам. Книги – джерело знань.

             Дівчинка. Мудра книга – це твій добрий друг,

             Безкорисливий, щирий, надійний.

             Дасть пораду, підніме твій дух

             Розсмішить і печалі розвіє.

           Хлопчик. Розповість про далекі краї,

           Де ти поки не був (і чи будеш)

           Розповість і секрети свої,

           Про які ти повік не забудеш.

           Дівчинка. Віднесе у минулі віки,  

           Чи далеке майбутнє відкриє

           Ти гортаєш її сторінки…

           Це не просто папір, ні, це – крила!

           Хлопчик. Озирнутись не встигнеш – умчать!

           Мудрі книги – це вічні джерельця.

           Мудрі книги виховують, вчать.

           Делікатно торкаючись серця.

           Вчитель. Мине час, ви виростите і, може, теж напишете свої книги. Я не знаю, про що  вони будуть – про космічні подорожі, квіти чи важливе наукове відкриття. Але я вірю, що це будуть дуже потрібні людям і дуже цікаві книги.

  Сьогодні більшість із вас вже презентують свої перші книжечки. Дехто з вас написав свої перші вірші, оповідання, інші розповіли про свої захоплення, дехто упорядкував цікавий матеріал про квіти, про тварин. Та головна ваша праця, ваша допитливість, цікавість, любов до книг.

  Тож, читайте, читайте! Хай не буде у вас жодного дня, щоб ви не прочитали навіть однієї сторінки з нової книги. Нехай пророчими для вас будуть слова великого сина українського народу Тараса Шевченка:

                                              «… Учітесь, читайте

                                              І чужому научайтесь

                                              Й свого не цурайтесь.»

              Королева Книг. Багато цікавих книг є у моєму Книжковому королівстві. Товаришуйте з ними! Вони відкриють вам цікаві незвідані шляхи до світу прекрасного. Ви станете сміливими, чуйними, якщо подружитеся з героями їх сторінок. Але обов’язково бережіть книги!

  А я хочу звернутись до дітей словами  вірша Якова Щоголіва.

               Вчіться, діти, мудра книжка.   

          Скаже вам чогось багато,

          З того, що колись другими

          І посіяно, й пожато.

          Тільки ви не озивайтесь

          У книжках на кожен голос,

          Геть відкиньте чорний кукіль

          Вибирайте чистий колос.

    Мудрець. Друзі! Запам’ятайте наші поради.

Королева Книг.  Та перш, ніж попрощатися з вами, хочу вручити «Пам’ятки поводження з книгою»

(Вручає дітям пам’ятки)

До побачення!

Мудрець. До наступної зустрічі!

Ярощук Н. Ю.,

учитель початкових класів

Решетилівської філії

  Іступеня

Використана література:

  1. Година спілкування. 4 клас/ Упоряд. М.О.Володарська. – Х.: Видавництво «Ранок», 2010. – 160с. – (Класний керівник).
  2. Свята у школі : [Добірка сценаріїв] // Шкільний світ. - 2006.- №25-28. - С.3-96.
  3. Свято в школі : сценарії // Шкільний світ. - 2007. - № 25-28. - С. 31-45  
  4. Традиційні свята і розваги. Початкова школа/ Упоряд. О.В. Гноінська. – Х.: Ранок – НТ, 2005. – 176с. – (Сценарії).                  

              

 

 

 

  

                                                      

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Класному керівникові, Сценарії
НУШ
Додано
24 лютого 2023
Переглядів
685
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку