Тема. Україна на карті світу. Карта України .
Мета. Дати уявлення учням про розташування України на карті півкуль, карті України; вчити працювати з контурною картою; поглибити знання дітей про географічне положення України. Вчити визначити кордони України, знаходити міста,великі річки. гірські масиви.
Розвивати просторові уявлення учнів, спостережливість, пам'ять,увагу,вміння висловлювати свої думки; збагачувати словниковий запас дітей.
Виховувати любов до своєї держави, бажання більше знати про неї.
Обладнання. Фізична карта півкуль, карта України, глобус, контурні карти, підручники, зошити, відео-слайди про Україну.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Хід уроку
І .Загально-корекційний етап.
а) Створення психологічного настрою;
- Trial сьогодні у нас на уроці присутні гості. Поверніться до них обличчям. Привітайтесь лагідно і щиро.
Ми Вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро Вас
І запрошуєм ласкаво
На урок в 4-ий клас
Спочатку сядуть дівчатка, бо вони наша краса і ніжність, а потім хлопчики, бо вони наша сила та мужність.
б) Підсумок фенологічних спостережень;
- Це урок Я trial світ. І у нас традиційне повідомлення про погоду. Його підготував черговий синоптик.
- Доброго дня шановні друзі! В ефірі програма «Прогноз погоди» Сьогодні в м. Городок збережеться (сонячна, похмура, хмарна) погода. Температура повітря _______, вітер (північний, південний, західний, східний); опадів не передбачається.
Нехай проблеми і незгоди
Не роблять в класі нам погоди.
Хай нам щастить.
З вами був ______________ До нових зустрічей.
ІІ. Основна частина.
а) Вступне слово trial
- Сьогодні ,діти ,ми продовжуємо мандрувати планетою Земля, а якою буде тема нашого уроку, ви дізнаєтесь, якщо відгадайте зашифроване на дошці слово. За кожну правильну відповідь вам надається право відкрити картку.
К.1 - Замінити trial словом : модель Землі це:
(4- карта, 1- глобус, 3-план)
К.2 - Який материк trial складається з двох частин?
(3- Африка, 2 – Євразія, 4- Австралія)
К.3 - Сніг ,пара ,туман, іній – це…
(1- небо , 7- вода, 4-грунт)
К.4 Скільки trial є на Земній кулі ?
(4- шість, 5- чотири, 7 – п’ять )
К.5 - Trial океан найменший і найхолодніший ?
(5- Північно-Льодовиковий, 6 - Тихий , 4- Індійський)
К.6 - Якому океану дав назву Ф. Магеллан?
(1-Індійському, 6- Тихому , 5- Атлантичному)
К.7 - Які гори розділяють Європу та Азію ?
(7-Уральські, 5- Карпати , 6 – Кримські)
(Україна)
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку.
« Кохаю край наш дорогий, що зветься Україна»
(слайди «Моя Батьківщина-Україна»)
Різні в світі є trial
різні люди є на світі.
Різні гори, полонини,
різні трави, різні квіти.
Є у всіх одна країна,
найрідніша нам усім.
То - прекрасна Україна
нашого народу дім.
3. Фронтальне опитування.
а) Де trial країни без людей, міста без будинків, ліси без дерев, моря без води?
(На карті)
б) Для trial потрібні карта і Глобус?
( Щоб знайти ту чи іншу місцевість, територію, країну, місто. річку чи океани)
в) В якій державі Ми живемо?
(Україна)
г) На якому материку вона знаходиться?
( Євразія)
д) В якій частині світу знаходиться наша Батьківщина?
( Європі)
е) А як називаються межі кожної держави?
(Кордони)
є) Яким кольором вони позначені на карті?
( Червоними)
ж) Що означає читати карту?
( Вміти нею користуватись, розуміти умовні знаки)
з) порівняйте зображення нашої країни на глобусі та карті України. Чому на глобусі вона виглядає маленькою, а на карті України – більша.?
(Бо на глобусі взято більший масштаб території і тут зображення зменшене, а на карті України, менший масштаб і зображення збільшене).
- Справились із завданням. Молодці!
І зупинка - загальні відомості про Україну.
(слайди)
Ось зазначено межі українських земель ,де з давніх-давен жили українці. Це кордони.
- Великі простори займає наша земля. Якби ми задумались пройти із заходу на схід пішки, то затратили б 100 днів, бо простір цей простягнувся на 1316 км , а з півночі на південь - 893 км.
Нині площа України - 603,7 тис. км. кв.
Запитання до класу:
ІІ зупинка адміністративно-територіальна
(Слайди)
Вона межує з сімома державами: Молдовою, Румунією, Угорщиною, Словаччиною, Польщею, Білорусією і Росії. Це країни-сусіди. Найбільший кордон наша держава має з Росією, але ця країна нам зараз завдає найбільшого болю. Нині відважні воїни зі зброєю в руках захищають нашу незалежність України і ми повинні шанувати і поважати цих героїв сьогодення.
Протяжність trial України 7 643 км.
Завдання до класу.
ІІІ зупинка - водні ресурси України
(Слайди)
Багата наша земля і на озера. Найбільше озеро Ялпуг, що на Одещині. Довжина його 39 км, а ширина 5 км. А найглибше озеро в Україні Світязь. Це одне з Шатських озер. Глибина його 58метрів.
Завдання до класу
4. Фізхвилинка
- Я бачу ви вже trial давайте відпочинемо і виконаємо фізхвилинку.
Ми мандруєм ми мандруєм
Україною крокуєм,
Ось побачили Карпати:
Як вершину нам дістати?
Заглядаєм у моря -
Чи торкнемося ми дна
Так ми довго-довго йшли
поки до класу не прийшли.
- Ну що ж відпочили вирушаємо trial у подорож.
ІV зупинка - форма земної поверхні України
( слайди )
- Trial нашої країни різноманітна. Більшість території переважно низовини, позначені зеленим кольором. Вони займають 70% - всієї поверхні. Найбільше з них Поліська і Придніпровська. Є рівнини, долини, яри.
На сторожі багатих і щедрих українських земель височать гірські хребти. На заході - це гори Карпати. Найвища вершина Карпат - гора Говерла. Має висоту 2061 м. На Кримському пів-ві дугою височать Кримські гори. Найвища вершина - гора Роман-Кош - 1545 м.
- На півночі ростуть густі ліси - це полісся. А далі, на південь поступово змінюються природні пейзажі переходячи у степ.
(Слайди)
В Україні найродючіші землі. Також чудові природні заповідники.
Завдання до класу
V зупинка - міста України
(Слайди)
Наша область Львівська.
Завдання до класу
Розгадайте ребус
Продовжіть речення Київ – це …
ІV Узагальнення і систематизація отриманих знань
«Гра Плутанка»
иїКв, вьЛів, trial влоПата. жраиП.
б) складемо піраміду з цих міст.
Київ
Львів
Париж
Донецьк
Полтава
Гра «З’єднай прислів'я»
Ви повинні з'єднати початок прислів'я з кінцівкою.
Візьміть прості олівці і приступайте до роботи.
Без верби і калини як соловей без пісні
Людина без Вітчизни немає другого Дніпра
Немає другої Вкраїни немає України
(верба і калина)
(Державні)
Назвіть державні символи України.
Державним символом України є Державний Прапор України, Державний Герб України, Державний Гімн України.
Прапор - державний символ, він є в кожній державі. Це святиня, ознака слави і сили. Український прапор синього-жовтого кольору. Синій колір - це колір води, чистого неба, це символ миру. Жовтий колір - це колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого немає життя на землі, це колір пшеничної ниви, зерна, хліба. Це символ достатку українського народу.
Український герб - тризуб. Цей знак дуже давній, він був на нашій землі десятки тисяч років тому. Як символ, він означає дерево життя: батько, мати, дитина. Сьогодні герби зображають на прапорах, грошах, печатках. Навіть на нашому табелі є герб України.
Trial - це палкі слова, урочиста мелодія. Це клятва і заповідь священна. Гімн - це найголовніша пісня України, в якій виражаються найсердечніші думки і прагнення народу.
(Франція, Канада ,Польща,Китай ,Росія, Німеччина, Румунія,Білорусія, Молдова, Франція, Словаччина, Італія, Угорщина).
Вчитель запитує загальну назву іменник Місто добира власні
Місто - … (Київ, Львів)
Ріка - (Дніпро, Свіча, Дністер …)
Країна - (Канада, Україна …)
Область – (Львівська, Тернопільська…)
V. Заключний етап
- Давайте ще раз підсумуємо що ми дізналися сьогодні про Україну
1. Є в центрі Європи чудова країна,
Сягає корінням у сиві часи.
І це – незалежна моя Україна!
Тут гори Карпати, trial і ліси
2. Шістсот і чотири ще тисяч гектарів
Trial таку має площу вона
А Київ – столиця у храмах і славі
Та ріки – Дніпро, Дністер, Буг і Десна
3. Грунти чорноземні, джерела цілющі.
Озера блакитні та клімат м’який.
Козацька звитяга повік невмируща.
Та шлях до свободи завжди нелегкий.
На північ від нас білоруси живуть
На Заході – Польща, словаки, угорці,
Молдови й румунів кордони ідуть
На півдні є Чорне й Азовське моря
Усіх областей у нас є trial чотири.
Та ще й Автономна Республіка Крим
Та хлібом і сіллю стрічаєм братів
Наш прапор, як небо і жовте колосся,
Щоб кожен у праці і радості жив
VI. Підведення підсумків
Отже, про що ми говорили на сьогоднішньому уроці .
(Україна на карті світу, карта України)
Оцінювання учнів
- Я задоволена вашою працею на сьогоднішньому уроці. Активними були….
VII. Домашнє завдання
І на згадку про наш урок всім хочу подарувати часточку свого серця в якому живе Україна.
І на завершення нашого уроку ,я хочу, щоб ви послухали пісню К. Бужинської «Україна»
(Відеозапис)
1