Клас |
11 |
Дата |
22.10.2013 |
|
Тема |
«Прийми правильне рішення» |
Unit 2 Make up your mind |
||
Підтема |
Навчання після школи |
Studying after school |
||
Тип уроку: комбінований та інтегрований
Мета:
Освітня:
розширити знання учнів про навчання за темою уроку;
формувати усвідомлення важливості оволодіння іноземною мовою і потребу користуватися нею як засобом спілкування;організувати ознайомлення учнів з новою лексикою до теми "Навчання після школи" та усне тренування у вживанні цього лексичного матеріалу на рівні речення;
організувати ознайомлення учнів з граматичними структурами I want to be| I reckon| As for me, I’m…\I chose this profession because…та усне тренування у вживанні цих структур в мовленні учнів на рівні фрази та над фразової єдності;
Розвивальна :
організувати аудіювання діалогу "A job interview" у пред'явленні у звукозаписі за темою уроку;
організувати діалогічне та монологічне мовлення учнів на основі проекта-презентації;
вдосконалювати навички читання, письма за темою уроку;
розвивати вміння планувати свою мовленнєву діяльність;
розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакцію учнів; розвивати слухову, зорову пам'ять, оперативну, тривалу пам'ять, довільну, мимовільну увагу;
Виховна:
виховувати зацікавленість у розширені своїх знань щодо правильного вибору майбутньої професії;
виховувати певні риси характеру: доброзичливість, толерантність, колективізм, активність, самостійність тощо,
Обладнання : підручник «Англійська мова, 11», О.Карп’юк, зошит, демонстраційна дошка, ноутбук,презентація в POWER POINT, малюнки,картки, диск, Solutions Intermediate “English”;
Хід уроку
Організаційний момент
Greeting Привітання
Hello, children!
Повідомлення в іншомовну атмосферу
Warming up & AIM Мовленнєва розминка та мета уроку Who’s on duty today?
What’s the weather?
What’s the profession?
Our topic is “Studying after school “ or Choosing a profession. Today we’re going to speak about your future profession. We’ll learn the new vocabulary hard-working - працьовитий communicative -комунікативний problem-solving skills - навички вирішення проблем, logical reasoning логічні міркування, profound knowledge глибокі знання, analytical abilities аналітичні здібності,careful обережний ,ambitious честолюбний, efficient -ефективний, kind добрий,patient терплячий,physical abilities фізичні здібності ,reliable надійний, to stack розміщувати, be in touch бути на зв’язку. We’ll listen to the dialogue "A job interview".We’ll discuss our professions using the phrases I want to be| I reckon| As for me, I’m…\I chose this profession because… and show the presentation, pictures. You’ll act out your dialogues.
Основна частина уроку
Актуалізація опорних знань
Check on homework Перевірка домашнього завдання
T: Act out your dialogues from ex.2, 3 p.58
Ps: Pupils act out their dialogues from ex.2,3 p.58
Презентація нового матеріалу
Pronunciation drill Фонетична розминка
Т: Repeat the new vocabulary hard-working, communicative, problem-solving skills, logical reasoning, profound knowledge, analytical abilities etc.
Ps: Pupils repeat them after the teacher
Speaking Презентація проекту «“Studying after school “ Навчання після школи»
T: Look at the screen (slides 1,2) and name these professions doctor, pilot ,driver, bank clerk, designer, hairdresser, travel agent, journalist, dentist ,computer operator, computer programmer, nurse, teacher, vet, businessman ,fireman, policeman. Tell us about these professions (slides 3, 4, 5,6) using the phrases
Ps: Pupils look at the screen and name them, then every pupil tells us about them using the phrases I want to be| I reckon| As for me, I’m…\I chose this profession because…
Physical activity Фізкультхвилинка
T: Let’s relax and do exercises for your eyes (Indian yoga)
You look at the screen and repeat after Indian girl
Look left, right
Look up, look down
Look around.
Look at your nose
Look at that rose
Close your eyes
Open, wink and smile.
Ps: Pupils relax and do exercises for their eyes
Listening comprehension Аудіювання діалогу
T: Listen to the dialogue "A job interview"and translate it into Russian\Ukrainian translate it into Russian\Ukrainian . Then answer the question: Which job did Callum apply for?
Dialogue "A job interview"
Мanager: How did you find out about the job?
Callum: I saw advert in the local newspaper.
Мanager: Have you worked in a shop before?
Callum: Yes, I have. I used to help out at my uncle’s shop.
Мanager: Right. What did you do there?
Callum: Everything. I served customers. I cleaned, I stacked shelves.
Мanager: How did you work there?
Callum: About two years, part –time.
Мanager: I see. And why do you think you’re the right person for this job?
Callum: Bacause I’m hard-working and reliable, and I enjoy dealing with the public. I’m also good at working in a team.
Мanager: Well.thanks for coming in, Callum . We’ll be in touch before the end of the week.
Reading Читання реклам роботи в групах
T: Read the three job advertisements below and answer the question Which job did Callum apply for?
Ps : Pupils mix into three groups and then read ,answer it ( a part –time shop assistant)
Writing Письмове завдання
T: Match the jobs to their definitions in a written form using the cards
A militaryman |
аworks in a hospital and treats patients |
A teacher |
b flies a plane |
A doctor |
c is a person who defends the Motherland |
A pilot |
d is a person who teaches children, students |
A fireman |
e is a person who puts out fires |
A lawyer |
f person who reports news on TV ,radio, newspapers |
A Journalist |
g defends people’s rights in court |
A driver |
h can drive a car |
A computer operator |
I person who works on the computer |
Ps: Pupils match the jobs to their definitions in a written form using the cards
Заключна частина уроку
Summary Підведення підсумків уроку
What do you want to be? What jobs do you know? What reasons do you help to make the right choice?
Score Оцінювання
Your marks are…
Homework Домашнє завдання
Ex.7p.64(Читати,перекладати, вивчити слова)