unit 4 Опис зовнішності

Про матеріал
«Англійська мова» підручник для 2 класу закладів загальної середньої освіти (з аудіосупроводом)  Герберт Пухта, Ґюнтер Ґернґрос, Пітер Льюіс-Джонс unit 4
Перегляд файлу

Тема: Опис зовнішності

Тип уроку: формування умінь і навичок.

Клас:

Цілі уроку: • навчити учнів вживати в усному та писемному

мовленні вивчену за темою лексику(eyes, ears, mouth, face, glasses, nose, hair);

•ввести граматичну кострукцію She’s got.../He’s got…

навчити учнів описуватьи  зовнішність людини;

Очікувані результати: наприкінці уроку учні будуть спроможні:

• вживати лексичні одиниці за темою зовнішность;

• вживати граматичну кострукцію She’s got.../He’s got…

описувати зовнішніть людини.

Обладнання:  мультимедійне забезпечення, картки,  роздатковий матеріал, підручник, робочий зошит;

Хід уроку:

Timing

Lesson stages

Procedures/Content

Materials

5min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2min

 

 

 

 

 

 

 

 

2min

 

 

 

 

 

 

5min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1,5min

 

 

 

 

2min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2min

 

 

3min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1min

 

 

3min

 

 

 

 

 

2min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4min

 

 

 

2min

 

Організаційний момент.

 

 

 

 

Повторення вивченого

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фізкульт

хвилинка

 

 

Вивчення

нового

матеріалу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Закріплення

нового

матеріалу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фізкультхвилинка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Домашнє завдання

Оцінювання

 

T greets the Ss

Ss sing a song “Hello song”and 

answer the question “How are you?” one by one.

 

T tells about the topic of the

lesson and the activities they are going to do.

 

 

 

•Listen and repeat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

•Draw the face and name the words.

 

 

 

 

 

 

 

Find and write the words.

 

 

 

 

 

 

• Write the first two letters of each face word on the board, with dashes to show how many other letters there are in the word, e.g. gl_____.

• With books closed, pupils write the words and compare their spellings in pairs.

Place the flashcards on the board.

Pupils come up in turn and write the word under the flashcard.

Confirm with the wordcards.

 

 

Ss sing a song.

 

 

 

Use one of the flashcards, hold it up and point to the girl's hair. Say She's got blue hair. Make it clear that this sentence is incorrect.

Repeat and encourage pupils to say a correct sentence: She's got brown hair.

Pupils chorally repeat She's got brown hair several times.

• Point to a male pupil in the class and say He's got (colour) eyes.

Encourage pupils to repeat individually and chorally.

 

Read and say the names.

• Pupils look at the sentences and at the pictures in the Pupil's Book.

• Do the first one as an example with the class.

• Check pupils know what to do.

They read silently, choose the correct name for each sentence and then compare answers in pairs.

• Check answers with the class. Key: 1 Paula, 2 Sally, 3Jim, 4 Sue

 Listen and say.

• Play the first sentence on the recording.  Pupils repeat.

• Do the same for the second sentence.

• Pupils practise saying the sentences in pairs.

 

 

Ss sing a song.

 

 

Listen and circle.

Using the worksheet 2

• This listening and reading activity practises He/She's got and

face vocabulary. Read the sentences below. Pupils listen and decide which

picture the sentences describe. They circle a or b each time.

TEACHER'S SCRIPT

1 She's got short black hair.

2 She's got glasses.        

3 She's got a big mouth.          

4 She's got long hair

5 He's got a big nose

6  He's got glasses

7  He's got short hair. It's black....            

 8  He's got small ears.

Pupils read the description and complete the picture

accordingly. They will need access to a blue and brown pen or pencil.

KEY: Activity 1: 2a, 3a, 4a, 5b, 6b, 7a, 8b

 

 

 

Put the words in order.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Game “Simon says”

 

 

• Pupils work in pairs. They describe one of the

characters from the book.  Pupils guess which character it is.

 

 

Read, draw and colour.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Game “Draw the monster”

 

 

 

T: Today we revised parts of the face, played interesting games and described the friends. Thank you for your work at the lesson. Your h/w is to draw your friend and describe him.

Мені вдалося/не вдалося…

Мені сподобалось…

Please, stand up! Good bye! See you soon.

Video “Hello song”

 

 

 

 

Board

 

 

 

 

Pupils book p.36, ex.1.

 

 

 

 

 

Worksheet 1

D:\School\2013-2014\2класс\урок 29.11\528052008338217001.jpg

Workbook p.37, ex.1.

 

Board

 Pictures

E   y   e   s

E   a   r   s

M  o  u   t  h

F   a   c   e

G l a s s e s

N  o  s  e

H    a   i   r

 

 

 

 

 

 

 

Video “Head, shoulders, knees and toes”

 

 

Flashcards

D:\School\2013-2014\2класс\урок 29.11\21-56.jpg

D:\School\2013-2014\2класс\урок 29.11\39cf8c12f7d43b424baaacf7290bba5b.jpg

 

Pupils book p.37, ex.1,2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Song “My teddy bear has got”

 

 

Worksheet 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Workbook p.37, ex.2.

 

 

Pupils book p.37, ex.1.

 

 

Worksheet 3

 

 

 

Board

Coloured chalks

 

 

 

 

docx
Додано
26 січня 2022
Переглядів
520
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку