Мета. Формувати навички практичного застосування знань. Повторити й
Узагальнити слова за темою «Шкільні речі», «Кольори».
Розвивати пам’ять, увагу, уяву, навички діалогічного та монологічного
мовлення.
Виховувати бажання з користю проводити вільний час.
Обладнання. Малюнки, опорні схеми, картки, ТЗН, підручник, м’яч.
Форма проведення: урок з використанням інтерактивних технологій.
Тип уроку: Урок закріплення та систематизації знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Організаційна частина
1. Привітання.
T: Hello my dear pupils!
Ps: Hello teacher!
T: Today we have an unusual lessons.
T: Guests came to visit us for a lesson.
Turn please your heads and greet to them.
Ps: Good morning, our dear guests.
T: Okey. Pupil answer this my question.
How are you?
Very well that everyone was in a good mood. Let’s sing song “Hello”.
(https://www.youtube.com/watch?v=xEnVLZ_t748)
PRESENTATION
T: Pupils in this lesson, we will be repeat the english letter, reaped words “School things” make words from colored bricks and work with card.
T:Now look at the screen and reaped letter alphabets.
T: Now reaped the word topic “School thing”.
Look at the screen.
II. Фонетична зарядка.
T: Read after me W window d dad
t table th this
r rabbit that
III. Повідомлення теми та мети уроку.
T: Pupils you know this week is a colored week.
Ps: Yes, we know.
T: Today we will talk with you about the seven colors of the rainbow.
T: Look at the sceen and reaped colore.
And now make words with colored bricks.
On the desk you have a color bricks. Take them please.
T: Look at the blacbord. On the blacbord you can see colored word. And now make please this word with colored bricks.
Who is the first lift hand up?
I will check.
IV. АОЗ
T: Look at the blacbord. On the blacbord you can see colored word. And now make please this word with colored bricks.
Who is the first lift hand up?
I will check.
T: And now to work card again.
On desk you have card with world and pictures. Take them please.
Cлова (книга, портфель, ручка, олівець,вікно).
To connect word with picture.
V. Основна частина уроку
1. Робота з картками.
T: Now leaned a new ruller reading.
Look at the blacbord. (На дошці є літери TH разом вони дають звук ð або θ)
Read
T: Look at the card and read word with card. (Читають слова з th з карток, записують у зошит)
2. Робота з підручником
(ст. 44, впр № 1)
T: Look at the screen. What you see?
Ps: Rainbow
T: Pain picture (картка)
VI. Заключна частина уроку
1. Підсумок уроку
T: Okey. Pupils the lessons is over.
On the desk you have smile face rate the lesson them.
Ps: Okey
T: Thank you are the best pupils. Good day.