Урок-аукціон
«Життя і творчість Івана Яковича Франка (узагальнення і систематизація)»
Розробила: Шматлай Г. А.
Ярмолинці, 2015 р.
Урок-аукціон
«Життя і творчість Івана Яковича Франка (узагальнення і систематизація)»
Мета: навчити учнів використовувати вивчений матеріал на практиці, узагальнити і систематизувати його;
розвивати швидкість і логічність у висловленні думки, вміння декламувати поезії;
виховувати загальну культуру поведінки, любов до рідного слова, музики, здорове суперництво, активність і стремління до кращих результатів.
Тип уроку: узагальнення і систематизація вивченого матеріалу.
Форма уроку: урок-аукціон.
Обладнання: епіграф,карточки, тестові завдання, тексти творів, ІКТ, аудіозапис пісень на слова Івана Франка.
Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, групова.
Методи навчання: практична і самостійна робота.
Епіграф уроку:
Лише осмислені знання приносять плоди.
В. Борисов
Хід уроку:
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА РОБОТА.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
Дорогі учні, сьогодні ми з вами узагальнимо і систематизуємо знання здобуті під час вивчення життя і творчості Івана Яковича Франка. Урок буде не звичайний, а у формі аукціону. На ньому ви можете продемонструвати свою активність, уважність, яка допоможе успішно скласти ЗНО.
(Учні заздалегідь дізнались значення слова «аукціон». Аукціон — це продаж товарів, майна з публічного торгу покупцеві, який запропонував найвищу ціну).
2. Спочатку зверніть увагу також на епіграф уроку. Прокоментуйте його.
3. Переходимо до нашого аукціону. На ньому — незвичайний товар! На моєму столі лежать картки з словами, які в подальшому можуть стати підказкою при підведенні підсумків уроку. Цей «товар» ви можете «купити», показавши свої знання. Отже, аукціон починається!
ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ЖИТТЯ ІВАНА ФРАНКА.
(Учні працюють групами. «Довірена особа» від кожної групи розповідає про факти з життя ).
1.1. Першим на аукціоні виставлене ДИТИНСТВО.
Наприклад:
Іван Франко народився 27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичі.
— Хто більше?
— Батько Івана Франка був ковалем.
— Хто більше?
Початкову освіту Іван Франко здобув у Ясениці Сільній.
— Хто більше?
— Далі навчався у Дрогобицькій школі василіан.
— Цікавився польською, німецькою, французькою літературами, латинськими класиками.
(Коли більше немає бажаючих розповідати про дитинство, тому що пригадали все вивчене, лунає звук гонга).
— «Товар» проданий!
(Власником товару — картки з написаною назвою ДИТИНСТВО — стає група учнів, представник якої виступав останнім)
2. Завдання для груп.
а) Розташувати назви у правильному порядку. Які слова зайві?
Нагуєвичі, Дрогобицька гімназія, Ясениця Сільна, Моринці, Харківський університет.
б) Гра «Вгадай слово».
____ серпня 1856 року Іван Франко народився у родині__________ у селі____ Дрогобицького повіту(тепер _____________ область.
3. Музична пауза (Слухання пісні «Вічний революціонер»).
2.1. Другим на аукціоні виставлена ЮНІСТЬ ТА ЗРІЛІСТЬ.
Учні розповідають про юність письменника, арешти, особисте життя.
Коли настає тиша, лунає звук гонга:
— «Товар» проданий!
2.2. Завдання:
Розмістіть у правильній послідовності імена та розкажіть, яку роль відіграла кожна із жінок у долі поета: Юзефа Дзвонковська, Целіна Журовська, Ольга Рошкевич.
2.3.Гра « Хто швидше?»
Виконання тестових завдань
1. У яких журналах працював?
а) „Дзвін”;
б) „Товариш”;
в) „Сучасник”.
2. Як називався перший опублікований вірш Франка?
а) „Народ”;
б) „Життя”;
в) „Пісня”.
3. Скільки років працював Франко на ниві української літератури?
а)40;
б)60;
в)80.
4. У скільки років помер Франко?
а) в 47;
б) в 71;
в) в 59.
5. Як називають Франка в українській літературі?
а) Кобзар;
б) Коваль;
в) Каменяр.
6.У якому місті Франко закінчив гімназію?
а)Чернівці;
б)Дрогобич;
в)Київ.
7. У якому місті змушений був закінчувати університет?
а)Відень;
б)Київ;
в)Чернівці.
8. Як називалася його перша збірка?
а) „Баляди і розкази”;
б) „З вершин і низин”;
в) „Зів`яле листя”.
9. Як звали перше кохання Франка?
а) Анастасія;
б) Оксана;
в) Ольга.
10. Скільки разів Франка ув’язнювали?
а)1;
б)2;
в)3.
2.4. Музична пауза (Слухання пісні «Чого являєшся мені у сні?»).
3.1. Аукціон триває. Хто більше знає про ТВОРЧІСТЬ Івана Франка?
Учні розповідають про творчі здобутки письменника, його збірки. Коли настає тиша, лунає звук гонга:
— «Товар» проданий!
3.2. Завдання для груп.
Заповніть пропуски словами:
Вічний __________ —
Дух, що______ рве до бою,
Рве за поступ, _______ й волю, —
Він _______, він ще не вмер.
Ні попівськiї тортури,
Ні тюремні _________ мури,
Ані війська муштровані,
Ні ________ лаштовані,
Ні шпіонське ремесло
В гріб його ще не ________.
Він не вмер, він ще живе!
Хоч від ________літ родився,
Та аж вчора розповився
І о власній силі йде.
І ___________, міцніє,
І спішить туди, де дніє;
Словом сильним, мов трубою,
__________ зве з собою, —
Міліони радо йдуть,
Бо се голос духа чуть.
Голос духа чути скрізь:
По курних___________ мужицьких,
По верстатах ремісницьких,
По місцях недолі й сліз.
І де тільки він роздасться,
Щезнуть__________, сум нещастя,
Сила родиться й завзяття
Не ридать, а добувати,
Хоч синам, як не собі,
Кращу долю в боротьбі.
Вічний __________ —
Дух, наука, думка, воля —
Не уступить пітьмі поля,
Не дасть спутатись тепер.
Розвалилась зла руїна,
Покотилася лавина,
І де в світі тая сила,
Щоб в бігу її спинила,
Щоб згасила, мов огень,
Розвидняющийся день?
3.3. Гра « Хто швидше?»
Відповіді учнів на запитання.
3.4. Завдання для груп.
Продекламувати поезії Івана Франка напам`ять.
3.5. Музична пауза (Слухання пісні «Ой ти, дівчино, з горіха зерня…»)
ІV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ АУКЦІОНУ.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (написати твір за творчістю Івана Франка).