Конспект уроку-квесту «Звичайні дроби»
Мета: Узагальнити і систематизувати знання учнів із теми «Звичайні дроби»; вміння читати та записувати дроби, називати чисельник та знаменник, порівнювати дроби, додавати та віднімати звичайні дроби, формувати цікавість до вивчення математики, навички командної гри; розвивати вміння висловлювати думки; виховувати наполегливість у досягненні мети, почуття відповідальності та взаємоповаги.
Хід уроку
Вперше оперувати дробами почали на території Єгипту і Вавилона. Підхід математиків двох держав мав значні відмінності. Однак початок і там і там було покладено однаково. Першою дробом стала половина або 1/2. Далі виникла чверть, третина і так далі. Згідно з даними археологічних розкопок, історія виникнення дробів налічує близько 5 тисяч років. Вперше частки числа зустрічаються в єгипетських папірусах, і на вавілонських глиняних табличках.
Людина і дроби.
1/12 маси тіла людини становить кров
1/2 всієї крові міститься в кровоносних судинах
1/5 у печінці
4/25 у селезінці
1/10 у підшкірних судинах
3/50 л крові виштовхується за одне скорочення серця виштовхується серцем за одну хвилину.
Земля і дроби.
3/4 – покрито водою
1/4 – суша
1/8 – поверхня Землі на якій можна жити
1/8 - пустелі, гори, ліси,
3/32 – місця, де можуть жити люди
1/32 – поля, де вирощують врожай.
Уявіть собі, що яблуко – це наша Земля. Розріжте його на частинки і ви побачите, яка мала частина Землі придатна для життя людини.
Тож, бережіть її!
Сьогодні ми проведемо гру «Звичайні дроби». Ми поділимось на дві команди:
І – команда «Чисельник»
ІІ – команда «Знаменник»
Ми будемо подорожувати по станціях «Теоретична», «Геометрична», «Практична», «Поетична»
Питання є серйозні,
А є і жартівливі.
Тож будьте Ви уважні,
І будьте Ви кмітливі.
СТАНЦІЯ «ТЕОРЕТИЧНА»
СТАНЦІЯ «ГЕОМЕТРИЧНА»
Фізкульхвилинка Скік та скік! Усі на гілку,
Розімнемо трішки спинки.
А тепер іще крилята,
Щоб могли швидко літати.
Прошу я усіх сідати,
Будем далі працювати.
СТАНЦІЯ «ПРАКТИЧНА»
; ; ; ; ; ; ; .
а) і ; в) і ;
б) і; г) і .
8. Виконай дії:
а) + ; д) – 4;
б) -; е) - ;
в) +; є) 1 - .
г) +
9. Пройти тест за посиланням: https://naurok.com.ua/test/zvichayni-drobi-2777908.html
СТАНЦІЯ «ПОЕТИЧНА»
Правильні і неправильні дроби
Я повідаю секрет вам незвичайний,
Що і дробам, як і людям повсякчас,
Різні якості і риси притаманні
І про них наступна розповідь для вас.
Як чисельник менший від знаменника -
Називають правильним цей дріб.
А неправильним, якщо число чисельника
Більше за знаменник, як на сміх.
А якщо вони та й однакові,
Що чисельник, що знаменник - це рівня,
То цей дріб буде рівнятись одиниці -
З цим числом вони найближчая рідня.
Раптом хтось із вас захоче порівняти
Дроби, де чисельник однаковий,
Більшим буде той, потрібно знати,
Де чисельник більший і впливовий.
І ще є така закономірність,
А чи казка, хоч несправедлива,
Дріб неправильний, дуже вагомий,
Буде більшим правильного, здива.
Дроби, де однакові чисельники,
Порівнятись теж собі наважились.
Результат чи втішний, чи невтішний -
Більший той, в кого знаменник менший,
Менший той, в кого знаменник більший.
Додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками
При знаходженні суми двох дробів,
Однаковий знаменник - умова.
Тож чисельники ми додаємо,
А знаменник - один, мов основа.
А якщо ми різницю знаходимо
І знаменники в них однакові,
То від зменшуваного від`ємника
Ми віднімем. Знаменник типовий.
Риска дробу - то не просто тобі рисочка,
Можна розглядати, як знак ділення.
І тоді мала й тоненька різочка
Стане крапками двома задля поділення!
Підсумок уроку, виставлення балів, нагородження команди-переможця.