Урок - подорож "Материки Землі"

Про матеріал

Урок – подорож з природознавства

Тема: Материки Землі. Презентація проекту «Цікава планета Земля»

Мета: познайомити з історією виникнення материків на планеті;

розкрити значення слів «материк», «острів, півострів»;

вчити працювати з картою півкуль, орієнтуватися в назвах і місцезнаходженні материків;

з'ясувати індивідуальні відмінності і ознаки кожного материка;

зацікавити науковою інформацією про планету з додаткової літератури;

розвивати логічне мислення, пам'ять, уяву і пізнавальні інтереси учнів;

закріпити навички роботи у групах, в парах;

виховувати бережливе господарське відношення до планети; патріотичні почуття;

Перегляд файлу

Урок – подорож  з природознавства

 

Материки Землі

I:\DCIM\100CANON\IMG_1141.JPG 

 

 

 

 

 

 

Презентація проекту

«Цікава планета Земля»


 

I:\DCIM\100CANON\IMG_1159.JPG

C:\Documents and Settings\IGOR\Рабочий стол\Фото CANON\Новая папка\IMG_1167.JPG 


Презентація проектів на тему

I:\DCIM\100CANON\IMG_1144.JPGI:\DCIM\100CANON\IMG_1134.JPG«Цікава планета Земля»

 

 

I:\DCIM\100CANON\IMG_1156.JPGI:\DCIM\100CANON\IMG_1141.JPG 

 

 

 

I:\DCIM\100CANON\IMG_1153.JPGI:\DCIM\100CANON\IMG_1140.JPG 

 

 

I:\DCIM\100CANON\IMG_1146.JPG 

 

 

Вчитель:

Фоменко А. М.

 

Урок-подорож з природознавства:

I:\DCIM\100CANON\IMG_1275.JPGI:\DCIM\100CANON\IMG_1222.JPG«Материки Землі»

I:\DCIM\100CANON\IMG_1235.JPG 

 

 

I:\DCIM\100CANON\IMG_1260.JPG 

 

 

 

I:\DCIM\100CANON\IMG_1217.JPG 

 

 

 

 Вчитель: Фоменко А. М.

Урок – подорож  з природознавства

 

Тема:  Материки Землі. Презентація проекту

«Цікава планета Земля»

Мета: познайомити з історією виникнення материків на планеті;

розкрити значення слів «материк», «острів, півострів»;

вчити працювати з картою півкуль, орієнтуватися в назвах і місцезнаходженні материків;

з’ясувати індивідуальні відмінності і ознаки кожного материка;

зацікавити науковою інформацією про планету з додаткової літератури;

розвивати логічне мислення, пам’ять, уяву і пізнавальні інтереси учнів;

закріпити навички роботи у групах, в парах;

виховувати бережливе господарське відношення до планети; патріотичні почуття;

 

Обладнання: 

  • уривок з документального фільму «Генезис»;
  • таблиця  «Материки та океани»;
  • карта світу, глобус;
  • прапори країн світу;
  • картки для роботи в групах;
  • завдання для роботи в парах;
  • знаряддя для дидактичної гри «Знайди за описом»;
  • костюми країн світу;

 


ХІД УРОКУ

 

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ.

Дорогі діти, сьогодні наш урок природознавства пройде в цікавій формі, у вигляді подорожі. Подорожувати будемо в минуле нашої планети, розглянемо який вигляд вона має в сьогоденні, зазирнемо і в майбутнє Землі. На уроці нам стануть в пригоді знання, які ви отримали від проекту «Цікава планета Земля». Знання і уміння, отримані на сьогоднішньому уроці, пригодяться вам у житті, а ще зацікавлять вас на майбутнє для вивчення такого предмету як географія, бо той хто не знає свого дому, не може бути дбайливим господарем в ньому.

  1. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

 

  1. Бесіда

Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати наш рідний дім – планету Земля. Куди не кинь оком – усюди вирує життя. Саме тому Землю називають живою планетою.

 

Планета велична, багата на диво,

Усе на ній є, щоб нам жити щасливо.

Створивши життя на планеті чудовій,

Творець забезпечив найкращі умови.

 

Які саме умови для життя є на планеті Земля?

  • повітря;  світло;  родючі землі;
  • вода;  тепло;  мінеральні речовини;

Але так було назавжди!

 

  1. Подорож в минуле

Нашій планеті мільярди років і на початку свого існування вона виглядала не так привабливо, як зараз. Не було повітря, води, навіть суші. Давайте побачимо все на власні очі.

(перегляд уривку з документального фільму «Генезис»)

 

  1. Розповідь учителя за таблицею «Розвиток планети»

Ви побачили, діти, що дощі за тисячу років заповнили всі заглибини і так утворився океан, але більш вищі ділянки твердої магми не затопилися – так утворилася перша прадавня суша – Пангея.

В той час планету активно атакували метеорити, астероїди; було безліч землетрусів і вивержень вулканів. Внаслідок цього Пангея розкололася на дві більш менші суші – Лавразію у Північній півкулі і Гондвану – у Південній пікулі. З тих же самих причин 65 млн. років тому Лавразія розділилася на дві частини, а Гондвана тріснула на чотири. Сьогодні на планеті є шість великих ділянок суші і безліч маленьких. (демонстрація на карті півкуль)

Ці ділянки великої суші називаються «материками»

  1. Словникова робота

МАТЕРИК – велика ділянка суші, яка з усіх боків омивається водою.

Що означає це слово?

Версій дуже багато, але мені особливо подобається ця. В цьому слові заховано частинки двох найстаріших слів.

«Терра» - земля; + «Мати» = «Мати-земля»

У матері-землі є діти. Це острови і півострови.

Острови -  це самостійні діти Землі, вони відокремленні від материка і повністю омиваються водою.

Півострови – це суша, яка з трьох сторін омивається водою, а однією стороною з’єднана з материком.

  1. Робота з картою півкуль
  • розгляд карти;
  • знаходження материків, називання їх;
  • показ найбільших островів: Гренландія, Мадагаскар, Нова Зеландія;
  • показ найбільших півостровів: Аравійський, Індокитай, Скандинавський;
  • знайдіть півострів в Україні; (Крим)

 

  1. УЯВНА ПОДОРОЖ МАТЕРИКАМИ
  1. Вступне слово вчителя

Для цієї мандрівки нам знадобляться ваші знання про материки, які ви одержали, коли займалися проектною роботою «Цікава планета Земля», ваша уява, логічне мислення та пам’ять.

Здавна мандрівники-мореплавці, коли опинялися на невідомих землях, описували місцевість  на папері, закорковували свій опис у пляшку і кидали в океан, сподіваючись, що хтось її знайде. Я теж знайшла такі пляшки. Давайте їх відкриємо і здогадаємось з якого материка кожна з них потрапила до нас.

  1. Робота в групах

Учні читають вірші-описи материків і відгадують їх назву. Свою відповідь пояснюю.

Антарктида

Це пустеля із снігу та льоду.

В глиб материка немає ходу.

«Королева холоду й зими» -

Називаєм землю цю ми.

 

Із-за клімату непростого

Незаселені ці простори.

Тільки вчені тут часом працюють,

Над природою вміло мудрують.

 

В прибережних водах є тюлені

Є ще пінгвіни, що не літають нині,

І морські слони, і кити сині –

В світі це найбільші тварини.

 

Є тут поклади залізної руди,

Міді, хрому, нікелю, слюди,

Ще алмази, нафта і гірський кришталь,

Та ніхто не добуває їх, нажаль.

 

А, можливо, це й найкраще усім нам,

Бо розтанув лід би увесь там  -

Відбулася б катастрофа на Землі

І принесла б вона втрати чималі.

 

Євразія

Найбільший материк Землі

Заселений сповна.

Живемо тут і ми самі

Та Україна не одна!

 

Країн тут є найбільше в світі,

Живуть представники всіх рас.

До себе в гості, дорогенькі діти,

Я думаю, вони запросять вас.

 

Тут Гімалаї десь у небо

Сховали Еверест від нас.

Його ж побачити нам треба

Хоча б на карті один раз.

 

Один великий континент –

Це дві частини світу.

Усі чотири океани

Омивають його, діти.

 

Південна Америка

Найдовші в світі гори Анди

Запрошують усіх у мандри.

Тут джунглі дуже великі

І чути водоспадів крики.

 

Цей континент річками славний,

Ріка Амазонка завжди судноплавна.

А високо в горах є озеро, діти,

Та це ж Тітікака – найвище у світі.

 

Живуть індіанці, мулати, метиси.

Вони хоч і різні, та спільні їх риси.

Тут промисловість розвинена дуже

З сільським господарством країни теж дружать.

 

Еквадор нафту усім постачає,

Болівія газу і олова має,

Колумбія всім вам продасть каву й квіти,

Перу забезпечить вас рибою, діти.

 

Отож, якщо хочете це ви купити,

На цей континент вам треба летіти.

 

Північна Америка

Колумб і не мріяв, Колумб і не знав,

Що новий світ людям відкрити він мав.

Хотів просто в Індію морем пройти

І кулястість Землі заодно довести.

 

Є ріки тут дуже могутні,

Завжди повноводні і недоступні.

Ну а озера – просто диво:

Всі прісноводні і красиві.

 

Ще є вода, що дуже гуркоче,

Почуєш, якщо й не захочеш.

Це водоспад на Ніагарі

Чутно його, мабуть, і в Сахарі.

 

 

Торнадо на материку часто панують,

Усе на шляху своїм швидко руйнують.

Зараз живуть тут європейці –

Різних народів переселенці.

 

Тож залишилося для знайомства

Візу оформити в посольстві.

І через океан могутній

Політ чекає вас незабутній.

 

Африка

Ця земля безморозною зветься,

Бо немає зими круглий рік.

Та снігів тут чимало знайдеться

На Кіліманджаро лежать цілий вік

 

Материк цей Сахару ще має –

Величезна пустеля, найбільша!

І, напевно, вже кожен з вас знає,

Сонце тут безпощадне, жаркіше.

 

Річка Ніл є найдовшою в світі.

По Єгипту вона протікає.

Річка має два кольори, діти, -

Голубий Ніл і Білий буває.

 

Тут племена в пісках проживають,

Не слідкують за віянням моди.

Вони коштів ніяких не мають,

Та багаті знаннями природи.

 

Австралія

Материк цей найменший у світі.

Ви впізнали його уже діти?

 

У південній півкулі самій

Розмістивсь материк  в самоті.

Він далеко від інших існує,

Тому всіх своїм світом дивує.

Тут зимою літо буває,

У дерев зовсім тіні немає,

І скидають не листя, а кору,

В підходящу для кожного пору.

 

Із водою тут також проблема

Та влада вирішує цю тему.

Навіть, з Антарктиди воду брали –

Океаном айсберг приганяли.

 

А природа тут, діти, - диво –

Все незвичне і красиве.

Більшість видів – єдині у світі:

Кенгуру та коали на евкаліпті.

 

  1. ФІЗХВИЛИНКА (ВІРШІ З ІМІТАЦІЄЮ РУХІВ)
  1. Виховна бесіда

Дійсно, наша Земля велична і чудова, а ще унікальна! Бо одна-єдина, яка має життя. Тож бережіть її, доглядайте, будьте дбайливими господарями в своєму домі під назвою планета Земля.

 

  1.  ХВИЛИНКА – ЦІКАВИНКА «Що у світі най-най-най…»
  1. Дослідницько-пошукова робота учнів. Виступи біля дошки. Робота з картою світу.
  2. Розповідь вчителя про «Загублений світ», і водоспад Анхель. (демонстрація фото)

 

  1. ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА «АСОЦІАЦІЇ»

Вчитель показує фото – учні визначають з яким материком воно асоціюється. Прикріпляють фото на карту світу.

 

  1. ВПРАВИ НА ЛОГІЧНЕ МИСЛЕННЯ
  1. «Вилучи зайве»

Учні знаходять  серед прапорів країн Євразії два зайвих. (Канада та США)

 

  1. «Що об’єднує?»

Вчитель показує прапори Великобританії, Австралії, Нової Зеландії

  • Що їх об’єднує?
  • На яких материках знаходяться ці країни?
  • Чому вони мають спільні елементи?

Розповідь вчителя (додаткова цікава інформація)

 

  1. ДИДАКТИЧНА ГРА «ПРО ЩО РОЗПОВІДАЮТЬ РЕЧІ»

Робота в групах. Діти вибирають речі, які стануть в пригоді на їх конкретному материку.

 

 

  1. ПРОЕКТНИЙ ВИСТУП «МАНДРІВКА В ЧАСІ»

Вчені Кембриджського університету в США склали програму

«Тайм Трек» - «Мандрівка в часі», котра може показувати рух континентів в минулому та майбутньому. Вони довели, що через

20 млн. років Земля почне змінюватися, а саме:

  1. Через 20 млн. років Африка розділиться на два континенти;
  2. Через 80 млн. років Австралія зіштовхнеться з Японією;
  3. Через 90 млн. років Північна та Південна Америки роз’єднаються;
  4. Через 200 млн. років Антарктида буде знаходитися на екваторі біля Мексики, як 400 млн. років до цього, і знову буде вкрита рослинністю.

 

 

  1. ПРАКТИЧНА РОБОТА (РОБОТА В ПАРАХ)
  1. Впізнати за контурами і розмірами материки.
  2. Правильно розташувати на півкулях карти.
  3. Наклеїти і підписати назви материків.

 

ПІДСУМОК УРОКУ

 

 

Додаток 1

 

  1. Найбільший материк – Євразія, єдиний, який омивається усіма океанами.
  2. Найбільша гірська система - Гімалаї ,з самою високою  вершиною світу - Джомолунгмою, знаходиться на материку Євразія. 
  3. Самий плаский і рівнинний материк – Австралія, крім того має найменшу кількість річок.
  4. Антарктида – єдиний материк, який не належить жодній країні, на ньому живуть тільки науковці з різних країн.
  5. Найдовша гірська система – Кордильєри – Анди. Вони проходять вздовж Північної та Південної Америки, через територію 17 країн.
  6. Найбільша пустеля планети – Сахара в Африці.
  7. Найвище гірське озеро – Тітікака, в Південній Америці.

 

 

 

  1. Найменший материк – Австралія, крім цього на ньому тільки одна країна – Австралійський Союз.
  2. Найсуворіший і найхолодніший материк – Антарктида. До того він самий найвищий, бо вся його суша вкрита товстим шаром криги від одного до семи кілометрів.
  3. Найнаселеніший материк – Євразія, а найменш населений – Австралія.
  4. Єдиний материк, де нема річок – Антарктида. Крім цього тут ніколи не буває землетрусів.
  5. Найтепліший материк – Африка. Це єдиний материк, який пересікається екватором майже посередині.
  6. Найдовша річка планети – Ніл в Африці, а найповноводніша – Амазонка в Південній Америці.
  7. Найбільше озеро – Каспійське в Євразії, є тут і найглибше озеро – Байкал.

 

 

 

http://s45.radikal.ru/i109/0902/86/e73a4bda3cd4.jpgЯ хочу розповісти вам про місце на планеті, яке називається «Загублений світ». Майже 70 років тому венесуельський пілот Анхель заблукав на своєму літаку серед джунглів країни – Венесуела,  що в Південній Америці. Згодом він побачив невеличку річку Оріноко і полетів вздовж неї, поки не почув сильний гуркіт. Тут пілот побачив незвичайне видовище: з високої ущелини на висоті 1 кілометра виверзалася вода підземної річки і з гуркотом падала вниз.так був відкритий найвищий водоспад планети, який пізніше назвали на честь цього пілота – водоспад Анхель. Висота його більша 1000 метрів. Цей водоспад дуже мало досліджений, бо умови для наукових експедицій дуже важкі. Місцеві племена індіанців називають цю ущелину «Дім диявола», а місцевість навколо водоспаду – «Загублений світ».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Найвищий водоспад планети – Анхель в Південній Америці

Додаток 2

 

Вчені Кембриджського університету в США склали програму

«Тайм Трек» - «Мандрівка в часі», котра може показувати рух континентів в минулому та майбутньому. Вони довели, що через

20 млн. років Земля почне змінюватися, а саме:

  1. Через 20 млн. років Африка розділиться на два континенти;
  2. Через 80 млн. років Австралія зіштовхнеться з Японією;
  3. Через 90 млн. років Північна та Південна Америки роз’єднаються;
  4. Водопад Анхель (Angel Falls), ВенесуэлаЧерез 200 млн. років Антарктида буде знаходитися на екваторі біля Мексики, як 400 млн. років до цього, і знову буде вкрита рослинністю.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Загублений світ»


 

65 млн.

Пн. Америка    Євразія

 

       Африка

Пд. Америка

              Австралія

 

      Антарктида

 

 

 

 

 

 

200 млн. 

      Лавразія

 

Гондвана

 

 

 

 

250 млн.

 

Пангея

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


I:\DCIM\100CANON\IMG_1146.JPG 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I:\DCIM\100CANON\IMG_1153.JPG 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Земляная Ирина
    Дякую за цікаву розробку!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Природознавство 4 клас (Андрусенко І.В.)
Додано
18 березня 2018
Переглядів
4785
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку