Урок розвиває вміння дискутувати, висловлювати власні думки та смаки, розвиває пізнавальний інтерес, пам'ять, увагу, мовленнєву здогадку, формує інтерес до вивчення іноземної мови, виховує любов до мистецтва, музики, виховує взаємоповагу, культуру спілкування, дисциплінованість, мовленнєву активність.
Урок – подорож в 5 класі за темою:
«Моє улюблене хобі»
вчитель: Ларіна Т.О.
Мета уроку:
*
*
*
Оснащення:
Тип уроку:
Методи роботи:
Цитата уроку:
закріпити та проконтролювати ступінь засвоєння знань, умінь і навичок, сформованих на уроках
розвивати вміння дискутувати, розвивати пізнавальний інтерес, пам'ять, увагу, мовленнєву здогадку
формувати інтерес до вивчення іноземної мови, виховувати любов до мистецтва, музики, виховувати взаємоповагу, культуру спілкування, дисциплінованість, мовленнєву активність
ноутбук, мультимедійна дошка, роздат. матеріал, картки, звукозапис музики, тести, символічний «потяг» і «валіза»
розвиток мовленнєвих умінь
комунікативні вправи, тести, групова робота, аудіювання, робота з розд. матеріалом
“Tastes differ”
Хід уроку
1.Організаційний момент
Greeting
2. Phonetic Practice
T Cl (P)
3. Warming – up
T Cl (P1, P2…)
4. Vocabulary Practice
T Cl (P)
P: Hi! My name is Yaroslav. Today’s lesson is unusual, because we’ll start to travel. I’m a conductor. Before our travelling we must prepare our suitcase. We’ll put our knowledge into the suitcase. Are you ready to do some exercises? That’s fine! So, let’s go!
[ei] Kate ate a plate of cakes
[æ] A sad man sat in a tram
[b] Betty bought a bunch of bluebells
[w] Willy Walter went to Warsaw in winter
The motto of our lesson is: “Tastes differ”
What does it mean?
Cl: Different people like different things, different people have different hobbies.
T: What is hobby?
What hobbies do you know?
g..dening; r.gby; d.ncing; sp..t; r..ding; h..seracing; postc..d; tr.velling; co.lecting; bo.ks.
5. Grammar Practice
T (P1, P2…)
Відпрацьовування стр-р
“I would like to…”
“I am interested in…”
6. Lexical Practice
T Cl (P1, P2, P3…)
What would you like to do?
What are you fond of?
Divide the words into categories
(Television; poems; pictures; novel; badges; stamps; magazines; plays; newspapers; cartoons; coins; films; dolls; music; soap operas; toys stories; comics; models; computer games.)
Something we can collect |
Something we can watch |
Something we can read |
|
|
|
T: I think you can understood that we have an unusual lesson – travelling by train. I think it will be interesting to travel. The crew is ready, isn’t it?
P (conductor): Yes, we are ready! Today is the 12th of March. … are absent. May we start our travelling?
T: Yes! Of course!
P (conductor): The 1st station is “Reading Station «Sport»”
(вішає на потяг табличку)
1.Reading“Sport”
T Cl (P)
Moving is the life
T: Are you fond of sports:
T P
T Cl (P)
Text “From Football to Tennis”
Task1. “Guess the names of these sports”
Task2. Fill in the correct item.
P (conductor): Attention! Attention! We are arriving at the Listening Station “Music”
(вішає на потяг табличку)
2.Listening “Music”
to interrupt – переривати unique – унікальний
funeral – похорони
church – церква
T: Are you fond of music?
(Учні слухають уривки музики і називають жанр музики, яку чують)
pop music rap
rock classical
folk jazz
T Cl
Text “Elvis Presley is a Superstar”
(учні слухають текст)
T Cl (P1, P2…)
Task: Circle the correct answer
(робота з тестами)
P (conductor): Attention, tourists! We are arriving at the “Writing Station «Books»”
3. Writing “Books”
T Cl (P1, P2, P3…)
T: Do you adore to read?
Task: Write what kind each book belongs.
“Spartacus”
“Peter Pan”
“Apollo 13”
“Bach”
“Practical Grammar to Use”
“Shakespeare Sonnets”
“Children’s Encyclopedia”
“Sherlock Holms”
|| Fiction – historical novels
|| Fiction – historical fantasy
|| Science Fiction –scientific novel
|| Non-Fiction – biography
||Non-Fiction – reference
|| Poetry (sonnets)
|| Non-Fiction (encycl)
|| Fiction – detective novels
P (conductor): Dear friends! At last we are arriving at the “Speaking Station «My Hobby»”
(вішає на потяг табличку)
4. Speaking “My Hobby”
P1, P2, P3…
(Учні по черзі розповідають про своє хобі)
Summarizing
Homework
T: We have done much work during the lesson.
Look at the suitcase! How many smiles in it
I want to finish our lesson with a proverb: «Our best friend is our hobby»
(Виставлення оцінок)
Д/з: Write a composition «My Favourite Hobby»
1