Урок- дослідницький практикум "Як примусити вітер працювати"

Про матеріал
На досліді показати учням, що повітря рухається, переміщується; з’ясувати, чому буває вітер, яке він має значення в природі і народному господарстві; навчити учнів визначати напрям вітру; виховувати повагу до людей різних професій; витримку і повагу до думки своїх однокласників.
Перегляд файлу

Урок-дослідницький практикум

«Як примусити вітер працювати»

   Мета: на досліді показати учням, що повітря рухається, переміщується; з’ясувати, чому буває вітер, яке він має значення в природі і народному господарстві; навчити учнів визначати напрям вітру; виховувати повагу до людей різних професій; витримку і повагу до думки своїх однокласників.

  Обладнання: свічка, флюгер, мультимедійна дошка, фільм «Як людина використовує вітер», картки для індивідуального опитування.

Хід уроку

І. Організація класу.

Добрий день, хлоп’ята і дівчата!

У цей день і у цей час

Рада бачити всіх вас!

ІІ. Повторення вивченого на попередньому уроці.

Фронтальне опитування.

Як люди піклуються про чистоту повітря?

Як людина використовує повітря?

Де знаходиться повітря?

Яке значення має повітря?

Індивідуальне опитування.

(Письмово за картками)

З чого складається повітря?

Які властивості має повітря?

Які речовини забруднюють повітря?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Проведення вчителем досліду, який показує, що повітря рухається.

Бесіда.

-Чому буває вітер? Яке його значення в природі і в народному господарстві?

Коли повітря нагрівається, воно стає легшим і піднімається вгору.

Дослід 1.

Вчитель засвічує свічку і пропонує кільком з них потримати руку над полум’ям. Вони відчувають струмину теплого повітря. Пропонує пояснити, чому дим з димаря піднімається вгору.

Дослід 2.

Два учні прочиняють двері в коридор, у якому повітря холодніше, ніж у класі, і ставлять запалену свічку на порозі.

Що ви помічаєте? (Полум’я свічки нахиляється в сторону кімнати) .

-Як ви це поясните? (Холодне повітря йде з коридору низом, бо воно важче).

Потім свічку піднімають вгору. Учні бачать, що полум’я свічки відхиляється в сторону коридору.

-Чому полум’я свічки відхиляється в інший бік? (Тепле легке повітря вгорі виходить з кімнати в коридор).

Потім свічку тримають посередині прочинених дверей. Виявляється, що тут руху повітря немає, тому й полум’я нікуди не відхиляється (тепле і холодне повітря тут змішуються і температура вирівнюється).

Розповідь вчителя.

Переміщення теплого й холодного повітря відбувається і в природі. Переміщення повітря в природі називається вітром.

ІV. Оголошення теми уроку.

На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтесь, чому буває вітер, яке його значення в природі і народному господарстві.

V. Закріплення та осмислення знань.

1. Карусель (інтерактивна технологія).

Мета: пройти все коло, відповідаючи на поставлені питання.

З яких газоподібних речовин складається повітря?

Яке значення в природі має кисень?

Звідки в повітря потрапляє кисень?

Які речовини забруднюють повітря?

Яке повітря корисне для здоров’я?

2.Опрацювання статті «Збережемо повітря чистим» (показ слайдів).

3. Бесіда.

- Які речовини забруднюють повітря?

- Звідки в повітрі беруться шкідливі речовини?

- Як наша держава дбає про чистоту повітря?

- Яке повітря корисне для здоров’я? Чому?

4. Дослідження

А)Бесіда про вітер.

Вітри бувають різної сили – від слабкого до дуже сильного. Дуже сильний називається ураганом. (Вчитель показує слайди «Руйнівна сила вітру»). Чи може бути вітер помічником людини? Як примусити вітер працювати?

Б) Акваріум (інтерактивні технології)

Об’єднуються учні в групи по 4-5 осіб. Одна група сідає в центр класу і отримує завдання. Групи обговорюють питання «Як примусити вітер працювати?». Після 3-5 хвилин група обґрунтовує свою відповідь, а інші групи висловлюють свої думки – погоджуються вони з відповідною групою чи ні.

Фізкультхвилинка

Взяли кульки дружно в руки.

І давай щосили дружно дути.

Потім кульки ми пустили –

Вони швидко полетіли.

(діти показують рухи).

В) Дослід з флюгером. (Флюгер -  залізний прапорець).

Вчитель показує флюгер і пояснює: якщо флюгер повернеться в південну сторону, то це означає, що вітер дме з півночі. Такий вітер називається північним. Коли дме південний вітер, флюгер показує на північ.

-По чому ще можна визначити напрям вітру? (За напрямом диму).

Відомості про напрям (а також про силу) вітру особливо необхідні льотчикам, морякам, працівникам сільського господарства.

http://opogode.ua/images/images/52ef90fa90b1f9857814ef6d.jpgГ) Перегляд фільму «Як людина використовує вітер».

У минулому люди використовували силу вітру для плавання (парусні судна), на вітряних млинах. Зараз силою вітру приводять у рух вітряні двигуни. Вітряні двигуни вигідно встановлювати на берегах морів, у степах, де дмуть сильні вітри. Вітряні двигуни можуть викачувати воду  з колодязів і подавати її у водонапірну башту, а з неї – у водопровід. В Арктиці вітряні двигуни використовують як джерела електричного струму.

Д) Обговорення фільму.

Діти висловлюють свої ідеї з приводу використання людиною сили вітру. (Всі думки приймаються, учні дискутують).

Правила дискусії (надруковані на картках)

*Учні говорять по черзі, а не одночасно.

*Не перебивайте того, хто говорить.

*Критикуйте ідеї, а не учня, що їх висловлює.

*Поважайте всі точки зору.

*Не смійтеся, коли хтось говорить.

*Дотримуйтеся теми дискусії.

*Заохочуйте до участі в дискусії інших.

V. Підсумок уроку.

- Що робили на уроці?

- Що цікавого дізнались?

VІ. Домашнє завдання.

http://zz.te.ua/wp-content/uploads/2011/08/1610.jpgВиконати малюнок про те, що найбільше сподобалось у фільмі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
3 березня 2025
Переглядів
166
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку