Урок 100 Розв’язування задач. Підготовка до контрольної роботи

Про матеріал
Учні закріплять знання за темою «Електричне поле», продовжать формувати навички та вміння розв’язувати фізичні задачі, застосовуючи отримані знання, а також розвинуть самостійність у навчанні та вміння самостійно застосовувати правила, закони.
Перегляд файлу

10клас

Урок 100

Розв’язування задач. Підготовка до контрольної роботи

 

 

Мета уроку:

навчальна:

  • закріпити знання за темою «Електричне поле»;
  • продовжити формувати навички та вміння розв’язувати фізичні задачі, застосовуючи отримані знання;

розвивальна:

  • розвивати уміння правильно розподіляти час;
  • розвивати самостійність у навчанні та вміння самостійно застосовувати правила, закони;

виховна:

  • виховання дисципліни, чесності, відповідальності;
  • виховувати культуру запису розрахункових задач.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь, навичок.

Наочність і обладнання: навчальна презентація, комп’ютер, підручник.

 

Недостатньо тільки отримати знання.

Треба знайти їм застосування.

/І. Гете/

Хід уроку

І. Організаційний момент.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

 Усне опитування:

  • Який прилад називається конденсатором?
  • Як визначається електроємність конденсатора?
  • Від чого залежить електроємність конденсатора?
  • Як визначити загальну електроємність при паралельному та послідовному

          з’єднанні конденсаторів?

  • Як визначити енергію електричного поля?
  • Яке електричне поле називають однорідним?
  •  Що таке різниця потенціалів?
  • За якою формулою обчислюється різниця потенціалів?
  • Яка одиниця різниці потенціалів?
  • Який зв’язок між напруженістю й різницею потенціалів?

ІІІ. Розв’язування задач

Задача 1.

Конденсатор ємністю 6 мкФ, заряджений до напруги 400В, з’єднали паралельно з незарядженим конденсатором ємністю 19 мкФ. Якою стала напруга на конденсаторах?

 

Дано:                                   Розв’язання:

С1 = 6 мкФ = 6·10-6Ф        q C1U

U = 400B                              q 6 10-6 Ф 400В 24 10-4 Кл

C2 = 19 мкФ = 19·10-6Ф   U1 = U2

Знайти:                    q2=q-q1

U1 = U2 - ?                          U1 = q11

                                           U2=q22=q-q12

qСq-q12

С1(q-q1)=q1С2

                                                                  С1q=q1С2+q1С1

                                       q= С1q/С12

                                       q1= 6·10-6Ф·24 10-4 Кл/6·10-6Ф+19·10-6Ф = 5,76·10-4 Кл

                                       q2 = 24·10-4 Кл - 5,76·10-4  Кл=18,24·10-4Кл

                                            U1= 5,76·10-4 Кл/6·10-6Ф = 0,96·102 В=96 В

                                               U1U296B

 

Відповідь: U1U296B

 

Задача 2.

Плоский повітряний конденсатор площа кожної пластини якого 80 см2 зарядили до 150 В. Відстань між пластинами 1 мм. Яка енергія електричного поля зосереджена в конденсаторі?

 

Дано:                                        Розв’язання:

S= 80см2 = 0,008м2                          W=CU2/2- енергія зарядженого конденсатора

U=150В                                   C=εε₀S/d – ємність плоского конденсатора

d= 1мм= 0,001 м=10-3 м         ε0=8,85·10-12 Ф/м

Знайти:                                    ɛ=1

W-?                                          W=ε·ε₀·S·U2/2d

                                                 W=1·8,85·10-12·8·10-3·1502/(2·10-3)=796500·10-12 =

                                                        =8·10-7 Дж

 

Відповідь: W = 8·10-7 Дж

 

Задача 3.

У вертикально направленому однорідному електричному полі знаходиться порошинка масою 10-9г із зарядом 3,2·10-17Кл. Яка напруженість поля, якщо сила тяжіння порошинки урівноважена силою електричного поля?

 

Дано:                            Розв’язування:

m=12-12кг                 Fт = mg 

q=3,2·10-17Кл           Fел = Еq

Fт=Fел                       mg = Еq

Знайти:                    Е= mg /q

Е-?                           Е= (10-12кг·9,8м/с2)/3,2·10-17Кл=3·105Н/Кл

 

Відповідь: Е=3·105Н/Кл

 

Задача 4.

Конденсатор ємністю 20 мкФ заряджений до напруги 300 В. Визначити заряд конденсатора й енергію, зосереджену з ньому.

 

Дано:                             Розв’язання:
С=20 мкФ=2·10-5Ф      C=q/U
U=300 В                          q=CU    

Знайти:                         q= 2·10-5Ф·300В=6·10-3Кл
q-?                                 W=qU/2 
W-?                               W= 6·10-3·300/2=0,9 Дж

Відповідь: q=6·10-3 Кл,  W=0,9 Дж

 

Задача 5.

Конденсатор ємністю 1 мкФ зарядили до напруги 500 В і від’єднали від джерела живлення. Якою буде напруга, коли до цього конденсатора приєднати паралельно ще один ємністю 4 мкФ?

 

Дано:                  Розв’язання:

C1=1 мкФ       q1= q2 - заряд залишиться однаковим при відключенні від джерела

C2=4 мкФ       C1U1=(C1+C2)U2  

U1=500 B       U2=C1U1/(С1+C2)=1·500/(1+4)=100B

Знайти:  

U2=?

 

Відповідь: U2=100В

 

ІV. Підсумок уроку.

Бесіда

  • На уроці ми навчилися…
  • Мені запам’яталось найбільше...
  • Робота поля…
  • Енергія електричного поля…
  • Різниця потенціалів…
  • Еквіпотенціальні поверхні…
  • Електроємність…
  • Конденсатор…
  • Енергія зарядженого конденсатора
     

V. Домашнє завдання

1. Повторити §40-44

2. Вправа 44(7,8)

3. Завдання для самоперевірки стор. 264

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.7
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Колесников Сергій Олексійович
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Без'язична Світлана Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Бондарчук Тетяна Вікторівна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Пов’язані теми
Фізика, 10 клас, Розробки уроків
Додано
17 травня 2020
Переглядів
4763
Оцінка розробки
4.9 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку