Урок 22 з біології НУШ "Бурі водорості"

Про матеріал
Презентація "Бурі водорості" складена для супроводу дистанційного уроку з біології 7 клас НУШ (підручник В. Соболь). Презентація містить інструкцію до ЛАБОРАТОРНОЇ РОБОТИ 5. Особливості слані ламінарій з посиланнями на онлайн вправи.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Бурі водорості

Номер слайду 2

Пояснюємо! В океані існують сповнені таємниць підводні ліси, утворені бурими водоростями. «Усі види лише прикріплюються до ґрунту, а не ростуть з нього. Не маючи коренів, вони жадають від землі не життєвих соків, а тільки опори... Усе потрібне для їхнього існування знаходиться у воді, вода їх підтримує і харчує», – так описував підводні ліси Жуль Верн. Які особливості бурих водоростей визначають життя підводних лісів?

Номер слайду 3

Бурі водорості – багатоклітинні організми, забарвлення яких зумовлене поєднанням хлорофілів а і с та коричневих пігментів (фукоксантинів). Поширені переважно в морях. Пристосовані до життя в холодних морях на глибинах від 6 до 15 м, де поглинають зелені та блакитні промені світла.

Номер слайду 4

Особливості Бурих водоростей. Талом пластинчастий, групи клітин розташовуються в декілька рядів і стають подібними до тканин. Кора утворена дрібними забарвленими клітинами, що виконують функцію фотосинтезу та виділяють захисний шар слизу. Серцевина складається з великих безбарвних клітин, що виконують провідну та резервну функції.

Номер слайду 5

Особливості Бурих водоростей. Усі бурі водорості, за винятком деяких видів саргасових водоростей, ведуть прикріплений спосіб життя. Зазвичай прикріплюються до скель та каміння різної величини. Ростуть бурі водорості дуже швидко завдяки поділу клітин на верхівці талому або його середньої частини. Макроцистіс кожний день додає в рості близько 0,5 м і може бути завдовжки 30–80 метрів.

Номер слайду 6

Водорості + Географія Будова бурих водоростей відображає їхню пристосованість до життя в припливно-відпливній зоні вздовж берегів. Двічі на добу, через 12 год 25 хв, вони зазнають сильних коливань вологості, температури. Що таке припливи й відпливи?

Номер слайду 7

Рід Ламінарія, або морська капуста талом має вигляд нерозгалужених шнурів або пластин;на нижній частині розвинені ризоїди, які прикріплюють їх до підводного кам’янистого дна. У північних морях поширені Ламінарія цукриста та Ламінарія пальчаста, уздовж узбережжя Європи – Ламінарія північна, на Далекому Сході – Ламінарія японська.

Номер слайду 8

Рід Макроцистис довжина талому завдовжки до 60 м; прикріплюється до ґрунту ризоїдами, кілька гнучких гілок, що мають листоподібні пластини (до 1–2 м); в основі листків – повітряні міхурці, завдяки чому частина талому плаває біля поверхні води;відомо чотири види. Підводні ліси уздовж узбережжя Америки. Макроцистис грушоподібний

Номер слайду 9

Рід Саргасум. Окремі види, здатні розмножуватися в неприкріпленому стані. Таломи кущисті, мають підошву, «стовбурець» та основні гілки. Повітряні міхурці розвиваються на коротких гілочках у пазухах основних гілок. Поширені в теплих водах Світового океану. Утворюють так звані продуктивні «океанічні луки», найвідомішим із яких є Саргасове море в Атлантичному океані.

Номер слайду 10

Водорості + Тварини На ілюстрації – одна із найбільш таємничих риб Вугор європейський, або річковий. Що пов’язує цих вугрів із Саргасовим морем?

Номер слайду 11

Пристосування, які забезпечують поширення бурих водоростей. Органами прикріплення є коренеподібні вирости (ризоїди) або дископодібні розширення (підошва) нижньої частини талому. Талом укритий захисним шаром слизу - густий і слизький секрет (наявні альгінати та вуглевод фукоїдан, що має високу біологічну активність: захищає водорості від висихання, вірусів, бактерій, поїдання тваринами, запасає вуглекислий газ, такий необхідний водоростям для фотосинтезу).

Номер слайду 12

Пристосування, які забезпечують поширення бурих водоростей. Бурі водорості мають ще й інші особливі речовини. Наприклад, резервний вуглевод ламінарин, вміст якого в клітинах може досягати 30 %. Поблизу верхівки в багатьох видів бурих водоростей є повітряні міхурці, які втримують їх на плаву. Завдяки течіям у місцях їхнього існування відбувається постійне надходження поживних елементів, тому вони мають розгалужену слань, яка часто досягає великих розмірів.

Номер слайду 13

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА 5. Особливості слані ламінарій. Переглянути відео:https://youtu.be/mj. MDg4 LOg_0?si=cz. Yq. Mv3 ASRZPf. OBD Виконати вправу:https://wordwall.net/play/80238/287/989 Зробити висновок:https://wordwall.net/play/80239/232/412

Номер слайду 14

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Волощук Ярослав Богданович
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Костіна Неля Миколаївна
    Щиро дякую, Галина Вікторівна!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Зінченко Наталія Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Сошка Наталія
    Галино Вікторівно, дякую!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
pptx
Пов’язані теми
Біологія, 7 клас, Презентації
Додано
19 жовтня 2024
Переглядів
3382
Оцінка розробки
5.0 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку