Урок № 3.
ТЕМА УРОКУ: Розв’язування задач
на тему «Сила тяжіння. Закон всесвітнього тяжіння».
МЕТА:
а). Закріпити знання учнів по темі «Сила тяжіння.
Закон всесвітнього тяжіння».
б). Формувати логічне мислення та пам’ять.
в). Виховувати відповідальне ставлення до навчання .
ТИП УРОКУ: урок розвитку практичних умінь і навичок при
розв’язуванні винахідницьких задач .
проведення уроку: практично – репродуктивний.
ОБЛАДНАННЯ:
- ІКТ.
- Роздатковий матеріал (індивідуальні картки).
- Виставка книг на тему:
«Цікаві задачі з фізики».
- Виставка учнівських малюнків
на тему: «Прояви гравітації».
1.Організаційний момент: - 2 хв.
а). Оголосити тему уроку;
б). Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ опорних знань учнів: - 5 хв.
Перевірка домашнього завдання.
Усно:
а). Екскурсія до виставочного залу
( Міні повідомлення по домашнім малюнкам );
б). Бліц опитування:
- Чому камінь, кинутий у горизонтальному напрямі, не летить прямолінійно?
- Де розташована точка прикладання сили тяжіння?
- Яка сила є причиною руху краплин дощу до Землі?
- Чи змінюється помітно сила тяжіння, що діє на літак, під час його польоту?
(літак летить уздовж однієї паралелі на постійній висоті ).
- Які сили спричини виникнення: F= m q
3 ( 4 ). ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК: -30 хв.
1. Усно ( робота з ІКТ ) -
а). Назвати фізичні величини і їх одиниці вимірювання
[ m ] - ? [ F ] - ? [ G ] - ?
б). [ G ] – фізичний зміст ?
в). Як читається закон всесвітнього тяжіння ?
2. Обговорення якісних задач
( робота в парах по індивідуальних картках):
Картка 1 - Задача № 1 (В. К. Фурсов ): Перед конструктором міжпланетної лабораторії поставили два питання:
1. Яка імовірність попадання в лабораторію якогось із холодних тіл, що рухаються в космосі?
сонячної системи в іншу?
Яке з цих питань він зможе вирішити, вважаючи лабораторію – матеріальною точкою?
( відповідь - 2 ).
Карточка 2 – Задача № 19 ( В. К. Фурсов ): Учні дискутували про те, як знайти рівнодійну сил тяжіння, що діє на осколки снаряду що розірвався. Як би ви відповіли на це питання?
( неможливо ).
3. Письмово ( на дошці ) –
Задача 1: Якою є маса кошика яблук, якщо на нього діє Ғт. = 500Н?
Задача 2: Знайдіть силу тяжіння, що діє сталевий виливок
об’ємом 10 дм 3.
Задача 3: На мідну кулю об’ємом 120 см.3 діє сила тяжіння 8,5 Н.
Суцільна ця куля чи порожниста? ( порожниста ).
4. Самостійна робота ( по індивідуальних картках ) .
5. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: - 5 хв.
Основне: Повторити ключові питання теми :
- «Сила тяжіння. Закон всесвітнього тяжіння»
( користуючись книжками з виставки ).
- Задачі: №, №
Творче: Запропонувати проект приладу, що зможе продемонструвати стан невагомості.
6. ПІДСУМОК УРОКУ: - 3 хв.
Оцінюємо роботу учнів на уроці ( з врахуванням самооцінювання).
Додаток:
Картка №4
Самооцінка розуміння фізичного змісту задачі
(при розв’язуванні якісних та кількісних задач)
Прізвище учня
_____________________________________ |
Оцінка |
|
Рекомендовано |
Отримав |
|
|
0-1 бал |
|
|
1-2 бали |
|
|
2-3 бали |
|
|
3-4 бали |
|
Сума балів: |
|
Картка №6
Оцінювання (з елементами самооцінки) роботи учнів
(для визначення рейтингу учня з даної теми)
№ |
Прізвище, ім’я |
Дата |
||||
Д/З Вчитель |
Робота на уроці |
|||||
Учень |
Вчитель |
|||||
1 |
Бондаренко Артем |
|
|
|
||
Загальна оцінка за урок: |
|
|||||
2 |
Водотовка Софія |
|
|
|
||
Загальна оцінка за урок: |
|
|||||
3 |
|
|
|
|
||
|
|
|||||