Цікаво, хто з науковців має рацію: ті, хто вважають їх шкідливими, ті, хто визнає їх корисними, чи ті, хто стверджує, що корисних або шкідливих видів немає? «Дослідження вірусів – це щось надзвичайно важливе. І не варто дотримуватися поглядів про те, що вірус – це завжди щось шкідливе. Ні! У 99 % випадків ще щось корисне для нас» Е. Каналош
Номер слайду 3
Віруси є формами життя на межі між живою й неживою природою:
Номер слайду 4
Вірус тютюнової мозаїки (ВТМ)Д. Івановський (1892 р.)
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Вірусні частинки (віріони) Поза клітинаминеклітинна будова, кристалічний стан, відсутність життєвих функцій, нездатність до руху й росту та ін. В живих клітинахсамовідтворюються, використовують речовини, енергію та інформацію, змінюються, поширюються. Віруси навіть здатні спілкуватися між собою.
Номер слайду 8
Віруси + Інформатика Що спільного між комп’ютерними та природними вірусами?
Номер слайду 9
Велика кількість доступних для них місць існування – незліченна кількість клітин різних живих істот. Віруси – численна та розмаїта група форм життя нашої планети. Успішність вірусів у природі значною мірою пов’язана з їхньою здатністю до мінливості.
Номер слайду 10
Віруси (за розмірами)Середні розміри більшості вірусів у межах від 20 до 300 нм, хоча є серед них і справжні велетні. Це мімі-, мама- та мегавіруси з розмірами близько 600 нм.
Віруси(за типом симетрії)кубічний (аденовіруси)спіральний (ВТМ) комбінований(у бактеріофагів головка має кубічну, а хвіст – спіральну симетрії)
Номер слайду 13
Згідно з даними Інтернаціонального комітету таксономії вірусів (ICTV) на 2002 рік описано 11273 видів вірусів, проте науковці вважають, що їх у природі понад один мільйон, якщо не більше.
Номер слайду 14
Віруси + Фітотерапія Візьми три перші літери з назви сушених абрикосів без кісточок, дві перші літери – з назв друкарського похилого шрифту і давньоримського бога війни та отримай назву лікарської рослини з противірусними властивостями.
Номер слайду 15
Найвідоміші віруси
Номер слайду 16
Паразитизм - це співіснування вірусів з різними видами організмів, за якого вони певний час використовують клітини іншого (хазяїна) як джерело енергії й поживних речовин та середовище існування.