Урок "Африка — найспекотніший материк Землі".

Про матеріал
ознайомити учнів з особливостями природи Африки; розвивати просторову уяву, вміння працювати із картою півкуль; вчити складати розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати пізнавальний інтерес.
Перегляд файлу

Африка — найспекотніший материк Землі

 

Мета: ознайомити учнів з особливостями природи Африки; розвивати просторову уяву, вміння працювати із картою півкуль; вчити складати розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати пізнавальний інтерес.

Обладнання:  презентація «Африка», фільм «Африка», малюнки рослин, тварин, природи по темі уроку, музичний супровід, музична фізкультхвилинка, карта півкуль, цікавинки, таблиці, виставка книг.

 

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.ВІРШ

          Пролунав дзвінок, починаємо урок.

          Побажаємо удачи, найактивніших побачим!

-Побажання «Я бажаю собі…»

 -Вчитель:-А я бажаю вам…

-Вправа «Погода»(дитина)

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ:1.Кубування(запитання від дітей-6 учнів)

 2. Гра «Так чи ні?»(показ рукою)проводить учень.

  • Рослинний і тваринний світ Євразії різноманітний. Так чи ні?
  • На півночі Євразії поширені білі ведмеді. Так чи ні?
  • У лісах Євразії ростуть фікуси, пальми, хлібне дерево. Так чи ні?
  • У Євразії не живуть крокодили і носороги. Так чи ні?
  • У Євразії мешкають лисиця, заєць-русак, вовк, лось, дика свиня. Так чи ні?
  • У Євразії немає хвойних лісів. Так чи ні?
  • У Євразії є пустелі. Так чи ні?
  • У Євразії живуть слони, тигри, антилопи, мавпи. Так чи ні?
  • У Євразії росте дуб, бук, ясен, клен. Так чи ні?

 3. Презентація розповідей учнів про рослину або тварину Євразії(за бажанням)

 4. Тестування за картою(учні за бажанням)

1. Який материк розташований у північній та південній півкулях?

 а) Північна Америка;б) Африка;в) Антарктида;г) Австралія.

2. Який материк омивається всіма океанами?

 а) Австралія;б) Антарктида;в) Південна Америка;г) Африка;д) Євразія;

 е) Північна Америка.

 5. Читання вірша

  Материк цей цікавий, мов казка.Є куточки — справжнісінький рай!

  Любий друже, дізнайся, будь ласка,Все про Африку, часу не гай! Т. Рубан

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— За оформленням дошки ви здогадалися,що сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про особливості природи Африки.(показ учнями на карті)

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 1. Розповідь учня+міні-презентація «Африка»

 — Африка — другий за розміром материк на Землі. Назва материка походить від латинської «африкус» — безморозний, той, який не знає холоду. Африка — найспекотніший материк на Землі. Тут є пекучі пустелі, густі тропічні ліси і вкриті травою рівнини. В Африці немає звичних для нас холодних зим, на більшій її частині розподіл на зиму і літо є умовним. Більшість жителів Африки ніколи не бачили снігу. Навіть сріблясто-крижані вершини високих гір, що виблискують поблизу екватора, місцеві жителі довго вважали скупченням коштовних металів...

 На півночі Африки знаходиться найжаркіше місце на Землі — пустеля Сахара, яку перетинає найдовша річка на планеті — Ніл. Пісок у Сахарі нагрівається так, що в ньому можна пекти яйця. Верблюди, які мешкають у цій пустелі, можуть обходитися без води більше двох тижнів. Часто саме на верблюдах люди мандрують пустелями.

 В окремих африканських країнах роками не випадає жодної краплі дощу, а в інших щодня бувають зливи. В Африці сонце завжди над головою і весь рік гріє дужче, ніж у нас в Україні у найспекотніші дні липня або серпня.

 Так, як і Євразія, Африка міститься у західній і східній півкулях. Через ці два материки проходить початковий меридіан, який ділить Землю на західну і східну півкулі. Африка — материк, поділений екватором навпіл. По обидва боки від екватора простягаються ліси. Висота дерев у них досягає 16-поверхового будинку.

 2. Робота за підручником в парах+запитання «на засипку»( учні за бажанням обирають запитання)

-Читайте уважно.— Що ви дізналися про пустелю Сахару?

— Розкажіть за малюнком про природні зони Африки.— Які корисні копалини добувають в Африці?— Які моря і океани омивають береги Африки та як вони впливають на природу цього материка?— Що ви дізналися про річки й озера Африки?

— Що таке Мадагаскар?— Чим займається населення Африки?

— Скільки держав розміщено на території цього материка?

— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».

— Прочитайте і запам’ятайте висновки у підручнику.

— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?

 3. Фізкультхвилинка(під музику)

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

 1. Робота за таблицею(в групах)

Зачитування представників груп.

 2.Перегляд фільму «Африка»

 3. Цікаво знати!

У пустелі Калахарі  дуже спекотно. Але 1 вересня 1981 року там уперше випав сніг!

Дерево баобаб живе до 5 тисяч років.

 4. Гра «Вірю — не вірю»

Чи вірите ви в те, що?..

  • Африка — материк, поділений меридіаном навпіл. (Екватором)
  • В Африці сонце весь рік гріє дужче, ніж у нас в Україні у найспекотніші дні липня або серпня.
  • Африка — найбільший за площею материк.
  • Африка розташована у всіх півкулях.
  • На півночі Африку омиває Чорне море.
  • По обидва боки від екватора простягаються степи Африки. (Ліси)

5.Робота у зошиті (самостійно)

 VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ.ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ УЧНІВ.

— Складіть запитання за змістом уроку.У яких півкулях розташований материк Африка? (У західній і східній півкулях) Що найбільше запам’яталося про цей материк?Активно працювали …

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ(на вибір)

         1.Підручник –текст читати, стисло переказувати ,зошит-допрацювати завдання.

         2.Інформація про рислину або тварину Африки.

         3.Скласти тест про Африку:5-7 запитань.

docx
Додано
8 червня 2025
Переглядів
155
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку