Урок англійської мови
9 клас
Тема: Винаходи і винахідники
Мета уроку: формувати навички вживання нових лексичних одиниць; вдосконалювати навички читання, усного мовлення й аудіювання; розвивати культуру спілкування й мовленнєву реакцію учнів; виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань, почуття патріотизму.
Основні форми і методи роботи: колективна, групова, ігрова, робота в парах, “Мозковий штурм”, “Навчаючи вчусь”.
Основні поняття і терміни: science, inventions, inventors, an explorer, to explore, an observer, to observe, observation.
Очікування: учні називають відомих винахідників та їхні винаходи, вживають наукову лексику в усному і писемному мовленні, розуміють значення науки для людства.
Обладнання: підручники, портрети винахідників (додаток 3), вислови відомих людей (додаток 2) , картки для групової роботи (додаток 1)
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання
Good morning, boys and girls! I am glad to see you. How are you today?
2. Повідомлення теми та мети уроку
New inventions are appearing every day to make our life easier, longer, warmer, faster, and so on. Today we are going to continue our talk about inventors and their inventions, the role of science in our life.
3. Введення в іншомовну атмосферу
Мозковий штурм
So, science plays a great role in our life. It servers progress and interests of man. There are many branches of science. Do you know them? Which branches of science do you know? Complete the word map.
science
Учні виходять до дошки, доповнюють схему і дають визначення кожній галузі науки.
II. Основна частина уроку
2. Говоріння
1) What are the best and most useful inventions of the manking?
2) What famous inventors do you know?
3) What famous Ukrainian inventors do you know?
4) What inventions do we use in everyday life?
3. Читання
Прийом “Навчаючи вчусь”
Do you have telephone at home? How often do you use it? What do you say about clock? Is it important in our life?
Pupil A asks pupil B about the invention of the clock.
Pupil B asks pupil A about the invention of the telephone.
4. Гра “What am I?”
Listen and guess:
I am small and round. Sometimes I can be square. I am safe and clever. I am for everyone – for boys and girls, men and women, teachers and doctors. I usually live inside. You can use me every day. I am used for telling the time. What am I? ( a watch)
Робота в групах.
Think of an invention and write down its description using the plan (Додаток 1). You have five minutes for that.
5. Аудіювання Ex. 6, p. 142
Listen about three scientists. Mark each sentence with “T” if statement is true, and with “F” if it is false.
III. Заключна частина уроку
What is the word “science” associated with?
science
Science is associated with...........
Are these things very important in our life?
What have you learnt at the lesson?
Write about any invention or discovery you like. See task 5 on page 139-140 as an example.
3. Оцінювання
4. Закінчення уроку
Додаток 1
What am I?
Додаток 2
« We know what we are, but we know not what we may be»
W. Shakespeare
« Genius is one per cent inspiration and ninety-nine per cent perspirations»
T. Edison
« Doing easily what others find difficult is talent; doing what is impossible for talent is genius»
Henry-Frederic Amiel
« Necessity is the mother of invention»
English proverb
Додаток 3
Albert Einstein Alexandr Bell
Alfred Nobel Thomas Edison
Isaac Newton Henry Ford
Samuel Morse Bill Gates
Dmytro Mendeleyev Nikolay Pirogov
Boris Paton Serhiy Korolyov