Урок англійської мови для 5 класу "Food and Drinks"

Про матеріал
Урок спрямований на активізацію лексичного матеріалу за темою "Харчування", ознайомлення дітей з поняттями злічувані та незлічувані іменники, вживання some, any.
Перегляд файлу

 

Ірпінська загальноосвітня школа І-ІІІст.№3

Ірпінської міської ради

Київської області

 

 

 

 УРОК АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ

 «FOOD AND DRINKS»

5 КЛАС

 

http://cs617630.vk.me/v617630539/1731/RMzT_Stojsc.jpg

 

 

Вчитель англійської мови

Антоненко Валентина Юріївна

 

 

Мета:

 навчальна:

  • активізувати знання лексичного матеріалу за темою «Їжа та напої»;
  • навчати розрізняти злічувані та незлічувані іменники;
  • тренувати вживання слів some та any;

розвиваюча:

  • розвивати пам’ять, увагу, мовленнєву здогадку;
  • розвивати фонематичний та інтонаційний слух;
  • удосконалювати комунікативні навички;

виховна:

  • виховувати інтерес до вивчення англійської мови;
  • розширювати світогляд учнів на основі ознайомлення із культурою харчування;
  • заохочувати до вивчення нового.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: відеозапис, роздатковий матеріал, підручник А. Несвіт “English 5”, презентація.

Хід уроку

I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1.Greeting and aim. Привітання й повідомлення теми та мети уроку.

 - Good morning, children! I’m glad to see you. Today we are going to work at the topic ‘Food and drinks’. You will practice using the words on topic and words ‘some’ and ‘any’. Also you will learn about countable and uncountable nouns. Now let’s start our lesson.

2.Warming-up. Введення в іншомовну атмосферу.

- Listen to the poem and read it. (Діти спочатку дивляться відеозапис, а потім читають вірш. Деяким дітям вчитель пропонує прочитати вірш так ніби їм пять років, або на мотив будь-якої пісні )

(https://www.youtube.com/watch?v=hNIkZKsgGwM)

 

Oodles of noodles; rice with spice.

When I’m hungry, food is nice

Carrots, apples, celery

Lots of food for you and me!

Bake it! Fry it! Stir it up!

You can eat it from a cup!

Hot food! Cold food! Yum,yum,yum!

Fills me up in my tummy-tum-tum.

Food is good for you and me.

 It keeps us healthy as can be.

3. Vocabulary Practice. Практика  вживання тематичної лексики.

a) - Divide the words into two groups: fruit and vegetables.(Презентація )

b) – Find the hidden words in the box ( Плакат на дошці. Діти по черзі закреслюють знайдені слова)

f

m

e

a

t

r

i

o

t

e

a

i

s

m

i

l

k

c

h

j

a

m

j

e

c

o

f

f

e

e

r

b

o

j

s

u

c

r

k

u

o

a

a

e

e

i

u

h

k

a

g

c

p

a

e

d

g

e

q

m

 

 II. Основна частина уроку

1) Presenting Grammar.  Подання нового граматичного матеріалу.

- You can see some pictures on the board. Think and say what you can count and what you can’t. Try to divide them into two groups.

http://www.grippa-net.net/wp-content/uploads/2014/08/moloko.jpghttp://pitanie-plus.com/wp-content/uploads/2013/09/123.jpghttp://img-fotki.yandex.ru/get/6701/981986.3f/0_86b52_83c2f881_orighttp://blog.delivery-club.ru/wp-content/uploads/2013/06/Giant_Burger_frei.jpg

 

http://dreamatico.com/data_images/apple/apple-7.jpghttp://en.bh.net.ua/wp-content/uploads/2015/06/%D0%BC%D1%8F%D1%81%D0%BE.jpghttp://korust.znay.info/wp-content/uploads/2012/08/poleznie-svojstva-syra-294x3001.jpghttp://www.glavrecept.ru/images/news/2011/03/21/onions.jpg

( Діти висловлюються по черзі, намагаються  розподілити малюнки, дискутують. Потім з допомогою вчителя намагаються зробити висновки про злічувані та незлічувані іменники)

-Listen to the song and remember more words we can count or can’t count. (Перегляд відеозапису пісні”Some things you can count, some things you can’t” https://www.youtube.com/watch?v=OqVueNN2GQo) 


I love food, I love to eat

My favourite food is usually sweet

Some things you can count,

some things you can’t,

But it’s all delicious to me!

Pizza, ice-cream, water and juice,

Milk and yoghurt, cheese and fruit,

Rice and cola, pasta, cake and soup

You can’t count any of  these.

An apple and an orange,

Four sweets, a banan and three eggs,

Two sausages, a carrot and a loaf of bread

You can count all of these.

Maple syrup and coffee,

Cereal and orange juice,

Butter, meat and jam

You can’t count any of  these.

Some eggs, a pastry and a sandwich,

A cookie, a banana and an apple,

Some tomatoes, two burgers and a hot dog

You can count all of these.


2. Grammar Practice. Практика вживання граматичного матеріалу.

a) – Look through the text of exercise 3, page 53. Find the examples of countable and uncountable nouns in it. Write the lists into your exercise books.

b) – Look at the Grammar Lab at page 53. Read the sentences and translate. Pay attention to the meaning of the words. What kind of sentences do we have? When do we use ‘some’ and when do we use ‘any’?

c) – Read and circle the necessary word. ( Роздатковий матеріал)

1. Is there some/any milk in the fridge?

2. Would you like some/any tea?

3. We haven’t got some/any bread.

4. Have you got some/any sweets?

5. There are some/any cheese burgers.

6. Can you buy some/any eggs?

 

3.Physical warm-up. Фізкультхвилинка

(Відеозапис пісні з рухами “I Can Eat a Lot”)


I like spaghetti, and I can eat a lot.

I like soup, and I can eat a lot.

I like hamburgers, and I can eat a lot.

I like French fries, and I can eat a lot.

Cause I’m a big kid, a big kid, a big kid,

Look at me!

I’m a big kid, a big kid, a big kid,

Look at me!

 


 


I like cereal, and I can eat a lot.

I like bread, and I can eat a lot.

I like fish, and I can eat a lot.

I like chicken, and I can eat a lot.

Cause I’m a big kid, a big kid, a big kid,

Look at me!

I’m a big kid, a big kid, a big kid,

Look at me!

 


 

4. Speaking Practice. Практика говоріння.

(Дві команди отримують малюнки)

- Look at the picture carefully. Describe it. Use ‘some’ and ‘any’.

http://walls.com.ua/images/201312/walls.com.ua_61721.jpgРезультат пошуку зображень за запитом "стол с продуктами"

III. Заключна частина уроку

1. Homework. Домашнє завдання

- Exercise 7 at page 54. Write what you usually have for breakfast.

2. Summarizing. Підбиття підсумків уроку.

 - Today you’ve worked very hard. You have learnt about countable and uncountable nouns. I suppose our lesson was clear for you. The lesson is over. Have a nice day.

 

 

 

 

 

docx
Додано
13 березня 2020
Переглядів
805
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку