Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 7-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Арабські завоювання та халіфати. Розвиток арабо-мусульманської культури.
Мета: пояснити поняття «експансія», проаналізувати арабські завоювання та їх наслідки, охарактеризувати організацію влади у перших арабських халіфатах, визначити наслідки арабської експансії, охарактеризувати культуру Арабського халіфату; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження, удосконалювати навички роботи з історичною картою та текстом підручника; виховувати інтерес до вивчення теми.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
пояснювати та застосовувати поняття «експансія»;
-
характеризувати організацію влади у перших Арабських халіфатах;
-
аналізувати наслідки арабської експансії;
-
аналізувати розвиток арабо-мусульманської культури;
-
показувати на історичній карті напрямки завойовницьких походів арабів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, атлас,
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Історичний диктант.
-
Батьківщиною арабів вважається ___. (Аравійський півострів)
-
Область Аравії, що придатна лише для рільництва в окремих оазах. (Хіджаз)
-
В середині півострова знаходиться___. (Неджд)
-
Араби-кочовики – це___. (бедуїни)
-
Постійний супутник та засіб існування кочових арабів ___. (верблюд)
-
В головному місці зупинки караванів виникла ___. (Мекка)
-
Головне святилище Мекки ___. (Кааба)
-
Релігія, що об’єднала арабів ___. (іслам)
-
Священна книга мусульман ___. (Коран)
-
Арабів об’єднав ___. (Мухаммед)
-
Взаємоперевірка.
-
Робота з історичною картою.
-
Покажіть на карті: Аравійський півострів, області півострова (Ємен, Неджд, Хіджаз).
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота з текстом підручника (с. 50 – 51).
-
Коментоване читання.
-
Бесіда за запитання.
-
Кого називали халіфом?
-
Чому, на вашу думку, першими халіфами були близькі друзі та родичі халіфа?
-
З якою метою арабський світ пішов у наступ? (за поширення ісламу)
-
Які території вдалося завоювати арабам за правління Омара (634 – 644 рр.)? (Сирію, Палестину, Єгипет і Лівію, значну частину Ірану).
-
З якими словами Омар наказав спалити Александрійську бібліотеку?
-
У чому була перевага арабських воїнів?
-
Чому більшість населення завойованих держав називали визволителями?
-
Яка держава утворилася на завойованих територіях? (Арабський халіфат)
-
Як розпочалася ера Омейядів?
-
Робота з таблицею.
-
Користуючись текстом підручника на с. 52 – 53 заповніть таблицю.
Омейяди та Аббасиди
|
Династія Омейядів
|
Династія Аббасидів
|
Роки існування
|
661 – 750 рр.
|
750 – 1055 рр.
|
Засновник
|
Муавія
|
Абул-Аббас Кривавий
|
Столиця
|
Дамаск
|
Багдад
|
Завоювання
|
Підкорили частину Вірменії, Пд.Азербайджан, частину Північної Африки.
Захопили всі африканські володіння Візантії.
Підкорив майже всю Іспанію.
Хіва, Бухара, Самарканд, Афганістан, північно-західну частину Індії.
|
|
-
Зробіть висновки про розвиток Арабського халіфату за часів правління династій перших халіфів.
-
Робота зі схемою.
-
Проаналізуйте схему «Суспільний устрій халіфату».
-
Вибіркове читання (с. 53 – 54 підручника).
-
Зачитайте речення, які містять відповіді на запитання.
-
Яких заходів вживали халіфи для власного захисту?
-
Що призвело до розпаду халіфату? (силою об’єднані народи; ослабла влада халіфів)
-
Коли халіфат припинив своє існування? (у 1055 р.)
-
Робота в парах.
-
Користуючись текстом підручника на с. 54 – 56, складіть перелік досягнень арабської культури.
-
Що із них, на вашу думку, є найвагомішим внеском? Чому?
-
У якій галузі прославився Ібн Сіна? (медицина)
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Бесіда за запитаннями.
-
Куди були спрямовані воєнні походи арабів?
-
Які території їм удалося завоювати?
-
Поясніть ,чому арабські завоювання були здійснені відносно швидко і з невеликими силами.
-
За якого халіфа були здійснені найбільші завоювання арабів?
-
Які битви поклали край просуванню арабів у Європу?
-
Що зумовило розпад і занепад Арабського халіфату?
-
Завдяки чому арабська культура досягла здобутків?
-
Практична робота.
Внести у синхронізовану хронологічну таблицю відомості про Велике переселення народів, Франкське королівство, Франкську та Візантійську імперію, перші Арабські халіфати, об’єднання арабів під владою Мухаммеда, виникнення ісламу та ісламського літочислення.
-
Підсумки уроку.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати с. 50 – 57 підручника.
-
Завершити синхронізовану хронологічну таблицю.