Урок "Атмосферний тиск"

Про матеріал
Сформувати поняття про атмосферний тиск, про явища, що підтверджують існування атмосферного тиску, повітряної оболонки Землі. Формувати уміння та навички визначати атмосферний тиск, його дію, пояснювати зміну тиску з висотою
Перегляд файлу

7 КЛАС

Тема уроку: Вимірювання атмосферного тиску.                      

Мета уроку: Удосконалити і закріпити знання про атмосферний тиск.                 Розглянути    будову і принцип дії барометра-анероїда. Формувати вміння   розв’язувати задачі з використанням здобутих знань.

Розвиваюча мета: сформувати поняття про атмосферний тиск, про явища,

                      що підтверджують існування атмосферного тиску, повітряної

                       оболонки Землі. Формувати уміння та навички визначати

                       атмосферний тиск, його дію, пояснювати зміну тиску з

                       висотою.

Виховна мета: формувати знання про взаємозвязок явищ у живій і неживій

                      природі, продовжити формувати інтерес до історії розвитку

                      фізики як науки.

Тип уроку: комбінований урок.

 

Обладнання: склянка з водою, папір, пляшка , яйце, посудина з водою,

                      поршень з плівкою, таблиця «Дослід Отто Геріке».

 

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

 

1. Розминка.

              Гра « Живий комп’ютер »

     (В завданні завідомо допущена помилка.) 

Для кожного фізичного терміну продовжіть речення з указанням його розрахункової  формули та одиниці виміру

 

  

 

 

 

 

    

 

 

 

2. Робота учнів біля дошки по картках під час опитування.

 

Картка №1. Виразити атмосферний тиск 400 мм  рт. ст. в Па.

Дано:  1мм рт. ст. - 133,3 Па

р=400 мм  рт. ст. 400 мм  рт. ст. - ? Па

р[Па]=? р= =53320 Па=53,32 кПа

Відповідь: р=53,32 кПа.

 

Картка №2. З якою силою повітря тисне на площу 25×40 см? Атмосферний тиск вважати нормальним.

Дано:  СІ: Розв’язання:

р=101300 Па S=а·b, із формули р= знаходимо F=р·S

а=25 см 0,25 м

b=40 см 0,4 м S=0,25 м·0,4 м=0,1 м2

 

F - ?  F=101300 Па · 0,1 м2= 10130 Н= 10,13 кН.

 

Відповідь: F=10,13 кН.

 

 

3. Фронтальне опитування.

а) Будова атмосфери.

б) Атмосферний тиск.

в) Дослід Отто Геріке.

г) Дослід Торрічеллі.

д) Нормальний атмосферний тиск.

є) Як перетворити тиск із мм рт.ст. в Па?

 

4.Рубрика « Чи знаєте ви, чому ... ? »

   Пояснення дії атмосферного тиску на дослідах:

а) Стакан з водою, прикритий папером.

 Якщо склянку, заповнену водою більше як наполовину, накрити аркушем паперу і різко перевернути, то папір буде триматися. Чому?

 Відповідь: під тяжкістю води папірець злегка прогинається, об’єм  повітря збільшується, і його тиск стає менше атмосферного. Тому зовнішній атмосферний тиск може зрівноважити тиск вмісту стакана.

 

б) Дістати з води монету, не замочивши руки.

 Налийте в чайне блюдце воду і покладіть на дно монету. Візьміть невеликий шматочок паперу, зімніть його і покладіть на середину поверхні води. Запаліть папір і, коли він добре розгориться, накрийте його стаканом. Спостерігайте, що відбувається. Поясніть явище.

Відповідь: при нагріванні повітря розширюється, в стакані утворюється розріджене повітря,  зовнішній атмосферний тиск буде більший ніж у стакані, тому і всмоктується вся вода.

в) Загнати яйце в пляшку.

 Варене куряче яйце саме залазить у пляшку після того, як у ній згорів клаптик паперу. Чому?

 Відповідь: полум'я нагріває повітря в пляшці. Коли пляшку закривають яйцем, повітря в ній охолоджується, тиск його падає і зовнішній атмосферний тиск заганяє яйце в пляшку.

г)Дослід з « магдебурзькими півкулями ».

 

5.Світ цікавих задач.

 Задача № 1. 

Якої довжини має бути трубка для проведення досліду Торрічеллі з використанням води?

Дано:  Розв’язання:

ρ=1000 кг/м3 h=

g=9,8 Н/кг

р=101300 Па h=10,3 м

h - ?

 

Відповідь: h= 10,3 м

Запитання, що стосується навичок мислення:

Чи можна зробити дослід Торрічеллі замість ртуті взявши воду?  (Ні, тому що неможливо побудувати скляну трубку довжиною 11 м.)

 

 Задача № 2.

Притисніть гумовий присосок до гладкої поверхні столу, а потім відірвіть його від столу. Змочить присосок водою і знову повторіть дослід. Чому мокрий присосок важче відірвати від поверхні столу, чим сухий? Визначте силу, необхідну для того, щоб відірвати присосок від поверхні столу. Площа присоска 7см2. Атмосферний тиск вважати нормальним.

Дано:  СІ: Розв’язання:

S=7см2 0,0007м2 

р=101300 Па р=;   F=р·S 

 

F-? р=101300 Па·0,0007 м2= 70,91 Н

 

Відповідь: 70,91 Н.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Види барометрів .
  2. Будова і принцип дії барометра – анероїда.

 

ІV. Заліковий марафон (роздатковий матеріал)

1. Хто вперше виміряв атмосферний тиск?

а) Торрічеллі;  б) О.Геріке;  в) Б.Паскаль.

2. Передає тиск у всіх напрямах однаково:

     а) тверде тіло, рідини;  б) газ, рідина;   в) тверде тіло, газ.

3. Атмосферний тиск – це:

     а) величина;  б) фізичне явище.

4. Зі збільшенням висоти стовпчика рідини тиск:

     а) зростає;   б) не змінюється;   в) спадає.

5. Чому дорівнює нормальний атмосферний тиск?

     а) 203 кПа;   б) 101,3 кПа;   в) 101300 Па.

6. Одиниці вимірювання тиску:

     а) Па;  б) Н;  в) Н/м2.

7. Чи можна дослід Торрічеллі проводити на Місяці?

     а) так;  б) ні, там немає атмосфери.

8. Чому під час польоту на літаках не рекомендується мати в кишені авторучки з чорнилом?

9. Чому прилипає до тіла медична банка?

 

V. В світі цікавого.

 «Ялинковий барометр»

 Хвойні дерева мають цікаву здатність: вони опускають свої гілки перед дощем і піднімають їх перед ясною погодою.

 Зберігає здатність реагувати на погоду і сухе дерево, сухі ялинкові гілки.

 

VІ.  Підведення підсумків уроку.

 

VІІ. Домашнє завдання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, 7 клас, Розробки уроків
До підручника
Фізика 7 клас (Бар’яхтар В.Г., Довгий С.О., Божинова Ф.Я., Горобець Ю.І., Ненашев І.Ю., Кірюхіна О.О.; за редакцією Бар’яхтара В.Г., Довгого С.О.)
До уроку
§ 28.Атмосферний тиск і його вимірювання
Додано
31 березня 2020
Переглядів
1285
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку