Тема 1. Клітина
Дата: ____________
Тема: Спільні риси будови рослинної і тваринної клітини
Мета:
Освітня:
Ознайомити зі спільними рисами будови рослинної та тваринної клітин, формувати знання про функції складових клітини, вчити характеризувати будову рослинної та тваринної клітин;
Розвиваюча:
розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки про клітинну будову організмів та подібність рослинних та тваринних клітин.
Виховна:
формувати пізнавальний інтерес до вивчення біології;
Цілі:
учні повинні знати:
учні повинні вміти:
учні повинні розуміти:
Обладнання та матеріали:
проектор, екран, ноутбук, індивідуальні набори малюнків клітинних органел.
Тип уроку: комбінований
Міжпредметні зв’язки: хімія, українська мова, фізика.
Базові поняття та терміни: клітина, клітинна мембрана, цитоплазма, ядро, мітохондрії, включення
Етапи уроку, їх зміст |
Час |
Форми і методи навчальної діяльності |
Цільове призначення |
І. Орієнтація, мотивація діяльності |
1 хв. |
Привітання класу, прийом «Смайлик з побажанням» |
Створення позитивної психологічної атмосфери, налаштування на активну роботу на уроці |
ІІ. Цілепокладання |
7 хв. |
Прийом «Так чи ні?», постановка проблемного питання. |
Актуалізація й корекція опорних знань, мотивація навчальної діяльності, визначення теми, мети, завдань, очікувань уроку |
ІІІ. Цілереалізація |
30 хв.
|
Робота з малюнками, порівняння будови рослинної та тваринної клітин, виявлення спільних ознак Робота в парах з підручником – складання короткої характеристики органел, представлення складених характеристик Закріплення вивченого: прийоми «Назви органелу», «Закінчи речення»
|
Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу, осмислення зв’язків і співвідношень в об’єктах вивчення; узагальнення й систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях, наближених до життєвих; повідомлення та пояснення домашнього завдання |
ІV. Рефлексивно -оцінюючий |
6 хв. |
«Мозковий штурм» Формулювання відповідей на проблемне питання. |
Усвідомлення учнями власного рівня знань; підведення підсумків уроку; рефлексія; оцінювання |
Хід уроку
І. Орієнтація, мотивація діяльності
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку
Створення сприятливого клімату «Смайлик з побажанням» – учням пропонується слайд з веселим смайликом та підписом: «Позитивного настрою та продуктивної роботи». Декілька учнів висловлюють свої побажання класу на цей урок
ІІ. Цілепокладання
1. Актуалізація й корекція опорних знань
Вправа «Так чи ні?»,.
Учитель зачитує твердження на які учні відповідають «так» або «ні»
1. Ультраструктуру клітин вивчають за допомогою світлового мікроскопа.
2. Усі клітини відокремлені від зовнішнього середовища.
3. Органели це непостійні структури клітини
4. Клітина складається тільки з органічних речовин
5. В клітині відбуваються хімічні реакції утворення складних органічних речовин
6. Мітохондрії керують процесами в клітині
7. Внутрішній простір клітини заповнений цитоплазмою
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
Ні |
Так |
Ні |
Ні |
Так |
Ні |
Так |
Проведення взаємоперевірки
2. Мотивація навчальної діяльності
Постановка проблемного питання: рослини і тварини відрізняються між собою. Як ви вважаєте: рослинні та тваринні клітини мають схожу будову чи відрізняються? Чому?
Що ми маємо вивчити, щоб дати відповідь на ці питання?
3. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Учні разом з учителем формулюють мету, завдання уроку.
ІІІ. Цілереалізація
1. Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу, осмислення
зв’язків і співвідношень в об’єктах вивчення.
Клітинна мембрана, цитоплазма, ядро, мітохондрії, комплекс Гольджі, рибосоми
1. Органела
2. Яку будову має?
3. Яку функцію виконує?
Клітинна мембрана, цитоплазма, ядро, рибосоми, мітохондрії
Учні презентують результати роботи.
Клітинна мембрана
- Тонка плівка жироподібних молекул
- Пропускає одні речовини в клітину та з неї і перешкоджає проникненню інших
Цитоплазма
Ядро
- Оточене ядерною оболонкою, містить молекули ДНК
- Керує роботою клітини і зберігає спадкову інформацію
Рибосоми
Мітохондрії
- двомембранні органели
- забезпечують клітину енергією, здійснюють дихання
2. Узагальнення й систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях,
наближених до життєвих
2.1. Прийом «Назви органелу» - вчитель зачитує або пропонує на слайді функцію однієї з вивчених органел, учні мають підняти її зображення та назвати.
Назвіть органелу яка:
2.2. Прийом «Закінчи речення»
2.3. прийом «Мозковий штурм»
Рослинні та тваринні клітини мають схожу будову чи відрізняються?
Про що свідчить подібність у будові рослинної і тваринної клітин?
(Подібність у структурно-функціональній організації рослинної і тваринної клітин свідчить про їхнє спільне походження та приналежність до еукаріотів.)
Для всього класу: опрацювати відповідний §; вивчити нові поняття, відповідати на питання до § . Підібрати асоціації до вивчених органел
*Індивідуальне творче завдання: скласти сенкан до 1-2 термінів
ІV. Рефлексивно-оцінюючий
1. Підведення підсумків уроку
2. Рефлексія
«Закінчити речення»
Я знав …
Я дізнався про…
Мені б хотілося ще…
3. Цінування, оцінювання
«Самооцінювання, взаємооцінювання»
Учні виставляють один-одному оцінки, аргументуючи їх. Вчитель, за необхідності їх коригує
Використані джерела:
змін. 5-9 класи. - К.: Видавничий дім «Освіта», 2017. – 112 с.