Цілі :
Очікувані результати: учень:
розпізнає: корінь рослини;
аналізує: кореневе живлення в житті рослин;
планує: власні спостереження будови та життєдіяльності рослини;
прогнозує: результати власних спостережень;
практикує: дослідження будови органів рослини;
оперує термінами: корінь, кореневі системи;
характеризує: будову кореня у зв’язку з функціями.
Під час екскурсій, подорожей вам, імовірно, не один раз доводилося бувати в парку, лісі, на луках, гуляти берегом річки, озера. І всюди вам траплялися рослини: дерева, кущі, трави. Зеленіють і тремтять під поривом вітру, радують очі кучеряві крони та різнобарвні квіти - краса на землі! Чи замислювалися ви про те, що підтримує, годує, напуває і дає змогу квітнути цій наземній красі? Так, підземна часина рослини - корінь. Але хіба можна порівняти красу надземної частини рослини з підземною? Поміркуймо і з'ясуймо, чи могла б існувати ця надземна краса без невтомної роботи непоказних працівників підземелля. Чому рослини не можуть без них існувати.
На занятті ми ознайомимося із будовою кореня, видами кореневих систем, з’ясуємо функції кореня як вегетативного органу рослини; видозмінами кореня.
Будемо працювати за планом
Корінь – осьовий підземний вегетативний орган, який виник у рослин як пристосування до життя на суходолі. У різних рослин він має різне походження.
Слово “Корінь” у тлумачному словнику:
Прослухайте вірш і дайте відповідь на запитання , що їх ставить автор.
Ми в букет зібрали маків полум’я,
Незабудок сонячну блакить.
Але потім квітів стало шкода нам,
Знов їх в землю посадили вмить.
Тільки вже вони рости не стали,
Вітерець дмухнув – вони упали.
То чому рости не стали квіти?
Бо не можуть без коріння жити!
Проблемне запитання: які ж функції виконує корінь і чому без коріння не можуть жити рослини?
Функції кореня
Щоб дізнатися які бувають корені та що таке кореневі системи перегляньте відео.
(Ютюб. «Корінь. Різноманітність коренів», «Корені та кореневі системи»)
(Ютюб. «У яких рослин найдовші корені»
Корінь, як і решта органів рослини, має клітинну будову. За особливостями будови та функцій його клітин розрізняють ділянки, або зони кореня. Це добре видно на молодих коренях цибулі, квасолі тощо.
Ознайомитись із зовнішньою будовою кореня можна, переглянувши презентацію «7 Зони кореня» (Слайд 1-9).
Верхівку кореня захищає кореневий чохлик. Він складається із декількох шарів клітин. Клітини кореневого чохлика поступово відмирають і злущуються, виділяючи слиз, завдяки чому полегшується просування кореня в ґрунті. Кореневий чохлик настільки тонкий і малий, що його важко побачити неозброєним оком. Лише у деяких рослин із повітряними коренями він добре помітний. Кореневого чохлика не мають водяні рослини: ряска мала, жабурник звичайний тощо. Подумайте, чому.
Над чохликом знаходиться зона поділу, утворена клітинами твірної тканини. Пригадайте, які особливості мають клітини цієї тканини та зробіть припущення про те , яку функцію виконує ця ділянка кореня? (Клітини постійно діляться, забезпечує утворення нових тканин).
Вище від неї розташована зона розтягування, клітини якої витягнуті, мають однакові розміри та форму. Завдяки цій зоні збільшується довжина кореня, відбувається його ріст.
Ще далі від верхівки кореня розміщена всисна зона. Ця ділянка кореня сягає 0,5-1,5 см. Функцію всмоктування води і мінеральних речовин із ґрунту здійснюють тут кореневі волоски -довгі вирости зовнішніх клітин кореня. Клітинні оболонки кореневих волосків слизуваті і клейкі. Вони щільно облягають часточки ґрунту і міцно прилипають до них.
Кореневі волоски поглинають воду з розчиненими в ній мінеральними речовинами з ґрунту. На поперечному перерізі кореня в цій зоні видно, що під шкірочкою розташована кора, складена багатьма шарами клітин основної тканини. Вона передає воду до центральної частини кореня, яку називають центральним циліндром. Кора також запасає поживні речовини.
У центральному циліндрі розміщений єдиний провідний пучок, що містить провідну тканину. Які різновиди провідної тканини вам відомі? Рух яких речовин вони забезпечують? (Судинами рухаються вода і розчинені мінеральні речовини від кореня до органів. Ситоподібні трубки забезпечують низхідний рух органічних речовин). Провідний пучок забезпечує транспорт речовин вздовж кореня.
За всисною зоною розміщена провідна зона, або зона бічних коренів. Вона розташована над кореневими волосками і сягає місця переходу кореня в стебло. Це найдовша ділянка кореня. Нею рухаються вода і мінеральні речовини від кореня до стебла, а органічні речовини - від листків до кореня рослини. У цій зоні корінь починає розгалужуватися, утворюються бічні корені.
Щоб перевірити засвоєні поняття цієї підтеми виконайте завдання презентація «7 Зони кореня» (Слайд 10-13).
Ютюб «Будова кореня»
Презентація «Видозміни кореня» (Слайди 1-13)
Використовуючи різні види видозмін коренів українські господині готують різноманітні смачні традиційні страви.
Презентація «Видозміни кореня» (Слайди 14-18)
Презентація «Видозміни кореня» (Слайди 19-27)