Урок читання: Барвисті слова у творі. М.Слабошпицький «Лелеча весна»

Про матеріал

Метою уроку є:

  • -ознайомити учнів із твором М. Слабошпицького «Лелеча весна»;
  • -навчати дітей сприймати художні образи, створених за допомогою художніх засобів; удосконалювати техніку читання;
  • -навчати будувати повну відповідь, збагачувати словниковий запас учнів;
  • -розвивати навички виразного та правильного читання прозового твору, образне мовлення дітей, мислення, спостережливість, вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів;
  • -виховувати естетичні почуття учнів, відчуття художнього слова, бачити цікаві речі у природі, дбайливе ставлення до птахів.
Перегляд файлу

                           Васильківська районна державна адміністрація. Відділ освіти

План-конспект уроку                       навчання грамоти на тему:

 

Барвисті слова у творі.                  М. Слабошпицький

«Лелеча весна»

 

 

I:\В.Ф.К\лелеки.jpeg 

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала: Власенко Н. Я.

Погребівська філія ОНЗ Путрівського НВК

2018 рік

Тема.   Барвисті слова у творі.   М. Ф.  Слабошпицький

«Лелеча весна»

Мета:

  • ознайомити учнів із твором М. Слабошпицького «Лелеча весна»;
  • навчати дітей сприймати художні образи, створених за допомогою художніх засобів; удосконалювати техніку читання;
  • навчати будувати повну відповідь, збагачувати словниковий запас учнів;
  • розвивати навички виразного та правильного читання прозового твору, образне мовлення дітей, мислення, спостережливість, вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів;
  • виховувати естетичні почуття учнів, відчуття художнього слова, бачити цікаві речі у природі, дбайливе ставлення до птахів.

  Матеріал до уроку: оповідання  М. Слабошпицького «Лелеча весна».

Обладнання: підручник «Читанка» В. Науменко (післябукварна частина), комп’ютер, вправи для розчитки, ілюстрований матеріал, презентація до уроку, малюнки птахів.

Тип уроку:  комбінований.

Цілі уроку:

  • учні вмітимуть знаходити у тексті художні образи, виразно читатимуть речення різні за метою висловлювання;
  • знатимуть про особливості поведінки птахів (лелек).

Форми та методи: робота в парах, групова робота, читання в особах.

                                                          3

                                               Хід уроку

І. Організаційний  момент

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Працюватимемо старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім першім класі

Діти просто молодці!                                                                                           На  урок  ми  візьмемо  з  собою

У-  увагу

Р-  розум

О-  організованість

К-  кмітливість

           та будемо

У- уважні

Ч- чемні

Н-  наполегливі

І-  інтелектуальні

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Вчитель.   Девізом нашого уроку будуть слова:

З думками зберись і до праці мерщій.

Ти всі перешкоди здолати умій!

Працюй наполегливо, швидко, старанно,

Щоб жодна хвилина не втратилась марно! ( діти прочитують)

 

 2. Артикуляційна хвилинка.

На-на-на -  настала весна                             Ить-ить-ить -  струмочок дзюрчить          

Ло-ло-ло -  на вулиці тепло                         Ва-ва-ва -  виросла трава                            

Хи-хи-хи -  повернулися  шпаки                

 

Робота над скоромовкою.  (Слайд     )

«Біля броду бусол бродить, бусленя з собою водить». (слайд)

(По складах, напівголосно, протяжно,  у звичайному темпі, чітко, швидко).

 

( Почистомовили,  поскоромовили)

 

3. Відгадування загадки:  «Зустріч з весною»     (слайд)

Привітанням журавля

Я пробуджую поля,

Небеса і ручаї

Та заквітчую гаї.

Відгадали?  Хто вона,

Ця красуня чарівна?    (Весна).

4. Звуко-буквений  аналіз слів -  («гаї», «весна»).

 5. Прочитай речення,  роз’єднавши слова.

Лелекинакрилахвеснупринесли.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель. Діти, вам, напевно вже хочеться тепла,  справжньої весни? Послухайте, будь ласка,  твір та  визначіть темп музики.

1. Слухання музичного твору. (  Класика для малят «Весело дзюрчить струмок»)                                                                                           Вчитель. Що виникає у вашій уяві, коли ви прослухали музику?

2. Бесіда про прихід весни.     (Слайд  «Дівчина-весна»)    

Після зимових холодів летить світла і чарівна весна.  Вона пробуджує до життя все нове. Привітне тепле сонечко випливає на бездонне небо і щодня піднімається все вище і вище. Ніжне тепло огортає всю землю. А навколо стільки звуків, стільки цікавого! Земля усміхається до сонечка чарівними, ніжними і тендітними першими квітами.

У такі весняні дні повертаються перелітні птахи -  наші пернаті друзі.

Вчитель. Чи любите ви весну?  А яка вона?

Складання асоціативного куща до слова «Весна»      (Слайд    )

- Ось тут я залишу місце  для ще одного слова, яке ми впишемо наприкінці уроку, бо сьогодні дізнаємося, якою ще буває весна.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель.         Зараз, діти , ми познайомимося з письменником ( Слайд  ) М.Слабошпицьким,  який народився в мальовничому  селі Мар’янівка на Черкащині. Він написав багато текстів різних жанрів.

-А що ми можемо назвати текстом? («Мозковий штурм»: вірші, казки, розповіді, оповідання…).  

-Письменник, залюблений у рідну природу  і  вміє передати своє захоплення читачам. Він  написав багато казок і оповідань для дітей. (Показую книги на слайді). Сьогодні ми познайомимося з його оповіданням.  Подумайте і зробіть припущення,   про кого чи  про що  будемо читати.  А допоможе  нам в цьому загадка.

Загадка.

1. Великий птах з довгими ногами і прямим дзьобом, полює в місцях, багатих на воду. Про нього в народі кажуть, що він приносить щастя. (Лелека).

 2. З’єднати  букви і визначити, про яку пташку йдеться мова у вірші (на дошці зображена схема).

Красивий довгоносий птах                 З людьми … - давні друзі,

Їсть ящірок, мишей, комах               І люди люблять чорногузів.

      е                     к

  Л                                е

   л                    а

  - Що  вам відомо про цих птахів?                                                                                               

3. Розповідь вчителя про лелек.          ПЕРЕЛІТНІ  ПТАХИ»)

ІV. Робота над текстом  Михайла  Слабошпицького  «Лелеча весна».

1. Словникова робота.

а) Тлумачення слів (діти пояснюють значення):

Зграя- група птахів, які тримаються разом.

Догори- вгору від землі і вище.

Всіяне птахами- дуже багато.

Плавно опуститися- повільно.

Заклекотіли- видавали переривчасті звуки.

2.Ознайомлення зі  змістом   тексту (с.37-36, підручник)

Читаєю оповідання, діти  слухають і слідкують.

3. Перевірка розуміння прослуханого.

- Як звали хлопчика?

-Кого Данилко побачив у небі?

-Що зробили лелеки вдома?

б) Читання слів з дошки (за вчителем, самостійно, ланцюжком).

Вкри-ва-є-ться                                          Криль-ця-ми

Пта-ши-ни-ми                                           За-кле-ко-ті-ли

Всі-я-не                                                       Спо-до-ба-ли-ся

Ви-гу-ку-ють

4. Читання тексту учнями до малюнка.

5. Вибіркове  читання.

- Яку пору любить Данилко?

- Що відбувалося вгорі?

- Як поводились птахи?

- Чому вони раділи?...........То як називають птахів,  які відлітають у вирій і повертаються додому?

2. Фізкультхвилинка. ( Виконання рухів за діями лелек):

Ходить бусол по воді- чап-чап-чап.

Лічить жабок по одній –хап-хап-хап.

Перелякані жабки –ква-ква-ква.

Пострибали під листки –раз-два-три.

5. Читання учнями.  Гра «Земля- небо».

6. Читання учнями  ІІ частини оповідання.

- Розгляньте малюнок. 

- Знайдіть рядки, які відповідають змісту малюнка. (А права частинка? )

- Хто назвав весну  «лелечою»?

- Прочитайте слова з тексту, якими можна було б підписати  малюнок.

7. Читання тексту  в особах. (Тато, Данилко, автор).

8.Відповіді на запитання, с. 37

9. Фізкультхвилинка.

Читай, читай голівонько,

Та трішки відпочинь. (Кругові рухи головою).

А спинка, мов лінієчка,

Усі турботи скинь. (Почергово піднімають ліве і праве плече).

10. Відпраювання виразності читання.

- Прочитати з різною  інтонацією  подане  речення:

      ОЦЕ  ВЖЕ  СПРАВЖНЯ  ВЕСНА. (? !)

Опрацювання змістового навантаження тексту:

- знайдіть і зачитайте з тексту  слова-дії  лелек у тексті;

- хто був уважним під час уроку, той безумовно зауважив,  що на протязі уроку я називала лелеку не лише так,  а звучали інші назви цього птаха.  Які саме?

 ( Бузько, бусол,чорногуз, боцюн ).   ( Слайд     )

Рефлексія.     «Мікрофон»  (Слайд «Продовж речення»):                                             Що нового на  сьогоднішньому уроці дізнався?  Чого навчився?

  • Сьогодні на уроці я … .
  • Я розповім дома батькам про… .
  • Сьогодні мені урок    тому, що  … .

 Релаксація

Учитель:

-Які епізоди оповідання вам найбільше сподобалися?

-М. Слабошпицький усім нам ще раз нагадав, що ми, люди, повинні турбуватися про птахів,  природу, любити рідний край.

Вчитель. Знову дзвоник пролунав

                       Час прощатися настав.

                      За роботу по заслузі

                      Щиро дякую Вам,  друзі

 

 

Учитель.  Відшукайте лелеку серед інших птахів (Робота з ілюстраційним матеріалом на дошці)

C:\Documents and Settings\User\Рабочий стол\картинки2\лелеки\іволга1.jpegC:\Documents and Settings\User\Рабочий стол\картинки2\лелеки\синичка.jpeg 

 

 

C:\Documents and Settings\User\Рабочий стол\картинки2\лелеки\сорока.jpg 

C:\Documents and Settings\User\Рабочий стол\картинки2\лелеки\горобець.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

I:\В.Ф.К\лелека16.jpegC:\Documents and Settings\User\Рабочий стол\картинки2\лелеки\ластівка2.jpeg 

 

 

 

C:\Documents and Settings\User\Рабочий стол\картинки2\лелеки\шпак.jpeg 

C:\Documents and Settings\User\Рабочий стол\картинки2\лелеки\журавель сірий.jpeg 

 

 

 

 

                                             Слухання легенди про лелеку.

Легенда про Лелеку

Щодо походження лелек існує чимало легенд. За однією з них, Бог дав людині лантух і наказав віднести далеко в ліс , тільки не розв’язувати й не заглядати в нього. Та на півдорозі чоловік  не витримав і поцікавився, що ж він несе. Розв’язав мішок, а з нього повистрибували жаби, вужі та змії й розповзлися по всьому світові. Розгніваний Бог перетворив чоловіка на лелеку і звелів ходити по полях і болотах, шукаючи та збираючи всю ту нечесть.

Робота за оповіданням М. Слабошпицького «Лелеча весна».

ІІІ етап уроку «Працюємо з текстом»

  Читання слів написаних на дошці.

Прочитайте слова . Зі слів у колонках правильно підберіть і прочитайте пари.

                    вкривається                   жовті                        лелеки

                   блищали                         пташиним               птахи

                   заклекотіли                    додому                    зграями

                   повернулися                  радісно                    дзьоби

- Показове читання вчителем (с. 36 – 37, підручника)

Словникова робота.

1) Тлумачення слів:

Зграя- група птахів, які тримаються разом.

Догори- вгору від землі і вище.

Всіяне птахами- дуже багато.

Плавно опуститися- повільно.

Заклекотали- видавали переривчасті звуки.

- Читання учнями (за абзацами)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Аналіз прочитаного твору
  1. Визнач жанр прочитаного твору.

А    казка

Б    легенда

В   оповідання

 

  1. Яку пору року любить Данилко?

А   осінь

Б   зиму

                В  весну

  1. Які звуки почув Данилко?

А  дзюркотіння струмків

Б  пташині голоси

В  голоси людей

4.  Хто назвав весну Лелечою?

       А   тато

       Б   мама

       В   хлопці

 

5.  Що любив Данилко?

       А  Батьківщину

       Б   лелек

       В   весну

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I:\В.Ф.К\лелеки.jpeg 

 

  1. Робота з ілюстрацією

Завдання класу.

 

I:\В.Ф.К\гніздо.jpeg                                          - Який малюнок відповідає змісту тексту?

 

  •                                                                                                                                                                                 Прочитати слова з тексту, якими можна було б       підписати малюнок у підручнику.

 

 

 

 

I:\В.Ф.К\лелеки14.jpeg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. V етап уроку «Народознавча зупинка»

Робота з прислів’ями.

Учитель:

  • Де лелека водиться, там(щастя родиться)
  • Всяка пташка своє… ( гніздо знає)
  • Зруйнуй гніздо пташине, не буде в тебе … (родини)
  • Зозуля стала кувати - … (морозу не бувати)
  • Скільки пташок – стільки й … (пісеньок)

 

8. VI етап уроку «Скоромовимо»

Читання скоромовки та вивчення її напам'ять.

Летіла лелека заклекотіла до лелеченят

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VII. Підсумок уроку

  1. Рефлексія (прийом «Мікрофон»)

- Назвіть найбарвистіше слово тексту.  То  яке слово про весну можна добавити у наш віночок?  (Слайд     )

- Чи можна сказати, що весна буває журавлиною, солов’їною, жайворонковою…?

- Настала пора глянути на наш порядок денний і перевірити чи все виконано.

(«Слайд»    )

-Що нового на  сьогоднішньому уроці дізналися?

 

  1. Релаксація

Учитель:.

-Які епізоди оповідання вам найбільше сподобалися?

-М. Слабошпицький усім нам ще раз нагадав, що ми, люди, повинні турбуватися про птахів, природу,любити рідний край.

                                     СЛАЙД:    Одна Батьківщина і двох не буває.

                                                         Місця де родилися,- завжди святі.

                                                        У рідному краї і серце співає,

                                                        Лелеки здалека нам весни несуть.

 

-Ось і закінчився урок.

І продзвенить для вас дзвінок!

Працювали добре, друзі,

Відпочиньте по заслузі

     3. Літературна хвилинка

 

Вірш читає учениця

 

                                              Лелеки

 

Летіли лелеки, летіли здалека,

Летіли у рідні краї,

Низенько летіли і щось клекотіли,

Шукаючи гнізда свої.

 

Ті гнізда рідненькі, на хатах низеньких,

Де добрії люди живуть,

Що землю кохають й весну зустрічають

Та їх з нетерпінням все ждуть.

 

Прилетіли лелеки, прилетіли здалека,

У рідні краї над селом,

У небі кружляють і в гнізда сідають,

Бо ми їх і любим, і ждем

 

Завантаження...
Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Зеленяк Наталя Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
18 березня 2018
Переглядів
3841
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку