Урок читання Езоп «Двоє приятелів і ведмідь».

Про матеріал
Тема: Байки Езопа Матеріал уроку: Езоп «Двоє приятелів і ведмідь». Мета: Продовжити ознайомлення дітей із жанром байки; дати уявлення про першого байкаря Езопа; розвивати способи і види читання байки; вчити передавати в інтонації слова героїв, оцінювати їхні вчинки, виявляти мотиви їхньої поведінки.
Перегляд файлу

                                                         Читання 4 клас

 

                    

 

Тема: Байки Езопа.

Матеріал уроку: Езоп «Двоє приятелів і ведмідь».

 

Мета: Продовжити ознайомлення дітей із жанром байки; дати

уявлення про першого байкаря Езопа; розвивати способи і види читання

байки; вчити передавати в інтонації слова героїв, оцінювати їхні вчинки,

виявляти мотиви їхньої поведінки.

                                                   Хід уроку

I. Організація класу

 

Всі мерщій сідайте, діти

Домовляймось не шуміти,

На уроці не дрімати,

Руки вчасно підіймати

І щоб не було мороки.

Всі готові до уроку?!

Тож гаразд, часу не гаєм

І урок розпочинаємо

(настрій)

Покажіть виразом обличчя свій настрій.

Усміхніться, поділіться настроєм.

 

II. Актуалізація  опорних  знань учнів

 

1. Підготовча робота до вивчення нової теми

- Прочитайте назву нового розділу?

- Які байки ви вже читали?

- Хто був їхніми автором?

- Що таке байка і її особливості пригадаєте, коли прочитаєте

деформований текст

(картки для кожного учня)

Ибака - венеликйи, найтішечас

вашорвіний втір чаповнольго

змісту. У кахкай в захраоб травин,

сорнил, них зір преметівд

необжеразо делюй.

 

2. Доповнення знань учнів по особливості байки

              

Кожна байка чогось навчає читачів, від чогось застерігає. У більшості

байок є повчальний висновок, з якого можна зрозуміти, що схвалюється, а

що засуджується. Давайте пригадаємо назви байок і такі висновки

кожної з них.

Заповнивши кросворд, дізнаєтесь, як називається навчальний висновок

байки

(кросворд)

 

1. Ото на себе не надійся, ... лихові не смійся, (чужому)

2. Це висновок байки «Чиж та ...

(голуб)

3. У ... лад - усяк тому радіє? (товаристві)

4. Це перші рядочки байки «Лебідь, Щука і ... (Рак)

5. Проспівав ти ... Боже, вдача вже твоя така (літо)

Це уривок байки

6. Коник ... (Стрибунець)

 

                                           1. ЧУЖОМУ

                                                      2. ГОЛУБ

                                              3. ТОВАРИСТВІ

                                                      4. РАК

                                                        5. ЛІТО

                                    6 СТРИБУНЕЦЬ

 

Прочитайте по вертикалі слово.

То як називається повчальний висновок байки?

 

 

Фізкультхвилинка

Ми читали, міркували

на питання відповідали

Час настав нам відпочити

І у тихім сні спочити

Спить малеча...

Сниться їй солодкий сон.

 

Звучить грецька музика. Заходять два мудреці

1. Давно мы знаем:

на Земле есть школы

Где обучает человечество

детей

Предметов изучаются там

горы

Чтоб передать все знанья поскорей

Известно человечеству

всему,

Что мира все истории

я знаю

Меня в Элладе Клио величают

Я человечества наследие

Храню

2. Предмет истории считаю важным самым,

Она нам ведает о рыцарях отважных

В себя народов прошлое вбирает,

Пути прогресса смело предвещает!

3. Да ведь история - всему опора!

Без знания ее - все темный лес

Когда, и кто, и по какой причине

На трон взошел, законы принимал,

Права какие и порядки были в силе...

4. Поэзия - духовности начало,

и в прозе много мировых шедевров!

Читает человечество не мало.

 

 

 

- Діти, а чому ви такі здивовані прокинулися?

 

Відповідь дітей:

(Мені наснився цікавий сон.

Я бачив у вісні двох мудреців, які говорили про історію та поезію. Вони були

незвичні, їхній одяг був схожий на одяг греків.)

А хто такі греки?

(Це ті люди які жили у Стародавній Греції)

 

Звучить грецька музика. Відео про Стародавню Грецію.

(Відео про Стародавню Грецію, додаток 1)

 

Греція - країна  надзвичайної краси. Вона розташована на

Балканському півострові. Краєвид Греції - це гори і море.

Найбільш цінна спадщина давніх греків - багатство їхньої культу ри.

Руїни   грецьких  храмів  і сьогодні   є для нас джерелом   натхнення. Сумно,  але

багато з них було       втрачено, поховано   під сучасними  містами  чи  навмисно

знищено  заради  добування        каменю. Але нам  цілком    достатньо  й того,   що

збереглося    для того щоб  сформувати  уявлення  про найдавнішу

 

найвеличнішу цивілізацію в Європі.

Стародавня Греція - дала світу багато відомих вчених, філософів,

винахідників:  це історик: Геродот, математик: Піфагор,  філософи: Платон і

Аристотель.

І сьогодні ми познайомимося також з відомим античним байкарем

ЕЗОПОМ. (Додаток 2)Як вірити переказам, жив він 2,5 тис. років тому у

Стародавній Греції.

Давні греки вимовляли його ім'я інакше ніж ми - Айсопос. Вони

розповідали, що був він рабом - невільником,, дуже негарний на вигляд: у

нього було велике черево, здорова голова, а на спині горб. Але він

відзначався неабияким розумом.

Про мудрість Езопа складала легенди, він навчав людей своїми байками.

ІІІ. Опрацювання байки

 

1. Словникова робота

 

а) читання «пірамідок» слів

вкупі                              скрута                      бурмил

  вгледів                        невдовзі               огортався

 нажаханий                 візьметься               самісіньки

 

 б) добери синоніми до слів

вкупі,   вгледів,   нажаханий

 

(на дошці)    БАНК  ДАНИХ:    разом, спільно, побачити, помітити, гуртом,

сукупно, сумісно, наляканий, сполоханий, злякати, колективно,

роздивитися, пізнати, настрахати

 

в) які із слів мають такі значення

 

- Жартівливе прізвисько ведмедя                  (бурмило)

- Прийшов до тями, заспокоївся                     (оговтався)

- Складні, тяжкі обставини, труднощі            (скрута)

 

 

    г.)    Робота в парах

Пояснення значень висловів

виберіть пояснення до кожного вислову і поставте у кружечок відповідні

цифри

1. Має слушність                                           О   правий

2. Затамував подих                                      О    даремно

3. Дати відсіч                                                  О     завмер

4. Марна справа                                             О     відбивати напад

 

 

д.) Дихальні  вправи

«Жаби» «Губи» «Коник»

 

2. Читання байки  вчителем

 

3. Перевірка   розуміння   прочитаного  . Тест (додаток 3)

 

4. Повторне  читання  байки  вголос «ланцюжком»

Завдання: зверніть увагу на будову байки: зачин, основну частину і

кінцівки.

 

5. Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання

 

- Про що  хвилювався один із приятелів,  вирушаючи в дорогу через  густий

ліс?

- Прочитайте, що  йому на ц е відповів  інший.

- Що зробив перший приятель, побачивши ведмедя? Чи попередив про

небезпеку свого товариша?

- Чому другий приятель прикинувся неживим?

- Прочитайте, як почувався після цього приятель.

- Зіставте  розмову на початку байки і по завершені пригоди. Чи можна

вважати їх друзями?

- Що автор хотів показати своєю байкою?

- Які риси характеру засуджуються у творі?

- Знайдіть і прочитайте мораль байки. Чим стало це повчання?

 

6. Робота в групах

Завдання: скласти прислів'я

 

Вірний друг - то найбільший скарб

В лиху годину впізнаєш вірну людину

Дружба - мов дзеркало: розіб'єш не склеїш

 

Які ви ще знаєте прислів'я про дружбу та товаришування?

 

7. Робота над вдосконаленням техніки читання

 

1) прочитайте речення, в яких вміщено вислови, що пояснювали у

словниковій роботі

(вкупі, скрута, бурмило)

2) порахуйте, скільки разів у байці зустрічалися слова приятель і

ведмідь? (6 разів)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV. Підсумок уроку

 

Гра «Ми у класі друзі всі,

і дорослі, і малі.

Руку дай тому хто зліва,

руку дай тому хто справа.

Ми одна сім'я.

 

 

V. Домашнє завдання

Читати, переказувати байку.

docx
Додав(-ла)
Дремлюга Олена
Додано
22 травня 2020
Переглядів
844
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку