Незвичайна дружба
Григір Тютюнник «Ласочка»
Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника, з його оповіданням «Ласочка»; вдосконалювати навички свідомого читання, вміння швидко орієнтуватися у тексті, ділити його на частини; розвивати аудіативні вміння, зорову пам’ять, зв’язне мовлення; виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин.
Обладнання: ноутбук, проектор, презентація РРТ до уроку, ілюстративний матеріал, букви для тестування.
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку: урок з використанням ІКТ.
Хід уроку
І. Орг. момент
Встали, діти, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
ІІ. Мовна розминка
1. «Не зіб’юсь»
Лис лис лис ліс лис лис ліс лис лис ліс лис лис
2. Читання скоромовки в різному темпі.
Лис малий і більший лис
по гриби ходили в ліс.
Заздрить білка в лісі лису –
Лис лисички ніс із лісу.
3. Гра ‘’ Поясни ”
Дружба – найбільше багатство ( асоціативний кущ ).
III. Оголошення теми і завдань уроку.
Прочитайте тему уроку
‘’ Тварини - наші вірні друзі ‘’
IV. Вивчення нового матеріалу.
3.Загадка
Один із творів ми сьогодні прочитаємо на уроці. Про кого буде йтися в тексті ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.
В темнім лісі проживає, довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться. Як зовуть її?.. (Лисиця)
4. Опрацювання оповідання Г. Тютюнника "Ласочка"
1). Словникова робота. Відправ рибу до озерця. Слова написані на рибках, пояснення на озерцях. (Картки на дошці.)
припутень - лісовий голуб
вепри - дикі кабани
скімлення – протяжне, жалібне звучання
круча - високий стрімкий берег.
дзяволить – підвиває
вухами пряде – ворушить вухами
ожеледь - тонкий шар льоду на поверхні землі, на деревах.
2). Первинне знайомство з текстом (прослуховування аудіозапису). Одночасно ілюстрування.
Фізкультхвилинка
3). Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
— Прочитайте опис ранку. Які фарби ми побачили в своїй уяві? Які звуки почули?
— Прочитайте, яким вперше Арсен побачив лисеня. За що воно сподобалося рибалці? (У нього не були хитрі очі.)
— Прочитайте, яку кличку отримала лисичка? Як ви гадаєте, від якого слова могла утворитись така кличка? (Ласувати.)
— Знайдіть і прочитайте, чого лисеня навчилося в Арсена. Про що це говорить? (Що воно було розумне.)
— Як вела себе лисичка, коли риба не клювала? Прочитайте. Про що це свідчить? ( Що Ласочка була терплячою.)
— Як Ласочка допомагала рибалці, коли той засинав? Прочитайте.
— Знайдіть і прочитайте опис зими. З чого видно, що чоловік хвилюється за Ласочку?
— Прочитайте, як Арсен упізнав Ласочку в дорослій лисиці?
— Як ви гадаєте, чи зрадів Арсен цій зустрічі? Чому ви так думаєте?
— Хто тепер допомагав йому рибалити?
5. Творча робота над текстом.
Робота в парах. Добери характеристику герою. З’єднай стрілками.
Арсен старий
Ласочка розумна
щедрий
добрий
терпляча
спостережлива
турботливий
ненабридлива
6. Робота в групах.
Діти діляться на 6 груп. Використовую технологію критичного мислення
‘’ Ромашка Блума ‘’
V. Підсумок уроку.
Технологія ‘’ Мікрофон ‘’
- Що ви дізналися для себе нового на уроці?
- Я пропоную вам відповісти продовживши речення.
- Я зрозумів …
- Мені захотілося …
- Мені було важко ( легко ) …
- Описуючи незвичайну дружбу людини і звіра, автор ніби закликає: шануйте, оберігайте природу, товаришуйте з «братами нашими меншими» . За ваше добро вам заплатять любов’ю і вірністю.
5) Слухання вірша.
Ніжна матінка – Природа,
Ніби казка, оживає,
І тварини, і людина
Знов розмову починають.
Хай у ваших серценятах
Звуки ніжності проснуться,
Забринить хай спільна мова
Між тваринами й людьми,
Хай вони почують звуки
Ніжності та доброти.
VІ. Домашнє завдання.
1