Конспект уроку з географії (індивідуальне навчання)
Н.Вовк, вчитель географії Чемеровецького ліцею №2
6 клас. Географія. Розділ “Атмосфера”
Складено згідно навчальної програми “Географія. 6-9 класи” (автори: Запотоцький С.П. та ін.), затвердженої Міністерством освіти і науки України (наказ МОН від 12.07.2021 №795). Програма адаптована.
Тема уроку: Чому змінюється атмосферний тиск
Мета:
Навчальна складова мети уроку: учень при допомозі вчителя формує розуміння поняття “атмосферний тиск”.
Розвивальна складова мети уроку: з допомогою вчителя учень проводить досліди, веде спостереження, фіксує одержані результати, вдосконалює вміння моделювати явища, процеси, прилади.
Виховна складова мети уроку: виховувати спостережливість, охайність, самостійність.
Корекційна складова мети уроку: розвивати пам’ять, вміння вести самостійні спостереження, фіксувати їх, робити висновки.
Обладнення: календар спостержень за погодою, атлас, підручник, картки для індивідуальної роботи; матеріали для досліду; матеріали для моделювання барометра (банка, картон, соломинка, кулька, резинка, маркер)
Хід уроку
Методичні етапи уроку |
Діяльність вчителя |
Діяльність учнів |
І. Організаційний |
Психологічна підготовка: раз, два, три, чотири, п’ять — все на світі хочу знать. Концентрація уваги на урок, оголошення алгоритму роботи на уроці |
Підготовка необхідного обладнення |
ІІ. Актуалізація опорних знань Робота з картками
Бесіда |
1.Розглянути малюнки “Кут падіння сонячних променів на земну поверхню” і дібрати до кожного малюнка картки з показниками температури повітря. 2. Які властивості має атмосферне повітря? 3. Чи має воно вагу? 4. Який дослід це підтвердить? (дослід з повітряною кулькою) |
Учень працює з картками (завдання на відповідність)
Дослід із повітряною кулькою: учень важить на терезах накачану кульку і ненакачану, фіксує результати, робить висновки |
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети, завдань уроку |
Розповідь вчителя. Тривалий час люди вважали, що повітря невагоме. Італійський вчений Торіччелі довів, що повітря має вагу і тому воно тисне на земну поверхню і на навколишні предмети з великою силою, яку він назвав атмосферним тиском. Чи відчуваємо ми, що на нас тисне повітря, яке є в класній кімнаті? |
Учень висловлює свою думку. |
ІV. Вивчення нового матеріалу
Дослід
Візуалізація
Робота з підручником
Фізкультхвилинка. Вправа з нейробіки. |
1. Що таке атмосферний тиск? 2. Чим вимірюють атмосферний тиск? 3. Чому змінюється атмосферний тиск?
Ознайомлення з барометрами: ртутним та анероїдом. 1. Яке значення вважають нормальним атмосферним тиском? 2. Чому добовий максимум тиску вночі, а мінімум — після полудня? 3. Чому з висотою змінюється атмосферний тиск? Фізкультхвилинка. Вправа з нейробіки. |
Учень читає визначення поняття з підручника: “атмосферний тиск — сила, з якою повітря тисне на земну поверхню”. Щоб переконатися в цьому, вчитель пропонує провести дослід. 1. Склянку з водою накрити аркушем паперу, притиснути рукою. 2. Перевернути склянку і потримати певний час. Вода намочила папір і він “приклеївся” до склянки. 3. Повільно забрати руку і спостерігати результат. 4. Зробити висновок. Що утворилось між дном склянки і поверхнею води? Учень розглядає та аналізує прилади.
Учень вибирає значення і вклеює наліпку в зошит.
Учень розглядає малюнки, запропоновані вчителем і відповідає на запитання.
Фізкультхвилинка. Вправа з нейробіки. |
V. Узагальнення та закріплення вивченого
Моделювання Бліц-опитування
Моделювання |
За кліматичною картою в атласі визначити області високого та низького тиску.
1. Яке значення прийнято вважати за нормальний атмосферний тиск? 2. Як змінюється атмосфений тиск з висотою? 3. Яким приладом вимиріють атмосферний тиск? 4. Чи можливо зробити найпростіший барометр власноруч? |
Учень визначає в атласі області високого та низького тиску на Землі та моделює такий розподіл на CD-диску пластиліном червого та синього кольорів (ДОДАТОК).
Моделювання барометра за алгоритмом. Необхідні матеріали: склянка, повітряна кулька, соломинка, еластична стрічка, картон, маркер (ДОДАТОК) |
Рефлексія |
Показати свій настрій смайликом. |
Учень демонструє свій настрій смайликом. Що сподобалось на уроці? В чому відчував труднощі? |
VІ. Підсумки. Домашнє завдання |
Опрацювати параграф по підручнику. Переглянути відео “Живі барометри” |
|