План-конспект уроку
з англійської мови,
проведеного у 5 -___ класі
Тема уроку: “Christmas time”.
Мета уроку:
Практична:
- ознайомити з новою лексикою до теми «Christmas time»;
- практикувати учнів в аудіювання тематичного тексту, вчити вести бесіду за прослуханим текстом;
- розвивати навички читання та монологічного мовлення за темою.
Розвивальна:
- розвивати мовну здогадку, фонематичний та інтонаційний слух.
Освітня:
- розширити знання учнів про традиції святкування Різдва в англомовних країнах;
- розширити знання учнів про граматичне явище: структуру “There is/ There are”.
Виховна:
- виховувати повагу до традицій країни, мову якої вивчаємо.
Тип уроку: розвиток знань, умінь та навичок
Обладнання: підручник, ТЗН, роздатковий матеріал, аудіоматеріали, онлaйн ресурси.
Хід уроку
І. Організаційний етап. Привітання.
1. Повідомлення теми та мети уроку.
2. Уведення в іншомовне середовище. Poem.
I like to see Christmas!
I like to see the stockings.
I like to see the gifts.
I like to see the bells.
I like to see the tree.
And I like to see Santa
Looking at me!
3. Мозковий штурм “Вrainstorming”.
Task: Why do you like winter?
4. Фонетична зарядка.
[ᵑ] |
[k] |
[ai] |
[tʃ] |
hang stocking sing |
Christmas decorate carols stockings climb candies |
climb bright lights silent Night |
Children Chimney chocolate |
ІІ. Основна частина уроку.
1. Введення лексики з теми «Christmas time».
Хорова робота.Фонетичне опрацювання нових ЛО:
to hang, stockings, sing, carols, to give, to open presents,
trees, decorate, chimney.
Task: ”What happens on Christmas?”
2. Виконання вправи. Task: Match the parts of word-combinations:
1) decorate 2) put 3) hang 4) give 5) open 6) sing |
|
|
3. Усне мовлення: активізаці вживання нової лексики в мовленні учнів.
Teacher: “Tell me, please how you decorate your Christmas Tree”.
Use the following expressions:
lights / around/ tree;
decorations / on
a star / on top of
presents / under
4. Аудіювання тексту.
1) Pre-listening. Task: Read the exercise and fill in the gaps.
star
lights
Santa Claus chimney
stockings presents
1. At Christmas people put … on the Christmas trees. 2. They put a … on the top of the Christmas trees. 3. Children hang … on their beds. 4. … comes at night with a bag. 5. He climbs down the … . 6. Then he puts … into children’s … . |
2) While-listening. Task: Listen to the text and choose the right answer.
English people celebrate Christmas on the 25th of December. They decorate Christmas trees. First they put lights around the tree. Next, they put decorations on the tree. Finally, they put a star on the top of the tree. Children hang stockings on their beds and put a carrot for reindeer.
Santa Claus is an old man with a white beard. He lives at the North Pole. Santa Claus comes on a sleigh with reindeer. He climbs down the chimney and puts presents into children’s stockings. If the children are bad, Santa gives them a lump of coal. If the children are good, Santa gives them toys.
Elves help Santa make toys in his workshop. Santa travels around the world in his sleigh with reindeer. When he stops at a house, he goes down the chimney to put presents for children.
At Christmas, people sing carols. They give presents to each other or send Christmas cards.
3) Past-listening. Task: Choose the right answer:
A on the 25th of December
B on the 26th of December
C on the 27th of December
A a star
B decorations
C lights
A stockings
B toys
C carrots
A children
B people
C elves
5. What dies Santa give naughty children?
A presents
B a lump of coal
C carrots
6. How does Santa travels?
A by plane
B by car
C in sleigh
7. What are Santa’s animals?
A dogs
B cats
C reindeer
8. What do people sing at Christmas?
A carols
B cards
C songs
9. What do people send to each other on the holiday?
A presents
B carols
C cards
Teacher: Today we are going to sing famous Christmas song “Jingle Bells”.
Jingle Bells
(Refrain:)
Jingle bells, jingle bells, jingle all the way!
O What fun it is to ride in a one-horse open sleigh,
Jingle bells, jingle bells, jingle all the way!
O What fun it is to ride in a one-horse open sleigh.
Dashing through the snow,
in a one-horse open sleigh
Over the fields we go,
Laughing all the way.
Bells on bobtail ring,
Making spirits bright
What fun it is to ride and sing
A sleighing song tonight!
Refrain:
6.Виконання граматичної вправи: вживання структури “There is / There are”.
Task: Look at the picture an fill in “is” or “are’
https://www.liveworksheets.com/w/en/english-second-language-esl/592262
7. Систематизація знань учнів: метод «Мікрофон».
“What did we learn at the lesson?” “”What did you like most of all?
ІІІ. Заключна частина уроку.
Оголошення оцінок за урок, їх мотивація.