Урок "Цінності мого життя"

Про матеріал
Тема є частиною інтегрованого курсу «Я досліджую світ» (соціальна та здоров’язбережувальна освітня галузь).Учні розглядають життя як найвищу цінність, знайомляться з поняттям моральних цінностей, їх роллю у формуванні характеру та впливом на якість життя.
Перегляд файлу

 


Тема. Цінності мого життя.

Мета: формування ключових компетентностей:

вміння вчитися - самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії з іншими учасниками навчально-виховного процесу;

громадянської компетентності - висловлювати ставлення до етичних норм як суттєвих і життєво необхідних цінностей;

соціальної компетентності - мати потребу і вміти проявляти доброту, ввічливість, чемність без нагадувань, за власним бажанням;

предметних компетентностей - уміти визначати власні цінності; розуміти вплив ціннісних орієнтирів на вчинки та життя людини.

Тип заняття. Тренінг.

Хід заняття

І. Вступна частина

 

  1. Вправа-вітання «Комплімент»

Візьмемось за руки

 Та станемо у коло!

Радість та усмішки

 Хай сяють навколо!

Учитель і діти передають по колу яскраву іграшку, посміхаються і

говорять один одному приємні слова-компліменти.

Учитель. Постарайтесь знайти один в одному щось особливе, що відрізняє його від інших: позитивну рису характеру, особливість поведінки чи зовнішнього вигляду, але не повторюйтесь.

 

  1. Повторення правил тренінгу.
  •      Висловлюватись по черзі.
  •      Вислухати кожного.
  •      Не перебивати товариша.
  •      Бути доброзичливим.
  •      Берегти час.

 

 

  1. Повідомлення теми уроку.

-Тема нашого уроку скрита пазлами. Щоб прочитати її треба дати відповіді на запитання.

- Що ми називаємо внутрішній світ людини? (риси характеру, думки, вчинки)

-Що таке чесноти?

 

-Що ми називаємо вадами людини?

-Отже, яка тема нашого уроку? (Цінності мого життя).


  1. Вправа «Очікування».

- Що ви очікуєте від нашого уроку?(відповіді учнів)

А я очікую, що:

  •      кожен буде висловлювати свою думку;
  •      фантазувати і уявляти;
  •      мислити;

 

  •      працювати творчо;
  •      підтримувати один одного.

П. Основна частина.

-Цінності, це те, що людина цінує понад усе, що дуже важливо для неї. У кожної людини є свої цінності, те, що для неї святе, в чому вона переконана, чим керується у своїх вчинках.

1. Вправа «Мозковий штурм».

-Що ми цінуємо в людях?

 

Цінності

  1.    Міні-лекція.
  •          Життєві цінності - це фундамент життя, його основний зміст. У кожної людини з'являється потреба у визначенні особистісних життєвих цінностей. Які цінності ми обираємо?

У суспільстві завжди цінувалися й цінуються доброта, вірність, чесність, взаємодопомога. Загальнолюдськими цінностями є родина, здоров'я, освіта. Кожна людина надає перевагу тим, або іншим цінностям.

Про їх вибір можна судити про багатство або бідність внутрішнього світу людини, про її неповторну індивідуальність.

На підставі правильної оцінки людина має можливість зробити вибір між хорошим і поганим , між добрим і злим , корисним і шкідливим.

Це забезпечує їй право на повноцінне щасливе життя, або на примітивне і безбарвне існування.

  1.  Слухання і обговорення притчі.

Найважливіші речі

Один юнак постійно непокоївся з приводу свого життя і майбутнього. Якось, гуляючи берегом моря, зустрів він мудрого старця.

—Що тебе тривожить, юначе? - запитав старець.

—Здається, я не можу збагнути, що в житті для мене найважливіше, — відповів юнак.

—Це дуже просто, — сказав старець. Він підняв із землі порожнього глечика і почав заповнювати його камінням завбільшки з кулак.

Заповнивши глечик по вінця, запитав:

  •                    Цей глечик повний, чи не так?
  •                    Так, — погодився юнак.

Старець мовчки кивнув, узяв жменю дрібних камінців, кинув їх у глечик і злегка потрусив. Камінці заповнили пустоти між великим камінням. Він усміхнувся і запитав:

  •                    А тепер глечик повний?

Юнак ствердно кивнув.

Тоді старець узяв пригорщу піску і висипав його у глечик. Пісок заповнив пустоти, що залишилися.

  •                    Ось відповідь на твоє запитання, — сказав старець. — Велике каміння — це найважливіші речі в житті: родина, кохана людина, твій духовний розвиток, мудрість. Якщо втратиш усе, крім цього, твоє життя все одно буде повним.

Він хвильку помовчав, а відтак мовив:

  •                    Дрібні камінці — це також важливі для тебе речі: робота, дім, матеріальний добробут. А пісок — дрібниці, які насправді не мають жодного значення.

Юнак слухав дуже уважно, і старець продовжив:

  •                    Деякі люди роблять помилку. Вони спочатку засипають у глечик пісок, і в ньому не лишається місця для каміння. Так і в житті. Якщо витрачати сили на дрібні й незначущі речі, у ньому не буде місця для найважливіших цінностей. Тому передусім подбай про велике каміння, не забувай і про дрібне. А пісок хвилі життя самі наб'ють у проміжки між ними.

C:\Users\ya_1\AppData\Local\Temp\FineReader12.00\media\image3.jpeg


 

-Чи зрозуміли ви, що означає глечик у цій притчі?

-Що символізує велике каміння?

- З чим порівнює старець дрібні камінці?

-Що є піском в житті людини?

-Який висновок можна зробити з цієї притчі?

( Треба наповнити своє життя спочатку важливими речами, а вже потім дрібниці і самі наповнять життя людини. Бо, якщо зробити навпаки, для важливого не залишиться місця)

  1.    Фізкультхвилинка.
  •       А зараз відпочиньмо і пограємося.
  •      Якщо ти знаєш, що треба бути чемним, вихованим, ввічливим, то встань.
  •      Якщо ти стараєшся бути щедрим, надаєш допомогу, охоче ділишся з товаришами чим-небудь своїм, сплесни в долоні.
  •      Якщо ти намагаєшся бути чесним, правдивим, тупни ногою.
  •      Якщо ти до людей ставишся доброзичливо, сплесни в долоні над головою.
  •      Якщо ти вважаєш, що кожен повинен піклуватися про інших, любити ближнього, простягни руки сусідам.
  •      Посміхніться один одному. Ми всі разом можемо дарувати людям добро.
  1. Вправа «Мої цінності» (10 хв.)

Мета: підвести учасників до усвідомлення особистих життєвих цінностей.

У кожної людини є свої цінності, тобто те, що для неї найважливіше.

У багатьох людей цінності можуть збігатися з цінностями інших.

Сьогодні на уроці кожен з вас матиме змогу визначити, що для вас важливе, що має для вас велике значення, і довідатися, що цінне для однокласників.

Хід вправи:

Педагог роздає кожному учаснику аркуш паперу і запитує:

  •        Як ви гадаєте, де або в чому зберігають цінності (сейф, скриня тощо)?

Він пропонує кожному намалювати цей предмет на аркуші. Далі треба на малюнку записати десять власних, важливих цінностей.

(Наприклад: батьки, школа, свіже повітря, чистота, рослини, природа, гімнастика, гарне навчання, друзі, одяг, танці, здоров’я, зовнішній вигляд, учителька, гра, їжа тощо.)

Запитання для обговорення:

  •       Про що ви думали коли виконували це завдання?
  •       Подивіться на перелік своїх цінностей. Чи можете ви сказати, які для вас більш важливі, а які менш? Чому? Що це за цінності?
  1.  Гра «Подорож на повітряній кулі»
  •        Уявіть, що ви здійснюєте подорож на повітряній кулі. Ви летите над горами. Куля наближається до високої гори, і, щоб не розбитися, вам потрібно викинути три цінності. Кожен самостійно подумає й вирішить, від яких трьох цінностей він готовий відмовитися. Після того, як ви зробили вибір, викресліть їх з переліку.

     Наша подорож над гірськими вершинами триває. Через деякий час на шляху повітряної кулі виникла ще вища скеля. Потрібно знову звільнитися від трьох цінностей, щоб продовжити політ. Виберіть ще три цінності і зніміть їх з кулі.

      Наприкінці подорожі з-за щільної хмари знову з’явилася гірська вершина. Щоб подолати її, вам треба скинути ще одну цінність. Подумайте, від якої ще цінності ви можете відмовитися, зніміть і її з кулі.

Подорож на повітряній кулі щасливо закінчена.

  1. Робота в парах.

Порівняйте свої цінності з цінностями сусіда.

  •       З якими цінностями вам було легко розлучитися? Чому?
  •       З якими цінностями розлучитися було важко? Чому?
  •       Які цінності виявилися для вас найголовнішими? Чому?
  1. Висновки.
  •       У вас залишилося три речі, які для вас цінні.
  •       Які три цінності залишилися з вами?
  •        Це те, що ви найбільше цінуєте. Візьміть свої цінності і прикріпіть їх до нашої великої кулі. (Діти прикріплюють ті цінності, що залишилися, на дошку).
  •        Ви побачили, що цінності можуть бути всі різні, тому що люди різні й у кожної людини вони свої. Але є те, що найцінніше в нашому житті, є головні цінності, які збігаються в багатьох людей. Це, звичайно, життя, здоров’я, наші близькі й рідні. їх треба цінувати і берегти.
  1.    Робота в групах.

Завдання: Придумати емблему, що символізує

  1.      група. Цінність сім’ї.
  2.       група. Цінність життя.
  3.       група Цінність здоров'я.
  4.        група. Цінність друзів.
  1. Презентація робіт.

( діти презентують свої роботи)

 

ІІІ. Заключна частина. Рефлексія.

  1. Підсумок заняття

На закінчення я хочу познайомити вас з порадами видатного письменника й педагога Василя Сухомлинського. Запам'ятаємо їх і будемо виконувати.

—Бути справжньою людиною наодинці зі своєю совістю значно важче, ніж на людях, що оцінюють твої вчинки, схвалюють добро і засуджують зло.

—Звітувати перед своєю совістю значно важче, ніж перед іншою людиною.

—Якщо наодинці із собою ти робиш щось варте осуду, не думай, що про це ніхто не дізнається. Звичка приховувати від людей погане накладе на тебе незабутній відбиток: люди все одно будуть знати твою істинну сутність.

  1. Гра «Чим я пишаюсь»

Один учень починає речення і запитує іншого, так утворюється «ланцюжок».

  1.   Я пишаюсь тим, що маю багато друзів. А ти, Марино?
  2.   Я пишаюсь тим, що слухаюсь батьків. А ти, Іванку?
  3.   Я пишаюсь тим, що кажу завжди правду. А ти, Віко?..
  1. Вправа-прощання «Імпульс»

Учасникам пропонується, стоячи в кругу, взятися за руки і по черзі передати «імпульс», швидко один раз стискаючи долоню сусіда, справа наліво. Ведучий першим посилає сигнал і останнім його ж приймає, сповіщаючи про отримання піднятою рукою.

docx
Додано
21 грудня 2025
Переглядів
73
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку