Є.Гуцало «До Танаськи по молоко»
Мета: поглибити знання учнів про творчість письменника, ознайомити з поетичною спадщиною Є.Гуцала; розвивати вміння читати твори мистецтва; формувати турботливе ставлення до природи, відчуття і розуміння її; любов до прекрасного
Тип уроку: урок позакласного читання
Перебіг уроку
І. Організаційний етап
Стій ти, друже, зупинись,
Ти у класі не крутись.
Дзвоник кличе всіх за парти
Знань собі міцних здобути!
ІІ. Актуалізація опорних знань
ліриці та епосу)
сюжет, герої, які розкриваються через свої вчинки).
Л. Українка «Тиша морська», «Мрії»)
Т. Шевченко «Іван Підкова»)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІV. Повідомлення теми уроку
На сьогоднішньому уроці позакласного читання ми продовжимо знайомство з творчістю Є.Гуцала та його оповіданням «До Танаськи по молоко»
V. Засвоєння учнями навчального матеріалу
Що з вивченого про життєвий і творчий шлях Є.Гуцала ви запам’ятали?
Народився 14 січня 1937р. на Вінничині в учительській родині. Батько викладав українську мову і літературу, мама – хімію і біологію.
Мабуть тому в Євгена Гуцала така рівновелика любов до рідного слова й рідної природи, до ледь вловимих відтінків барвистої мови і до шовкових трав.
Дитинство письменника обпалене війною. Коли йому було 4 роки, почалася війна. Ця тема знайшла своє відображення в багатьох творах письменника
Змалку читав усе, що потрапляло до рук, Кобзаря і Біблію,Вальтера Скотта і Джека Лондона. Пристрасть до читання не покидала Євгена Пилиповича все життя.
Закінчив Ніжинський педінститут. Багато років працював у редакціях обласних газет. Автор поетичних збірок, багатьох книжок оповідань, повістей, романів.
Лауреат премії ім.Ю.Яновського та Державної премії ім.Т.Г.Шевченка. Його твори перекладені багатьма мовами світу, відомі далеко за межами України.
Отже, складіть «доміно» на запит. : хто такий Єв. Гуцало?
Є. Гуцало – письменник – журналіст – захисник природи
Фізкультхвилинка
1. Робота над твором
- Хто герої оповідання?
- Як починається знайомство з головним героєм?
- Як ви вважаєте, чи допомагав матері Михалко? ( із чого це видно…)
- Знайдіть фразеологізми, які б охарактеризували гол. героя?
- Як сам автор ставиться до свого героя? ( з ніжністю, піклуванням, називаючи
Михалком, але, водночас, осуджує його за неправдивість по відношенню до дорослих.
Хлопчик виправляє ситуацію і говорить правду б. Танасці, що свідчить про глибоку
шану та повагу до старої людини)
2. Словникова робота
Го́стрий на язик - здатний влучно, дошкульно, різко, дотепно висловлюватися.
До́вгий язик - хто-небудь дуже балакучий, любить пліткувати, говорити багато
зайвого, неправдивого.
Гладущик - широкогорлий глек для молока.
Пілочка - шматок тканини на всю її ширину.
Калабаня – калюжа.
вправля́ти мо́зок (мізки - переконувати кого-небудь у неправильності його дій,
поведінки, дорікаючи, виговорюючи за щось.
3. Проблемне питання
- Яке проблемне питання порушує в творі письменник?
Цінувати прекрасне, яке оточує людину.
Повага до людей похилого віку.
4. Робота в групах
І гр..
Тема-показ яскравих характерiв героїв
Ідея- треба вмiти мрiяти та уявляти світ прекрасним
Основна думка – гармонійне поєднання світу людини та природи.
ІІ гр..
Охарактеризувати гол. героя. ( позитивні риси)
ІІІ гр..
Охарактеризувати гол. героя. ( негативні риси)
VI. Підсумок уроку.
Що таке оповідання?.....
Чи хотів би ти схожим на гол. героя ?…
Чи сподобався тобі сьогоднішній урок?
VIIІ. Дом. завдання
Підг. до контрольної роботи по темі «Я і світ»