Додавання і віднімання десяткових дробів
Предмет математика настільки
серйозний, що не варто упускати
жодної можливості зробити
його цікавим.
Блез Паскаль
Мета: закріпити і систематизувати вміння і навички учнів виконувати дії першого ступеня з десятковими дробами; навчити учнів застосовувати набуті знання в різних навчальних ситуаціях; розвивати інтерес до знань, логічне мислення, математичну мову; виховувати культуру розумової праці, зацікавленість точними і природничими науками.
Обладнання: відеофільм, схеми, малюнки, кросворд, математичний лабіринт.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Порівняти дроби:
1) 14,396 < 14,4
2) 0,657 > 0,6565.
2. Округлити дроби.
1) до десятих:
16,76 ≈ 16,8;
2) до тисячних:
0,4864 ≈ 0,486.
3. Виконати дії:
1) 3,87 + 32,495 = 36,365;
2) 23,7 – 16,48 = 7,22;
3) 20 – 12,345 = 7,655.
4. Обчислити, дати відповідь у кілограмах:
1) 3,4 кг + 839 г = 3,4 кг + 0,839 кг = 4,239 кг;
2) 2 кг 30 г – 1956 г = 2030 г – 1956 г = 74 г = 0,074 кг.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Запитання
Перегляд відеофільму про черепах.
IV. Розв’язування вправ.
Учитель. Серед багатьох видів сучасних черепах відомі не тільки черепахи-малюки, а й черепахи-гіганти. Вони такі великі, що на них можуть кататися діти, сидячи на панцері.
Завдання 1.
Визначити назву самої великої у світі черепахи, виконавши завдання за схемою.
Схема.
Ключ
О |
Е |
Л |
Д |
Х |
Е |
М |
Р |
І |
С |
0,01 |
0,76 |
0,14 |
0,8 |
0,6 |
0,77 |
0,93 |
0,1 |
0,001 |
0,33 |
Відповідь. ДЕРМОХЕЛІС.
Учитель. Дермохеліс гарно плаває, бо її кінцівки перетворилися в міцні ласти. Ними вона захищається під час небезпеки.
Завдання 2.
Визначте довжину розмаху ластів черепахи в метрах, розв’язавши «Математичний лабіринт».
- 0,08 =
+ 2,124 =
+ 14,65 =
- 21,55 =
8,05 + 0,406 =
Відповідь. 3,6 м.
Учитель. Черепаху легко відрізнити від будь-якої іншої тварини. Її тулуб вкритий міцним панциром.
Визначити довжину панцира черепахи-гіганта в метрах ви зможете, розв’язавши наступну задачу.
Завдання 3.
Знайдіть довжину третьої сторони трикутника, якщо перша дорівнює 1,3 м, друга – на 0,5 м менша від першої, а периметр трикутника дорівнює 3,6 м.
Відповідь. 1,5 м.
Музичний тайм-аут
Учні виконують пісню на мотив пісні «От улыбки».
Дроби просто й легко нам учить,
Бо ж без них в житті нам не прожити,
Друзі ціле чесно вмить
½ і ⅓ поділити.
Приспів
Це число із двох частин,
Риска дробу ніби тин.
Те, що зверху, називається чисельник.
А під рискою завжди, пам’ятай і не блуди,
Бо під рискою завжди стоїть знаменник.
Перед нами є таке число:
В ньому ціла є частина і дробова.
Знайте, друзі, мішане воно,
Назву має цю воно не випадково.
Приспів
Дріб неправильний впізнай,
В нім чисельник більший, знай,
Більший, чи такий же самий,
Як знаменник.
Ну а правильні – це ті,
В них чисельники такі:
Менші хоч на одиницю
За знаменник.
Учитель. Сьогодні морські черепахи знаходяться на грані зникнення, і тому вони занесені в Червону книгу.
А скільки ж можне прожити черепаха?
Завдання 4.
Знайдіть число, 4 / 5 якого становить 160.
Відповідь. 32 р.
Учитель. Дермохеліс – це гігант серед черепах. А чи знаєте ви, скільки вона важить у центнерах?
Завдання 5.
Розв’яжіть рівняння: ( х – 0,23 ) – 2,522 = 3,248.
Відповідь. 6 ц.
Учитель. Дермохеліс любить плавати в океані, дуже рідко наближаючись до берегів. У воді вона дуже рухлива.
Завдання 6.
Визначте швидкість (у кілометрах за годину), з якого рухається черепаха-гігант, розв’язавши «Чудо-квадрат».
5,9 |
0,1 |
3,6 |
0,06 |
0,11 |
0,3 |
0,4 |
6 |
0,05 |
Відповідь. 0,8 км/год.
Учитель. Перші черепахи з’явилися 150 млн років тому. З тих пір вони майже не змінилися. Визначити кількість видів черепах допоможе задача.
Завдання 7.
Першого дня до магазину завезли 75,8 кг овочів, що на 10,3 кг менше, ніж другого дня, а третього дня завезли на 74,2 кг менше, ніж за перший і другий день разом. Скільки овочів завезли в магазин за три дні? Результат округліть до цілих.
Відповідь. 250 видів.
Учитель. Розв’яжіть кросворд і дізнайтесь, у якому океані живе дермохеліс.
Завдання 8.
|
|
|
|
|
Т |
И |
С |
Я |
Ч |
А |
|
|
|
П |
Е |
Р |
И |
М |
Е |
Т |
Р |
|
|
|
|
|
|
|
Х |
О |
Р |
Д |
А |
|
|
|
|
|
Т |
Р |
И |
К |
У |
Т |
Н |
И |
К |
П |
Р |
Я |
М |
И |
Й |
|
|
|
|
|
|
Відповідь. Тихий.
Учитель. Визначити середній вік морської черепахи допоможе наступне завдання.
Завдання 9.
Знайдіть значення виразу.
( 10,371 + 61,47 ) + ( 3,007 + 6,7899 ) + ( 120,343 – 109,071 ) + 7,0901
Відповідь. 100 років.
Завдання 10.
1. Обчисліть, записавши відповідь у метрах.
1) 8,3 м + 784 см;
2) 5 м 4 см – 385 см.
Відповідь. 16,14м; 1,19м.
2) Знайдіть значення виразу 4,436 – х + 15,7, якщо х = 0,8.
Відповідь. 19,336.
V. Підсумок уроку.
VI. Домашнє завдання.