Тема. Додавання та віднімання десяткових дробів.
Мета. Ознайомити учнів із задачами на рух за течією і проти течії річки; формувати вміння розв’язувати такі задачі; закріпити вміння додавати та віднімати десяткові дроби; виховувати інтерес до транспорту.
Хід уроку
І. Організація початку уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Перевірка домашнього завдання.
1) 5,68 + 13,27 + 4,9 = 23,85
2) 18,35 + 1,4 + 38, 016 = 57, 766
3) 16,528 + 42,5 + 13,472 = 72,5
4) 76,1 + 38,83 + 24,9 + 52,17 = 192
5) 14,02 – 10,379 + 5,004 – 7,3245 = 1,3205
6) 642,7 – (365,2 – 41,54 + 125,086) = 193,96
2. Повторення вивченого на попередньому уроці.
а) Заповнити ланку обчислень.
б) Обчислити у метрах:
5,2 м – 3 см =
5,2 м – 3 дм =
5,2 км – 3 м =
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом.
1. Пояснення вчителя.
– Які характеристики руху ви знаєте?
s – відстань,
v – швидкість,
t – час.
– Які їхні одиниці вимірювання?
– Як знайти відстань?
– формула шляху
– Швидкість, з якою рухається об’єкт, ще називають власною.
Позначення –
Наприклад, швидкість пішохода 3 км/год
– Наведіть приклад власної швидкості.
– Але на нашу швидкість можуть впливати зовнішні фактори. Тоді наша швидкість може збільшуватися або зменшуватися.
Наприклад, рух човна за течією та проти течії.
2. Робота за схемами.
– Швидкість за течією чи проти течії зображена на схемі? (За течією)
– Вона більша чи менша за власну швидкість? (Більша)
Позначення –
Наприклад, нехай власна швидкість човна 10 км/год, а швидкість течії – 2 км/год. Знайдіть швидкість човна за течією.
Відповідь: швидкість човна за течією дорівнює 12 км/год.
– Яка швидкість зображена на схемі? (Проти течії)
– Вона більша чи менша за власну швидкість? (Менша)
Позначення –
Наприклад, нехай власна швидкість човна 10 км/год, а швидкість течії – 2 км/год. Знайдіть швидкість човна проти течії річки.
Відповідь: швидкість човна проти течії річки 8 км/год.
ІV. Закріплення нового матеріалу
1. Задача 841 (учень біля дошки)
1) 23,8 + 1,6 = 25,4 (км/год) – шв. теплохода за течією
2) 23,8 – 1,6 = 22,2 (км/год) – шв. теплохода проти течії
Відповідь: 25,4 км/год, 22,2 км/год.
2. Задача 843 (учень біля дошки)
1) 30,2 – 2,2 = 28 (км/год) – власна швидкість катера
2) 28 – 2,2 = 25,8 (км/год) – шв. катера проти течії
Відповідь: 28 км/год, 25,8 км/год.
3. Задача 845 (учень біля дошки)
1) 20,2 – 18,8 = 1,4 (км/год) – шв. течії річки
2) 20,2+ 1,4 = 21,6 (км/год) – шв. човна за течією
Відповідь: 1,4 км/год, 21,6 км/год.
V. Підсумок уроку.
– Які задачі ми розглядали на уроці?
Домашнє завдання: №842, № 844, № 846.