КЗ «Високівська ЗОШ І – ІІІ ст.»
Роздольської сільської ради
Василівського району
Запорізької області
"Досліджуємо таблиці додавання і віднімання числа 3"
Конспект уроку. 1 клас
Математика
Підготувала: Підвисоцька Світлана Петрівна
вчитель початкових класів
Тема : "Досліджуємо таблиці додавання і віднімання числа 3"
Мета: формувати обчислювальні навички, поняття задачі, вміння розв'язувати задачі з логічним навантаженням.
Дидактична задача: закріпити знання складових елементів задачі та розуміння взаємозв'язку між умовою і запитанням; навчати дотримуватися послідовності дій при розв'язуванні задач; закріпити знання випадків додавання і віднімання числа 3, у тому числі під час складання відповідних таблиць додавання і віднімання; закріпити розуміння впливу на результат зміни першого доданка або зменшуваного; удосконалювати вміння знаходити значення виразів.
Розвивальна задача: розвивати в учнів логічне мислення під час класифікації виразів, дослідження зміни результату арифметичної дії залежно від зміни одного з компонентів, у ході роботи над задачами.
Хід уроку
І. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
Вітання
– Підніміть червону цеглинку ті діти, хто разом зі мною радий вітати усіх нас сьогодні. Помахайте цеглинкою та скажіть: «Привіт!»
– Підніміть жовту цеглинку ті, хто готовий подарувати посмішку один одному. Посміхніться!
– Підніміть помаранчеву цеглинку ті, у кого гарний настрій.
– Підніміть зелену цеглинку ті діти, хто прийшов сьогодні до школи. А синю – хто приїхав.
– Підніміть блакитну цеглинку ті, кому подобається смачненько поїсти.
Вітання вчителям
Вчитель. Діти подивіться скільки гостей до нас завітало. На Україні кажуть: “Гість у дім – радість в нім.” Дякуємо, що завітали до нас на гостину, в цю світлу та радісну днину. Давайте привітаємось з нашими гостями.
Діти. Добрий день! Настрою, радості, сонця і квітів .Сьогодні вам зичать усміхнені діти!
Мені приємно бачити сьогодні у колі розумні, добрі, кмітливі, допитливі оченята моїх учнів. І впевнена, що ви налаштовані на дуже цікаву і плідну роботу.
Скажіть, будь ласка, з яким настроєм ви сьогодні прийшли?
А настрій для людини важливий?
Як краще працювати: з гарним настроєм чи з поганим?
А іноді прокинувшись вранці, помічаємо, що настрій не дуже гарний. Що тоді робити? Чи є у вас секретики щодо поліпшення настрою?
Гра «Розчаклуй ялинку»
(діти складають ялинку)
Ви- молодці, справились і на нашій ялинці з’явилась перша кулька!
( Прикріплюю на дошку до ялинки кульку)
Пригадайте: після того як ви навчаєтеся додавати і віднімати певне число, ми впорядковуємо рівності в таблиці. Яке число ви навчилися додавати і віднімати останнім часом? Так, число 3! Отже, сьогодні ми складемо таблиці додавання і віднімання числа 3 і на їх основі будемо проводити дослідження: як зміна одного з компонентів арифметичної дії впливає на її результат.
( Прикріплюю на дошку до ялинки кульку)
ІІ. Актуалізація опорних знань і способів дії
1. Усне опитування.
Що означає додати? Що означає відняти? Яку арифметичну дію треба виконати, щоб одержати число, яке не більше за дане? не менше ніж дане?
Як називаються числа при додаванні?
Як називається результат арифметичної дії додавання?
Яке число при додаванні зазвичай є найбільшим?
Чи може сума дорівнювати одному з доданків? У якому випадку?
Як зміниться сума 5 і 3, якщо перший доданок збільшиться на 2?
Як зміниться сума 5 і 3, якщо перший доданок зменшиться на 3?
З якою арифметичною дією пов'язана арифметична дія додавання?
Що залишиться, якщо від суми двох чисел відняти перший доданок? другий доданок?
Якою арифметичною дією за сумою і одним доданком знаходять інший доданок?
Як називаються числа при відніманні? Як називається результат арифметичної дії віднімання? Яке число при відніманні зазвичай є найбільшим? З чого складається зменшуване? [Зменшуване складається із від'ємника та різниці.]
Чи може різниця дорівнювати зменшуваному? У якому випадку?
Чи може різниця дорівнювати нулю? У якому випадку?
Пригадайте, як формулюється переставний закон додавання.
Як дізнатися, на скільки одне число більше чи менше за інше?
( Прикріплюю на дошку до ялинки кульку)
Математична гра «Порівняй числа» Сигналізуємо цеглинками
У скриньці є чарівна жовта кулька, яка принесла нам завдання
-Чудово, все правильно.
( Прикріплюю на дошку до ялинки кульку)
Фізкультхвилинка «Ялинка» руханка
( Прикріплюю на дошку до ялинки кульку)
3. Актуалізація способів додавання і віднімання числа 3.
Колективна робота. Усі записи виконуються тільки на дошці.
Якими способами ми додаємо число 3? віднімаємо число 3?
Поки йде обговорення цих питань, два учні біля дошки обчислюють значення виразів 6 + 3 і 9 - 3 з розгорненим записом розв'язання. Ще два учні обчислюють значення виразів 5 + 3 і 7 - 3 із скороченим записом розв'язання.
( Прикріплюю на дошку до ялинки кульку)
4. Робота у зошиті Завдання № 1 виконується з коментарем.
ІІІ. Формування нових знань і способів дії
Ознайомлення з таблицями додавання і віднімання числа 3
1. Завдання виконується в групах.
В одну групу (стовпчик) об'єднуються суми, в другу — різниці. Записи виконуються тільки на дошці. Учні усно коментують знаходження значень виразів. Приклади коментарів:
1 + 3 — незручно до меншого числа додавати більше, треба поміняти місцями доданки (від переставляння доданків значення суми не змінюється); 1 + 3 = 3 + 1 = 4.
4 + 3. 4 — це 1 і 2, спочатку до 4 додамо 1, буде 5, а потім до 5 додамо 2, буде 7;
3 - 3. При відніманні однакових чисел одержуємо нуль; 3 - 3 = 0.
5 - 3. 3 — це 2 і 1. Від 5 спочатку віднімемо 2, буде 3, потім від 3 віднімемо 1, одержимо 2.
Розглянемо рівності в кожному стовпчику. Що в них спільного? Чим вони відрізняються? Що цікавого ви помітили? Так, ми склали таблицю додавання числа 3 і таблицю віднімання числа 3. У таблицях рівності розташовані в певному порядку — за збільшенням першого доданка або зменшуваного.
2. Завдання . Учні самостійно складають таблиці додавання і віднімання числа 3.
- Ви такі старанні, так вправно склали таблиці ,що розчаклували чергову кульку
( Прикріплюю на дошку до ялинки кульку)
3. Первинне закріплення табличних випадків додавання і віднімання числа 3.
Завдання. Самостійна робота учнів. Під час обчислень учні користуються складеними таблицями.
Самостійне виконання завдання теж допомогло у розчаклуванні помаранчевої кульки
( Прикріплюю на дошку до ялинки кульку)
Фізкультхвилинка
Кубик Лего непростий
Він маленький, чарівненький…
Ось цеглиночку візьмемо
На голівку покладемо
Всі присядемо гарненько
Щоб не впала – потихеньку
Обережненько встаємо
І у руки знов візьмемо
Покладемо на підлогу
Самі вирушим по колу
Біля іншої - зупинка,
Знов до рук візьмем цеглинку
Між долонями стискаємо
І навколо повертаємо
З нею весело стрибати
Можна в схованки пограти…
Ще малюнок намалюємо
І сусіду подаруємо
Лего в руки ми візьмемо
І на місце повернемо.
( Прикріплюю на дошку до ялинки кульку)
IV. Закріплення вивченого. Формування вмінь і навичок
Формування поняття про зміну суми (різниці) залежно від зміни першого доданка (зменшуваного)
1. Прочитайте таблицю додавання числа 3. Чим схожі всі рівності? [Усі рівності — на додавання, в них однаковий другий доданок — число 3.] Чим вони відрізняються? [Відрізняються першими доданками і значеннями сум.] Як змінюється перший доданок? [Перший доданок щоразу збільшується на 1.] Як зміна першого доданка впливає на значення суми? [Значення суми також щоразу збільшується на 1.]
2. Завдання в зошиті 2. Виконується з коментуванням.
Розглянемо перший стовпчик. Перший доданок збільшується на 2, другий не змінюється, значення суми також збільшується на 2: 3 + 2 = 5. Тому 5 + 1 = 6.
Якщо учням важко встановити зазначену закономірність, то можна підкреслювати рівності безпосередньо в таблиці додавання числа 3, яку записано на дошці.
3. Прочитайте таблицю віднімання числа 3. Як змінюється зменшуване? На скільки? [Зменшуване щоразу збільшується на 1.] Як змінюється різниця? На скільки? [Різниця теж щоразу збільшується на 1.] Який висновок можна зробити? [Якщо зменшуване збільшиться на 1, то значення різниці також збільшиться на 1.]
4. Завдання .Виконується з коментованим письмом. Розглянемо перший стовпчик. Зменшуване збільшилося на 2; від'ємник не змінився; значення різниці збільшилося так само на 2: 1 + 2 = 3. Тому 7 - 3 = 4.
Чудово, Ви- дуже кмітливі, тому з вашою допомогою розчаклували ще одну кульку.
( Прикріплюю на дошку до ялинки кульку)
7. Формування вмінь знаходити значення виразів за схемами
Зошит завдання 3,4
( перевірка виконання завдань)
( Прикріплюю на дошку до ялинки кульку)
( Прикріплюю на дошку до ялинки кульку)
Розвиток логічного мислення учнів
10. Мишко хоче купити олівець, лінійку, блокнот і зошит. Сьогодні він купив тільки 2 різні предмети. Що міг купити Мишко, якщо в магазині були всі потрібні речі?
Нехай хлопчик купив олівець, тоді він ще міг купити або лінійку, або блокнот, або зошит. Це можна зобразити на схемі.
Отже, маємо 3 комбінації речей: олівець, лінійка; олівець, блокнот; олівець, зошит.
2) Нехай хлопчик купив лінійку, тоді він ще міг купити або олівець (цей варіант уже розглянуто), або блокнот, або зошит.
Отже, маємо ще 2 комбінації речей: лінійка, блокнот; лінійка, зошит.
3) Нехай хлопчик купив блокнот, тоді він ще міг купити або олівець, або лінійку (ці дві комбінації вже розглянуто), або зошит:
Отже, маємо ще 1 комбінацію: блокнот, зошит.
4) Якщо хлопчик купив зошит, тоді він міг ще купити або олівець, або лінійку, або блокнот (усі ці комбінації вже розглянуто).
Таким чином, хлопчик міг купити 6 пар різних речей: олівець, лінійка; олівець, блокнот; олівець, зошит; лінійка, блокнот; лінійка, зошит; блокнот, зошит.
-І це завдання вам підкорилось.
( Прикріплюю на дошку до ялинки кульку)
Робота в групах «Геометрична хвилинка». Об’єднайтесь у групи. У вас на парті конверти, дістаньте з них фігури Розгляньте геометричні фігури. Робота за сходинками складності. Перша сходинка: назвіть кожну фігуру; назвіть хоча б одну синю фігуру; назвіть деякі зелені фігури; назвіть усі сині фігури. Друга сходинка: визначте, за яким правилом відбувається зміна фігур. [Колір і розмір, форма, колір і розмір, форма.] Третя сходинка: спробуйте скласти з фігур кораблик, будиночок чи інше.
( Прикріплюю на дошку до ялинки кульку)
V. Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів
Наша ялинка запитує :
Що ви склали сьогодні на уроці? [Таблиці додавання і віднімання числа 3.]
Що досліджували? [Як зміниться сума, якщо один із доданків збільшиться або зменшиться.
Як зміниться різниця, якщо зменшуване збільшиться або зменшиться.]
Які висновки зробили стосовно зміни результату залежно від зміни одного компонента?
Чи допомагає вам ця закономірність при додаванні і відніманні числа 3?
Чи є якісь труднощі у виконанні цих дій?
Нехай кожен подумає і відповість собі на запитання: «Що поки виходить не дуже добре?
Над чим ще слід попрацювати?»
Просигналізуйте цеглинками, яким є ваш настрій в кінці уроку.
Наша ялинка стала дійсно чарівною, а все це завдяки вашій плідній роботі на уроці!