Урок "Дріжджі - одноклітинні гриби"

Про матеріал
Формувати знання учнів про клітинну будову живих організмів, характерні ознаки одноклітинних організмів на прикладі одноклітинних грибів, вивчати особливості будови й умови життя дріжджових грибів, їх роль у природі та житті людини; проводити спостереження, працювати з мікроскопом; вчити учнів аналізувати інформацію, робити висновки.
Перегляд файлу

              Тема: Дріжджі – одноклітинні гриби

Мета: формувати знання учнів про клітинну будову живих організмів, характерні ознаки одноклітинних організмів на прикладі одноклітинних грибів, вивчати особливості будови й умови життя дріжджових грибів, їх роль у природі та житті людини; проводити спостереження, працювати з мікроскопом; вчити учнів аналізувати інформацію, робити висновки.

Основні терміни: гриби, дріжджі, колонія, брунькування, вегетативне розмноження.

Матеріали та обладнання: навчальна таблиця або малюнки із зображенням дріжджів, штатив, пробірки, 5%-й розчин цукру, культура дріжджів, мікроскоп, скляні палички, препарувальні голки, піпетка, лупа, предметні й накривні скельця.

Тип уроку: засвоєння нових знань, лабораторне дослідження.

 

                                        Хід уроку

Організаційний момент

Привітання. Визначення відсутніх учнів.

 

Актуалізація опорних знань

Запитання до класу

Пригадайте, що є спільного в будові всіх живих організмів?

 

Вивчення нового матеріалу

Загальна характеристика дріжджів

Розповідь вчителя

Дріжджі відносяться до збірної групи одноклітинних грибів із різних класів, що існують у вигляді окремих клітин, які брунькуються або діляться, та їхніх колоній. Зараз відомо близько 500 видів дріжджів. Їх клітини мають різноманітну форму та розміри.

Дріжджі дуже поширені в природі. Багато з них провокують спиртове бродіння. Ці гриби багаті на білок та вітаміни групи В. Їх широко застосовують у виноробстві, пивоварінні, хлібопеченні, сільському господарстві і т.д. Пивні дріжджі застосовують у медицині при гіповітамінозі В1, порушеннях обміну речовин, фурункульозі тощо. Також дріжджі слугують об’єктом генетичних досліджень.

 

У зошит

Дріжджі – це збірна група одноклітинних грибів із різних класів, які існують у вигляді окремих клітин, що брунькуються або діляться, та їхніх колоній.

Будова дріжджів

Лабораторне дослідження «Будова дріжджів»

Мета: вивчити будову дріжджів; формувати навички роботи з мікроскопічними об’єктами, навички виконання біологічного малюнка.

Обладнання:культура дріжджів, скляні палички, препарувальні голки, піпетки, лупа, предметні й накривні скельця, мікроскоп.

Хід роботи

  1. Візьміть краплю рідини з культурою дріжджів. Помістіть її на предметне скельце й накрийте накривним.
  2. Розгляньте клітини дріжджів при великому збільшенні мікроскопа. Замалюйте зовнішній вигляд одиночних клітин і клітин, що брунькуються.
  3. Відзначте відмінності в будові дріжджів (грибів) від одноклітинних водоростей і твариноподібних організмів.
  4. Зробіть висновок про подібність у будові грибів (на прикладі дріжджів) і одноклітинних твариноподібних організмів, водоростей.
  5. Доведіть, що дріжджі – це одноклітинні організми.
  6. Сформулюйте висновок щодо лабораторної роботи.

 

Розповідь вчителя

Гриби – це гетеротрофні організми, тобто вони здатні живитися готовими органічними речовинами. Запасним вуглеводнем у них слугує глікоген, як і у тварин, а не крохмаль, як у рослин. Усі гриби, в тому числі й дріжджі, містять хітин. Їх клітинна стінка складається з хітиноподібної речовини, яка може траплятися лише у тварин. Всмоктують поживні речовини вони поверхнею тіла, що є характеристикою рослин.

 

Питання до класу

  1. У тісто для випічки хліба обов’язково додають невелику кількість харчових дріжджів. З якою метою це роблять?
  2. Яким би був хліб, спечений без дріжджів? Чому?

 

Життєдіяльність дріжджів

Розповідь вчителя

Дріжджі – це факультативні анаероби, які краще розвиваються у кислому середовищі. Оптимальна температура для їх розвитку становить 20-30°С, але багато з них непогано розвиваються й за температури -10°С.

Вегетативні форми дріжджів гинуть при 60-65°С, а спори – при 70-75°С. Вони дуже поширені в природі: у ґрунті, на рослинах, у кормах, повітрі.

Дріжджі добре поглинають цукри й виробляють вуглекислий газ, спирти та кислоти. Саме цьому їх з давніх давен використовують для виготовлення хліба, пива та вина.

 

Дослід

Учням запропоновано спостерігати за процесом зброджування дріжджів із цукром.

В одній пробірці міститься 5%-й розчин цукру та невелика грудочка дріжджів (це дослід). В іншій пробірці дріжджі перебувають у воді (це контрольна пробірка). Пробірки із зазначеним умістом слід підготувати за 1-2 години до уроку.

У пробірці з дослідом учні можуть помітити помутніння рідини, виділення пухирців та появу спиртового запаху. Якщо у цю пробірку опустити запалену скіпку, вона згасне.

Нічого із переліченого не відбувається у контрольній пробірці, тобто де дріжджі перебувають у воді.

 

Розмноження дріжджів

Розповідь вчителя

Зазвичай дріжджі розмножуються шляхом брунькування, але багато з видів відомі розмноженням завдяки спороутворенню. У дріжджовій клітині може утворюватися від 4 до 12 спор. Дріжджову клітину в цьому випадку розглядають як ас кус (сумку), а спори як аскоспори. Лише у деяких видів дріжджів можна спостерігати статевий процес розмноження.

 

Закріплення знань

Використовуючи параграф підручника, учні самостійно в зошит виписують значення дріжджів.

 

Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф.

Підготувати доклад на тему «Практичне значення дріжджів»

doc
Додано
27 лютого
Переглядів
55
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку