6 клас. Біологія
Урок № _
Тема. Узагальнення вивченого по темі «Різноманітність рослин»
Мета уроку: виявити рівень навчальних досягнень учнів з теми «Різноманітність рослин»; здійснити контроль і корекцію їхніх знань; перевірити вміння учнів оперувати біологічними термінами, застосовувати знання.
Розвивати вміння учнів порівнювати та робити узагальнюючі висновки; закріпити індивідуальні вміння складати запитання.
Виховувати бережливе ставлення до живої природи планети, до свого здоров’я та оточуючих людей, екологічне мислення.
Обладнання: таблиці, малюнки, картки-завдання.
Міжпредметні зв’язки: фізика, хімія, географія, екологія, математика, основи
здоров’я, природознавство.
Тип уроку: урок корекції і контролю знань.
Хід уроку:
I. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань
Фронтальна бесіда.
— Як ви вважаєте, яке значення мають рослини для існування життя на нашій планеті?
— Яке значення рослин у житті людини?
III. Контроль знань
1.Роздача індивідуальних карток із завданнями.
2.Інструктаж щодо виконання завдань, пояснення шкали оцінювання завдань
різних рівнів складності.
3.Виконання завдань учнями.
I варіант
І рівень (по 0,5 бала за кожне завдання)
Позначте одну правильну відповідь.
1.У клітинах червоних водоростей відкладається:
А крохмаль В багрянковий крохмаль
Б ламінарин Г філофорин
2.У голонасінних рослин уперше з’являється:
А квітка В плід
Б насінина Г корінь
3. Шишка — це:
А видозміна пагона В видозміна листка
Б пагін Г видозміна квітки
4.Тривалість життя статевого покоління у плаунів:
А один сезон В 15–18 років
Б 2 роки Г 5–8 років
5. Панцир, просочений сполуками Силіцію, є у водоростей:
А зелених В бурих
Б червоних Г діатомових
6. До мохів належить:
А яловець звичайний В сфагнум
Б ламінарія Г хвощ великий
Відповіді: 1 — В, 2 — Б, 3 — А, 4 — В, 5 — Г, 6 — В.
ІІ рівень (по 1 балу за кожне завдання)
7.Із запропонованих відповідей виберіть правильні.
Виберіть характерні ознаки хвощів:
А у життєвому циклі переважає спорофіт
Б у життєвому циклі переважає гаметофіт
В тіло почленоване на вузли і міжвузля
Г стебло містить кремнезем
Д мають ризоїди
Е листки мають вигляд зубчиків, які зростаються біля основи, утворюючи піхву, що покриває вузол
Є листки великі, розсічені
Відповіді: А, В, Г, Е.
8.Установіть відповідність між групами рослин та їхніми зображеннями.
1 мохи 2 водорості 3 плауни 4 покритонасінні
А |
Б |
В |
Г |
Д |
|
|
|
|
|
Відповідь: 1 — Д, 2 — А, 3 — Б, 4 — В.
9.Установіть відповідність між стадіями життєвого циклу сосни й цифрами на малюнку, що їм відповідають.
Б жіноча шишка В пилкове зерно Г насінна луска з насінними зачатками |
|
Відповідь: А — 2, Б — 5, В — 4, Г — 6.
ІІІ рівень (по 1,5 бала за кожне завдання)
10.Яке значення в житті людини мають водорості?
11.У молодому світлому лісі між березами й осиками посадили ялини. Через 20 років берези й осики зникли і на їхньому місці з’явився темний ялиновий ліс. Поясніть, чому так сталося.
IV рівень (3 бали)
12.Поясніть переваги покритонасінних рослин перед голонасінними.
II варіант
І рівень (по 0,5 бала за кожне завдання)
Позначте одну правильну відповідь.
1.У клітинах бурих водоростей відкладається:
А крохмаль В багрянковий крохмаль
Б ламінарин Г філофорин
2.Покритонасінні рослини змогли витіснити голонасінні завдяки наявності:
А квітки й плоду В насіння
Б розвиненої кореневої системи Г розвиненого стебла
3.Хвоя — це:
А пагін В видозмінений пагін
Б брунька Г листок
4.Фотосинтез у хвощів відбувається у:
А стеблі В листках
Б кореневищі Г спорангіях
5.На найбільших глибинах здатні мешкати водорості:
А зелені В бурі
Б червоні Г діатомові
6.До папоротей належить:
А щитник чоловічий В плаун баранець
Б спірогира Г зозулин льон
Відповіді: 1 — Б, 2 — А, 3 — Г, 4 — А, 5 — Б, 6 — А.
ІІ рівень (по 1 балу за кожне завдання)
7.Із запропонованих відповідей виберіть правильні.
Виберіть характерні ознаки мохів.
А у життєвому циклі переважає спорофіт
Б у життєвому циклі переважає гаметофіт
В мають листкостеблову будову
Г спорангії зібрані у стробіли, які розміщуються на верхівці пагонів
Д мають ризоїди
Е підземна частина — кореневище
Є спори утворюються у коробочці
Відповіді: Б, В, Д, Є.
8.Установити відповідність між групами рослин та їхніми зображеннями.
1 хвощі 2 водорості 3 папороті 4 голонасінні
А |
Б |
В |
Г |
Д |
|
|
|
|
|
Відповідь: 1 — А, 2 — Д, 3 — Б, 4 — Г.
9.Установити відповідність між стадіями життєвого циклу папороті й цифрами на малюнку, що їм відповідають.
А нестатеве покоління (спорофіт) Б статеве покоління (гаметофіт) В спорангій Г сперматозоїди |
|
Відповідь: А — 1, Б — 4, В — 2, Г — 7.
ІІІ рівень (по 1,5 бала за кожне завдання)
10.Яке значення в житті людини мають покритонасінні рослини?
11.Установлено, що бурелом вириває з коренем здебільшого ялини, а сосни ламає. Чому?
IV рівень (3 бали)
12.Поясніть переваги голонасінних рослин перед папоротями.
ІV. Домашнє завдання
Повторити конспекти уроків по вивченій темі, §21.
V. Підбиття підсумків уроку
Рослини – дуже різноманітні живі організми, значення яких в природі та житті людини дуже велике.
6 клас. Біологія
Самостійна робота з теми «Різноманітність рослин»
I варіант
І рівень (по 0,5 бала за кожне завдання)
Позначте одну правильну відповідь.
1.У клітинах червоних водоростей відкладається:
А крохмаль В багрянковий крохмаль
Б ламінарин Г філофорин
2.У голонасінних рослин уперше з’являється:
А квітка В плід
Б насінина Г корінь
3. Шишка — це:
А видозміна пагона В видозміна листка
Б пагін Г видозміна квітки
4.Тривалість життя статевого покоління у плаунів:
А один сезон В 15–18 років
Б 2 роки Г 5–8 років
5. Панцир, просочений сполуками Силіцію, є у водоростей:
А зелених В бурих
Б червоних Г діатомових
6. До мохів належить:
А яловець звичайний В сфагнум
Б ламінарія Г хвощ великий
ІІ рівень (по 1 балу за кожне завдання)
7.Із запропонованих відповідей виберіть правильні.
Виберіть характерні ознаки хвощів:
А у життєвому циклі переважає спорофіт
Б у життєвому циклі переважає гаметофіт
В тіло почленоване на вузли і міжвузля
Г стебло містить кремнезем
Д мають ризоїди
Е листки мають вигляд зубчиків, які зростаються біля основи, утворюючи піхву, що покриває вузол
Є листки великі, розсічені
8.Установіть відповідність між групами рослин та їхніми зображеннями.
1 мохи 2 водорості 3 плауни 4 покритонасінні
А |
Б |
В |
Г |
Д |
|
|
|
|
|
9.Установіть відповідність між стадіями життєвого циклу сосни й цифрами на малюнку, що їм відповідають.
Б жіноча шишка В пилкове зерно Г насінна луска з насінними зачатками |
|
ІІІ рівень (по 1,5 бала за кожне завдання)
10.Яке значення в житті людини мають водорості?
11.У молодому світлому лісі між березами й осиками посадили ялини. Через 20 років берези й осики зникли і на їхньому місці з’явився темний ялиновий ліс. Поясніть, чому так сталося.
IV рівень (3 бали)
12.Поясніть переваги покритонасінних рослин перед голонасінними.
6 клас. Біологія
Самостійна робота з теми «Різноманітність рослин»
II варіант
І рівень (по 0,5 бала за кожне завдання)
Позначте одну правильну відповідь.
1.У клітинах бурих водоростей відкладається:
А крохмаль В багрянковий крохмаль
Б ламінарин Г філофорин
2.Покритонасінні рослини змогли витіснити голонасінні завдяки наявності:
А квітки й плоду В насіння
Б розвиненої кореневої системи Г розвиненого стебла
3.Хвоя — це:
А пагін В видозмінений пагін
Б брунька Г листок
4.Фотосинтез у хвощів відбувається у:
А стеблі В листках
Б кореневищі Г спорангіях
5.На найбільших глибинах здатні мешкати водорості:
А зелені В бурі
Б червоні Г діатомові
6.До папоротей належить:
А щитник чоловічий В плаун баранець
Б спірогира Г зозулин льон
ІІ рівень (по 1 балу за кожне завдання)
7.Із запропонованих відповідей виберіть правильні.
Виберіть характерні ознаки мохів.
А у життєвому циклі переважає спорофіт
Б у життєвому циклі переважає гаметофіт
В мають листкостеблову будову
Г спорангії зібрані у стробіли, які розміщуються на верхівці пагонів
Д мають ризоїди
Е підземна частина — кореневище
Є спори утворюються у коробочці
8.Установити відповідність між групами рослин та їхніми зображеннями.
1 хвощі 2 водорості 3 папороті 4 голонасінні
А |
Б |
В |
Г |
Д |
|
|
|
|
|
9.Установити відповідність між стадіями життєвого циклу папороті й цифрами на малюнку, що їм відповідають.
А нестатеве покоління (спорофіт) Б статеве покоління (гаметофіт) В спорангій Г сперматозоїди |
|
ІІІ рівень (по 1,5 бала за кожне завдання)
10.Яке значення в житті людини мають покритонасінні рослини?
11.Установлено, що бурелом вириває з коренем здебільшого ялини, а сосни ламає. Чому?
IV рівень (3 бали)
12.Поясніть переваги голонасінних рослин перед папоротями.