7 клас. Біологія
Урок № _
Тема. Різноманітність тварин рідного краю.
Екскурсія
Мета уроку: ознайомити учнів з різноманітністю тварин, що проживають на території лісу, парку, скверу тощо, їх пристосуванням до середовища життя, значення у природі і в житті людини; застосовувати знання про правила поведінки у природі та виховувати бережливе ставлення до неї ;
розвивати вміння використовувати раніше вивчену інформацію, аналізувати, зіставляти та робити висновки;
виховувати розуміння єдності всього живого, бережливе ставлення до життя та розуміння відповідальності людини за наслідки її діяльності.
Обладнання: таблиці, малюнки, блокнот, олівці, лупи, біноклі, лінійки, фотоапарати.
Міжпредметні зв’язки: фізика, хімія, географія, екологія, математика, основи
здоров’я.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань
Фронтальна бесіда
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Харківська область належить до двох геоботанічних округів: Лівобережного лісостепового з лучними степами і липово-дубовими лісами і Дніпровсько-Донецького з різнотравно-типчаково-ковиловими степами, байрачними лісами і заплавними луками.
Зональними типами рослинності для території області є широколисті мішані ліси (нагірні діброви), лучні степи і різнотравно-типчаково-ковилові степи.
Степи області мають густий трав’яний покрив, що складається з ковили,
тонконогу, конюшини, молочаю степового тощо.
Найбільш поширеними лісовими породами в місцевості є дуб черешчатий, насадження якого займають більше половини всієї площі лісів, і сосна звичайна. У лісах області також ростуть ясен та клен гостролистий, польовий і татарський, липа, в’яз, осика тощо, різні чагарники.
На території Харківської області не залишилось рослинних угруповань та екосистем, які тою чи іншою мірою не зазнавали б діяльності людини.
У результаті багатовікової господарської діяльності людини ландшафт лісостепової зони Харківської області дуже змінився. Раніше її покривала різнотравно-типчаково-ковилова рослинність. У своєму первинному вигляді степ практично ніде не зберігся. Зникають рідкісні види рослин, у тому числі:
— степові — ковила Іоанна, ковила Лессінга, гіацинт блідий, календула сітчаста;
— реліктові — чина венеціанська, вовчоягідник, в’язіль широколистий, хвощ великий.
Місцями проживання тварин у Харківській області є ліси, степи та луки і заплави рік.
У лісах нашої місцевості живуть кабани, козулі, лосі та хижаки: горностай, борсук, лисиця, ласка, зустрічається і єнотоподібний собака та вовки. Серед дрібних гризунів представлені підземна полівка, лісові миші. Повсюди поширені зайці.
На луках можна зустріти гризунів: водяну полівку, норку, видру, хохулю. У степах та чагарниках поблизу річок — черепах. На піщаних кучугурах живуть різнобарвні ящірки. З амфібій та рептилій — різні види жаб, вужі, болотна черепаха, гадюки, мідянки.
Щодо птахів, то в соснових лісах водяться чубата синиця, дрізд-горобинник, дрізд-омелюх, звичайні тут зяблики, лісові щеврики, іволги, горлиці, вівсянки, сірі мухоловки. До видів заплавних тварин належать зеленоногі комишниці, різні види очеретянок, водяні курочки, декілька видів качок. На луках гніздяться жовті трясогузки, польові жайворонки, лучні чекани, деркачі.
Тваринний світ полів виділяється в особливий комплекс. З амфібій сюди потрапили часникова та зелена жаба; із птахів — жайворонки, польовий щеврик, перепел, куріпка. У ярах — бджолоїдка золотава і сиворакша. Поширені шпаки,
удоди, горлиці, ворони, граки, галки, канюки, чорні шуліки, соколи-кібчики. З інших видів тварин степу необхідно відзначити тушканчиків, сліпаків, ховрахів. Дуже відомі на Харківщині й колонії байбаків.
У водоймах Харківської області живе більше тридцяти видів риб. Переважно коропові: плітка, червоноперка, сазан, карась, лящ. З окуневих зустрічаються звичайний окунь і йорж, рідше — судак, із тріскових — налим.
Із 436 видів хребетних тварин, що мешкають на території Харківщини, 122 види занесено до Червоної книги України, 39 видів занесено до європейського Червоного списку тварин, 194 види занесені до Червоного списку області. Із 90 видів мігруючих тварин, які потребують охорони на території області, 81 вид віднесено до категорій тих, що зникають, цінних та рідкісних, що підлягають особливій охороні.
За останні 80−100 років на території області зникло 20 видів птахів, 15 видів тварин, 36 видів комах. У Харківській області, крім червонокнижних видів,
потребують охорони:
— 35 видів рослин;
— 90 видів комах;
— 17 видів земноводних і плазунів;
— 35 видів птахів;
— 7 видів ссавців.
1 |
Рідкісний |
|||
2 |
Рідкісний |
|||
3 |
Зникаючий |
|||
4 |
Зникаючий |
|||
5 |
Рідкісний |
|||
6 |
Рідкісний |
|||
7 |
Рідкісний |
|||
8 |
Рідкісний |
|||
9 |
Зникаючий |
|||
10 |
Вразливий |
|||
11 |
Вразливий |
|||
12 |
Зникаючий |
|||
13 |
Рідкісний |
|||
14 |
Вразливий |
|||
15 |
Неоцінений |
|||
16 |
Зникаючий |
|||
17 |
Вразливий |
|||
18 |
Вразливий |
|||
19 |
Вразливий |
|||
20 |
Вразливий |
|||
21 |
Вразливий |
|||
22 |
Рідкісний |
|||
23 |
Вразливий |
|||
24 |
Рідкісний |
|||
25 |
Зникаючий |
|||
26 |
Рідкісний |
|||
27 |
Неоцінений |
|||
28 |
Рідкісний |
|||
29 |
Зникаючий |
|||
30 |
Вразливий |
|||
31 |
Вразливий |
|||
32 |
Рідкісний |
|||
33 |
Рідкісний |
|||
34 |
Зникаючий |
|||
35 |
Рідкісний |
|||
36 |
Вразливий |
|||
37 |
Рідкісний |
|||
38 |
Вразливий |
|||
39 |
Вразливий |
|||
40 |
Вразливий |
|||
41 |
Вразливий |
|||
42 |
Вразливий |
|||
43 |
Зникаючий |
|||
44 |
Рідкісний |
|||
45 |
Вразливий |
|||
46 |
Рідкісний |
|||
47 |
Зникаючий |
|||
48 |
Рідкісний |
|||
49 |
Зникаючий |
|||
50 |
Вразливий |
|||
51 |
Рідкісний |
|||
52 |
Рідкісний |
|||
53 |
Рідкісний |
|||
54 |
Вразливий |
|||
55 |
Зникаючий |
|||
56 |
Зникаючий |
|||
57 |
Недостатньо відомий |
|||
58 |
Зникаючий |
|||
59 |
Вразливий |
|||
60 |
Рідкісний |
|||
61 |
Рідкісний |
|||
62 |
Вразливий |
|||
63 |
Рідкісний |
|||
64 |
Вразливий |
|||
65 |
Вразливий |
|||
66 |
Рідкісний |
|||
67 |
Вразливий |
|||
68 |
Зникаючий |
|||
69 |
Вразливий |
|||
70 |
Вразливий |
|||
71 |
Зникаючий |
|||
72 |
Вразливий |
|||
73 |
Вразливий |
|||
74 |
Вразливий |
|||
75 |
Зникаючий |
|||
76 |
Вразливий |
|||
77 |
Рідкісний |
|||
78 |
Рідкісний |
|||
79 |
Вразливий |
|||
80 |
Неоцінений |
|||
81 |
Вразливий |
|||
82 |
Неоцінений |
|||
83 |
Рідкісний |
|||
84 |
Вразливий |
|||
85 |
Вразливий |
|||
86 |
Вразливий |
|||
87 |
Зникаючий |
|||
88 |
Зникаючий |
|||
89 |
Рідкісний |
|||
90 |
Рідкісний |
|||
91 |
Вразливий |
|||
92 |
Рідкісний |
|||
93 |
Вразливий |
|||
94 |
Рідкісний |
|||
95 |
Вразливий |
|||
96 |
Вразливий |
|||
97 |
Вразливий |
|||
98 |
Зникаючий |
|||
99 |
Зникаючий |
|||
100 |
Вразливий |
|||
101 |
Вразливий |
|||
102 |
Вразливий |
|||
103 |
Вразливий |
|||
104 |
Зникаючий |
|||
105 |
Рідкісний |
|||
106 |
Вразливий |
|||
107 |
Рідкісний |
|||
108 |
Вразливий |
|||
109 |
Зникаючий |
|||
110 |
Зникаючий |
|||
111 |
Зникаючий |
|||
112 |
Вразливий |
|||
113 |
Неоцінений |
|||
114 |
Неоцінений |
|||
115 |
Зникаючий |
|||
116 |
Зникаючий |
|||
117 |
Рідкісний |
|||
118 |
Рідкісний |
|||
119 |
Вразливий |
|||
120 |
Неоцінений |
|||
121 |
Рідкісний |
|||
122 |
Рідкісний |
|||
123 |
Зникаючий |
|||
124 |
Вразливий |
|||
125 |
Рідкісний |
|||
126 |
Вразливий |
|||
127 |
Зникаючий |
|||
128 |
Неоцінений |
|||
129 |
Вразливий |
|||
130 |
Зникаючий |
|||
131 |
Рідкісний |
|||
132 |
Рідкісний |
|||
133 |
Неоцінений |
|||
134 |
Зникаючий |
|||
135 |
Зникаючий |
|||
136 |
Недостатньо відомий |
|||
137 |
Зникаючий |
|||
138 |
Вразливий |
|||
139 |
Вразливий |
|||
140 |
Вразливий |
|||
141 |
Зникаючий |
IV. Узагальнення й та систематизація знань
Екскурсія (проект)
Місце проведення екскурсії: ліс, парк, сквер, лісосмуга тощо.
План екскурсії
1. Повідомлення теми, мети екскурсії, поділ учнів на групи.
2. Ознайомлення учнів кожної групи із завданнями для самостійної роботи.
3. Ознайомлення з правилами безпеки під час проведення екскурсії.
4. Організований вихід зі школи до місця проведення екскурсії.
Зміст екскурсії
1. Коротка характеристика природного угруповання, місця екскурсії.
2. Різноманітність тварин даного угруповання, їх роль у природі та в житті
людини, можливі місця знаходження.
Самостійна робота учнів за завданнями. Розподіл ділянок для виконання
самостійної роботи.
Завдання для самостійної роботи учнів І групи
1. Знайдіть мурашник, опишіть, де він розташований, з чого побудований, які його
розміри, форма.
2. З’ясуйте кількість мурашиних стежок, куди вони ведуть, яка їх довжина.
3. Простежте, що саме мурашки несуть у мурашник. Зробіть висновки, чим вони
живляться, яке їхнє значення у природі.
4. Киньте мурашкам іншу комаху і простежте за їх поведінкою. Сфотографуйте
побачене.
5. Організуйте охорону мурашників.
6. Запишіть свої спостереження, супроводжуйте їх малюнками, фотографіями або
створіть невеличкий фільм «Життя мурашок».
Завдання для самостійної роботи учнів II групи
1. Серед багаточисельного лісового пташиного хору визначте голос зяблика за
його характерним позивом «пінь-пінь».
2. Підійдіть до нього якомога ближче, визначте його розміри і розгляньте колір
оперення. З’ясуйте, де будують свої гнізда зяблики.
3. У глибині лісу на березах знайдіть дупло строкатого дятла, простежте за слідами
його роботи. Зверніть увагу на те, як він пересувається по стовбуру дерева, яку
роль при цьому відіграє його хвіст. Які звуки характерні для цього птаха?
4. Високо в повітрі над верхівками дерев простежте за характерним токовим
польотом лісового жайворонка. Послухайте його пісню «юлі- юлі... лю-лю ... юла».
Розгляньте в бінокль, яке його забарвлення.
5. Запишіть свої спостереження за усіма птахами. Записи супроводжуйте
схематичними малюнками або фотографіями.
Завдання для самостійної робити учнів ІІІ групи
1. На лісовій дорозі знайдіть сліди копит лося. Сліди якої домашньої тварини
нагадують вам ці відбитки? Про що це свідчить?
2. Поблизу водойм знайдіть пориту кабаном землю. Розгляньте там відбитки його
копит. Що шукають кабани, риючи землю?
3. На стовбурі дерев знайдіть білку звичайну. Зверніть увагу як вона
переміщається з дерева на дерево. Чим живляться білки?
4. Знайдіть у лісі нори ссавців. Виміряйте їх діаметр і визначте, кому вони
належать, чи є поряд сліди цих тварин. Зверніть увагу, чи відрізняється викинута
земля від верхнього шару грунту.
5. Запишіть свої спостереження та зробіть висновки. Записи ілюструйте
малюнками, фотографіями тощо.
Підведення підсумків екскурсії.
Обговорення підсумків самостійного виконання завдань. Обговорення прикладів шкідливого впливу людини на природне угруповання (забруднення території, розведення вогнищ у невизначених місцях, заборонене полювання, руйнування мурашників тощо).
IV. Домашнє завдання
Опрацювати конспект уроку.
Повторити § 30
V. Підсумок уроку
-аналіз роботи на уроці
-виставлення та коментар оцінок
1