8 клас
Урок 33
Тема уроку: «Електричні явища. Електризація тіл. Електричний заряд. Два роди електричних зарядів.»
Мета уроку: ознайомити учнів з електричним зарядом, електризацією тіл, та з двома родами електричних зарядів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
План уроку:
Хід уроку
2. Вивчення нового матеріалу
2.1. Електричний заряд.
Із словами електрика, електричний заряд, електричний струм ви зустрічалися багато разів і встигли до них звикнути. Але, щоб дати відповідь на запитання,що таке «електричний заряд», ми будемо з вами більш детально вивчати на сьогоднішньому уроці і протягом цілої теми.
Якщо частинки взаємодіють одна з одною з силами,які повільно зменшуються із збільшенням відстані і в багато разів перевищують сили всесвітнього тяжіння, то говорять, що ці частинки мають електричний заряд.
Електричний заряд – це фізична величина, що визначає інтенсивність електричних взаємодій.(подібно до того, як маса визначає інтенсивність гравітаційних взаємодій)
Електричний заряд позначають – е = -1,6*10-19 Кл.
Самі частинки називають зарядженими. Бувають частинки без електричного заряду, але не існує електричного заряду без частинки.
2.2. Два роди електричних зарядів.
Усі тіла мають масу і тому притягуються одне до одного. Заряджені ж тіла можуть і притягатися, і відштовхуватися одне від одного. Цей факт, означає що в природі є частинки з електричними зарядами протилежних знаків. Якщо знаки зарядів однакові – частинки відштовхуються, а якщо різні – притягуються.
Заряд елементарних частинок – протонів, що входять до складу всіх атомних ядер, називають додатним, а заряд електронів – від’ємним. Між додатніми і від’ємними зарядами немає ніяких внутрішніх відмінностей. Коли б знаки зарядів частинок помінялися місцями, то від цього характер електромагнітних взаємодій зовсім не змінився б.
Існує мінімальний заряд, що називається елементарним; такий заряд мають усі зараджені елементарні частинки. Заряди елементарних частинок відрізняються лише знаками. Відокремити частину заряду, наприклад у електрона, не можна. Всі відомості про електричні заряди дістають з досліду.
2.3. Електризація тіл.
Щоб дістати електрично заряджене макроскопічне тіло, тобто наелектризувати його, потрібно відокремити частину від’ємного заряду від пов’язаного з ним додатного. Цього можна досягти за допомогою тертя.
В підручнику ст.108-109.
Макроскопічне тіло електрично заряджене у тому випадку,якщо воно містить надлишкову кількість елементарних частинок з одним знаком заряду. Від’ємний заряд тіла зумовлений надлишком електронів порівняно з протонами, а додатній – не вистачанням електронів.
2.4. Електричні явища.
Самостійне опрацювання підручника.
3. Узагальнення вивченого матеріалу.
Бесіда з учнями.
4.Домашнє завдання