Тема: Етикет електронного листування. Правила безпечного користування електронною скринькою. Основні ознаки спаму й фішингу. Використання адресної книги та списків розсилки.
Мета: сформувати правила етикету електронного листування і правила безпечного електронного листування та дотримуватися їх; ознайомитися з поняттям «спам», «фітинг»; навчитися користуватися адресною книгою.
Тип уроку: урок формування знань, умінь та навичок.
Обладнання: конспект уроку, ПК, мережа Інтернет, підручник (Морзе Н.В. Інформатика).
Перебіг уроку.
І. Організаційний етап.
Привітання з учнями. Перевірки наявності та готовності учнів до уроку. Повідомлення теми уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Етикет електронного листування.
Як і користування іншими службами (сервісами) Інтернету, робота з електронною поштою вимагає дотримання певних правил безпеки. Неухильне дотримання простих правил допоможе уникнути різних неприємностей: від зараження комп’ютера вірусом, встановлення на ньому небажаних програм до матеріальних збитків, морального дискомфорту тощо.
Спілкуйтесь електронною поштою так і з тими, як і з ким ви б спілкувалися в реальному житті.
Досі трапляються люди, які намагаються з використанням електронної пошти отримати матеріальну вигоду нечесним шляхом. Тому:
Деякі зловмисники намагаються увійти в довіру з метою заволодіти не тільки матеріальними речами, але й залучити людей до різного роду протиправної діяльності. Тому:
Листуючись в Інтернеті, ти зазвичай не бачиш співрозмовника, тому не можеш знати, які емоції він вкладає в те або інше повідомлення. Для передавання своїх емоцій у листах часто використовують смайлики – (від англ.: smile — посмішка), також емотико́н, емогра́ма (англ.: emoticon) – схематичне зображення людського обличчя, що використовується для передавання емоцій.
Правила безпеки під час користування електронною поштою
Спілкуючись в Інтернеті, варто пам'ятати про можливі небезпеки та ризики, пов'язані з особливостями роботи в мережі. Якщо відправник листа вам невідомий, правдивість його слів і справжні наміри перевірити неможливо. Часто листи надсилають з метою реклами -так званий cпам (англ. spam - консерви, реклама яких була занадто нав'язливою), з намаганням привернути вашу увагу до певної продукції або послуг. Іноді використовують шкідливі програми для автоматичного розсилання листів рекламного характеру або навіть безглуздого змісту. А тому варто критично ставитися до листів, які можуть надійти від сторонніх осіб.
Під час листування електронною поштою рекомендується дотримуватися таких правил:
Програмне забезпечення для роботи з поштою автоматично визначає спам і переміщує його в окрему папку. Проте іноді туди потрапляють листи, що не є спамом. Якщо листи від певного відправника до вас не надходять, перевірте, чи не переміщено їх до такої папки, і вкажіть системі, що це не спам (в інтерфейсі зазвичай для цього передбачена відповідна кнопка).
Фішинг (англ. phishing, від англ. fishing — ловити рибу) – це спроба оманливим шляхом отримати від вас особисту інформацію в Інтернеті.
Як правило, фішинг здійснюється за допомогою підроблених електронних листів, оголошень або сайтів, подібних до тих, з якими ви вже стикалися раніше. Наприклад, зловмисник може надіслати вам електронний лист, який виглядатиме так, неначе його відправлено з вашого банку, щоб ви надали інформацію про свій банківський рахунок.
Зловмисники у фішингових електронних листах або на сайтах можуть запитувати таку інформацію:
Важливо: компанія Google і команда Gmail ніколи не запитують таку інформацію електронною поштою
Будьте обережні, коли отримуєте електронний лист із запитом особистої інформації.
Якщо ви отримали підозрілий лист:
Адресна книга.
Адресна книжка – сукупність даних (прізвище, ім'я, по батькові, електронні адреси, коментар, телефон тощо) про адресатів електронної пошти. Часто виклик адресної книжки здійснюють, натискаючи кнопку Контакти (знаходиться в правій частині вікна):
Записи, які додані до адресної книги, можна переглядати, редагувати та видаляти.
Щоб створити новий контакт необхідно:
Редагувати контакт:
Можна створити відповідну групу: наприклад, Друзі (це дуже зручно, коли необхідно, наприклад, відправити повідомлення 10-20 адресатів):
Якщо адресна книга заповнена, то можна замість введення електронної адреси в полі Кому використати список адрес:
VІ. Підбиття підсумків уроку.
Бесіда
VІІ. Домашнє завдання
_____________________________________________________________________________
Словничок
Смайлики – (від англ.: smile — посмішка), також емотико́н, емогра́ма (англ.: emoticon) – схематичне зображення людського обличчя, що використовується для передавання емоцій.
Спам – це небажане повідомлення з рекламною або іншою інформацією.
Фішинг – це спроба оманливим шляхом отримати від вас особисту інформацію в Інтернеті.
Адресна книга – це список адрес електронної пошти та імен користувачів, з якого вибирають одержувачів повідомлення.
1