Урок фізики в 7 класі «Лабораторна робота №5 "Дослідження коливань нитяного маятника"" (Конспект+презентація+відео)
Тип уроку: урок формування знань та практичних навичок. Мета: сформувати в учнів навички визначати період і частоту коливань маятника; переконатися на досліді, що частота й період коливань маятника залежать від довжини нитки та не залежать від амплітуди його коливань і маси тягарця.
Використано вправи "Карусель", "Так-Ні", "Дерево успіху".
Балясненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Диканської районної ради
Полтавської області
Тема: Лабораторна робота № 5. «Дослідження коливань нитяного маятника»
Тип уроку: урок формування знань та практичних навичок.
Мета: сформувати в учнів навички визначати період і частоту коливань маятника; переконатися на досліді, що частота й період коливань маятника залежать від довжини нитки та не залежать від амплітуди його коливань і маси тягарця; сформувати вміння представляти результати вимірювань у вигляді таблиць, продовжувати формувати вміння застосовувати фізичну термінологію, фіксувати результати спостережень й експериментів, встановлювати функціональні залежності, робити висновки на підставі попередньо сформульованих гіпотез;
виховувати в учнів охайність під час проведення експерименту, дбайливе ставлення до лабораторного обладнання, використовувати набуті знання для безпечної життєдіяльності; вчити учнів працювати в парах та групах.
Обладнання та наочність:
обладнання лабораторної роботи, ПК, мультимедійний проектор, зошит для лабораторних робіт 7 клас, презентація.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап (1 хв)
Добрий день, діти!
Кожному з вас я хочу побажати, щоб на цьому уроці всі були:
«У» - усміхненими; (Слайд 2)
«С» - спокійними;
«П» - прогресивними;
«І» - ініціативними;
«Х» - хоробрими.
Іншими словами, я бажаю вам УСПІХУ.
ІІ. Розминка (1 хв)
Епіграфом нашого уроку будуть слова Б.Шоу: «Єдиний шлях до знань – це діяльність» (Слайд 3)
Вправа «Каруселі»
Уявіть собі число 568. Подумки переставте його цифри навпаки і назвіть, яке ви отримали число. Тепер уявіть число 481 і також уявно переставте його цифри, назвіть число. Вдалося? Потім уявіть собі число 6803. Зробіть те саме. (Слайд 4)
Що це вам нагадало?
ІІІ. Актуалізація знань (5 хв)
Проблемне запитання: «Яке слово або процес об’єднує всі ці приклади зображень?» (Слайди 5 – 6 – 7 ) Очікувана відповідь – коливання.
Чи знаєте ви характеристики руху?
Вправа «Так - Ні»
1. Коливальний рух — це рух, який повторюється через рівні інтервали часу. |
Так |
Слайд 8 |
2. Тягарець, що коливається на нитці, — це приклад найпростішого маятника. |
Так |
9 |
3. Амплітуда коливань — це фізична величина, що чисельно дорівнює кількості повних коливань, які здійснює тіло за одиницю часу. |
Ні |
10 |
4. Амплітуду коливань позначають символом A. Одиниця амплітуди коливань в СІ — метр: [A] = м. |
Так |
11 |
5. Період коливань — це фізична величина, що дорівнює часу, за який відбувається одне повне коливання. |
Так |
12 |
6. Період коливань позначають символом T і обчислюють за формулою: |
Так |
13 |
7. Одиниця періоду коливань в СІ — герц: [T]= Гц. |
Ні |
14 |
8. Частота коливань — це фізична величина, що дорівнює максимальній відстані, на яку відхиляється тіло від положення рівноваги під час коливань. |
Ні |
15 |
9. Частоту коливань позначають символом ν і обчислюють за формулою: |
Так |
16 |
10. Одиниця частоти коливань в СІ — секунда: [ν] = с. |
Ні |
17 |
Молодці. Гарно справилися із завданням.
ІV. Практична частина уроку (35 хв)
Чи можете ви з впевненістю дати відповіді на запитання: Слайд 18
А чи залежить значення періоду коливань математичного маятника
М. Ломоносова говорив:
«Дослід цінніший, ніж тисячі думок, народжених уявою». Слайд 19
Всім відомо, що кожна теорія, гіпотеза повинна підтверджуватись практикою, дослідами.
Щоб дати відповіді на запитання, виконаємо лабораторну роботу «Дослідження коливань нитяного маятника» Слайд 20
Мета роботи: навчитися визначати амплітуду, період і частоту коливань маятника; переконатися на досліді від яких величин залежить період та частота коливань математичного маятника.
План виконання: Слайд 21
1.Інструктаж з БЖД
2.Ознайомлення з інструкцією до лабораторної роботи (Робота з підручником ст..100)
3.Збирання дослідної установки
4.Безпосереднє виконання лабораторної роботи Слайд 22
5. Оформлення результатів експериментів
6. Формулювання висновків роботи
V. Підбиття підсумків уроку (2 хв)
Кожен листочок має свій певний колір: зелений – все зробив правильно, жовтий – зустрілися труднощі, червоний – багато помилок. Кожен учень наряджає своє дерево відповідними листочками.
VІ. Домашнє завдання (1 хв) Слайд 24
Повт. § 15, Впр. 15 (9), Творче завдання (ст.. 101)
Технологічна картка уроку
Етапи уроку |
Час |
Форми і методи діяльності |
Результат діяльності |
Організаційний етап |
1 хв |
Евристична бесіда учителя |
Підготовка до уроку |
Розминка |
1 хв |
Психологічна розминка |
Налаштування на продуктивну діяльність учнів |
Актуалізація знань |
5 хв |
Вправа «Так – Ні» |
Повторення вивченого. Вивчення рівня освітньої компетентності |
Виконання практичної частини уроку |
35 хв |
Лабораторна робота « Дослідження коливань нитяного маятника» |
Закріплення знань і умінь на практиці |
Підбиття підсумків |
2 хв |
Вправа «Дерево успіху» |
Самооцінка учнів |
Домашнє завдання |
1 хв |
Обов'язкового та творчого характеру |
Ефективне застосування навчального матеріалу |
Використані матеріали