Урок "Food. Much/many/a lot of."

Про матеріал
Конспект уроку з теми "Food" для 5-го класу. Основна увага приділяється правильному вживанню much/many/a lot of в реченнях та мовленні.
Перегляд файлу

План-конспект уроку в 5 класі

Тема:   Food

Підтема: Much/many/a lot of

Цілі:

Практична/ні: - вчити учнів читати та робити висновки на основі тексту;

ознайомити учнів з особливостями вживання much/many/a lot of  та вчити їх вживати на рівні речення;

Освітня/ні: сформувати уявлення учнів про нове граматичне явище;

Розвиваюча /чі: розвивати кмітливість та інтелектуальну гнучкість учнів;

Виховна/ні: виховувати ввічливість у стосунках з однокласниками.

Обладнання уроку: підручник Несвіт А.М. Англійська мова (5-й рік навчання) – Еnglish (Year 5): підручник для закладів загальної середньої освіти: 5 кл. К.: Генеза, 2018. С. 55-56, зошит, роздатковий матеріал.

 

Схематичний план уроку

Етап уроку

 Час

Початок уроку

І.Організація класу.

II. Мовленнєва зарядка. 

Основна частина уроку

ІII. Граматика. Вживання much/many/a lot of

ІV. Говоріння. Розвиток навичок діалогічного та монологічного мовлення.

Заключна частина уроку

V. Підбиття підсумків. Виставляння оцінок, їх мотивація.

 

1 хв.

10 хв.

 

 23 хв.

 

10 хв.

 

1 хв.

 

Хід уроку

Етап, мета етапу, прийом, час у форматі початку та кінця етапу

Зміст роботи

 

Очікувані відповіді учнів

І.Організація класу.

8.00-8.01

 Greetings

- Good morning!

I’m glad to see you!

How are you doing today?

Introducing the topic and the aims of the lesson

- The topic of our today’s lesson is “Food”. We are going to read the text, do some grammar exercises and speak on the topic.

 

 

Good morning!

We’re glad to see you, too!

We are fine, thank you!

 

II. Мовленнєва зарядка.

8.01-8.11

Етап: Оволодіння діалогічними єдностями.

Прийом: Питально-відповідна вправа в режимі Р1-Р2, Р2-Р1 з опорою на ключові слова.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pair Work

- Mrs. Fatty had her yearly check-up yesterday. The doctor gave her a diet. Working in pairs, fill in the tables. Work with your partner. Ask the questions and write down the answers.

 

eg. – What mustn’t Mrs. Fatty eat?

- What can Mrs. Fatty eat/drink?

 

Mrs. Fatty’s diet

Card A

-

+

fatty meat

potatoes

rice

macaroni

chocolates

cream

ice-cream

cookies

sweets

 

 

Card B

-

+

 

lean meat

juice

apples

plums

vegetables

a little cheese

a few eggs

tea/coffee without sugar

 

The students ask each other questions and fill in their tables.

P1: What mustn’t Mrs. Fatty eat?

P2: She mustn’t eat fatty meat. What can she drink?

P1: She can drink coffee without sugar. etc.

ІІІ. Граматика

8.11-8.34

Етап 1: Ознайомлення учнів зі значенням та особливостями вживання much/many/a lot of.

Прийом 1: Читання тексту зі зразками вголос.

 

 

Прийом 2: Бесіда спрямована на пояснення правил.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прийом 3: Запис зразків в зошити.

Grammar

- Read the text and pay attention to the words in bold.

 

Little Johnny has a sweet tooth. He always eats a lot of candies and jam. He has lots of chocolates and cookies. When he goes shopping, he buys lots of honey and juice. Does he buy many apples in the supermarket? No, he doesn’t. He doesn’t buy much cereal, either.

 

- Now, look at the text and fill in the gaps in the rules with the words much/many/a lot of/lots of.

1. We use … with countable nouns.

2. We use … with uncountable nouns.

3. We use … in positive sentences.

4. We use … in negative sentences and questions.

 

 

 

 

 

- Open your copybooks and let us write down the examples.

1. There is a lot of soup in the pen.

2. There isn’t much coffee in the cup.

3. Are there many sweets in the bowl?

 

 

 

 

 

- The students read the text one by one.

 

 

 

 

 

 

 

- The students give their answers. The teacher helps and encourages the students.

1. We use many/a lot of/lots of with countable nouns.

2. We use much/a lot of/lots of with uncountable nouns.

3. We use a lot of/lots of in positive sentences.

4. We use much/many in negative sentences and questions.

 

The students write down the examples. Then, they make up three more similar sentences.

Етап 2: Автоматизація дій учнів у вживанні much/many/a lot of.

Прийом 1: Завдання на вибір правильної відповіді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прийом 2: Завдання на заповнення пропусків.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прийом 3: Складання власних речень за малюнком.

Task 1

- Do Task 1 on your handout, please. Choose and underline the correct word.

1. Have you got much/a lot of cheese?

2. We bought lots of/many fruit.

3. There isn’t much/many milk in the fridge.

4. How many/lots of apples have you got?

5. He’s got much/lots of sandwiches in his lunchbox.

6. We saw many/a lot of tasty cakes in the supermarket.

 

 

Task 2

- Read and complete the sentences with much/many/a lot of/lots of.

 

1. There are … apples on the plate.

2. There isn’t … butter in the fridge.

3. Do you need … eggs for this cake?

4. Ann eats … fruit and vegetables.

5. They usually buy … bread.

6. Is there … water in the mug?

 

 

 

 

Task 3

- Look, John’s fridge is full of tasty things. Write three sentences about what he has got in his fridge. Then, read your sentences to the class.

 

The students do the task all together explaining their choice.

1. Have you got a lot of cheese?

2. We bought lots of fruit.

3. There isn’t much milk in the fridge.

4. How many apples have you got?

5. He’s got lots of sandwiches in his lunchbox.

6. We saw a lot of tasty cakes in the supermarket.

 

 

The students do the task by themselves. Then they read their answers to check up.

1. There are a lot of apples on the plate.

2. There isn’t much butter in the fridge.

3. Do you need many eggs for this cake?

4. Ann eats lots of fruit and vegetables.

5. They usually buy lots of bread.

6. Is there much water in the mug?

 

The students write their sentences.

Eg. John has got lots of bananas. John hasn’t got many oranges. Etc.

 

 

IV. Говоріння.

8.34-8.44

Етап 1: Створення учнями мікродіалогів.

Прийом 1: Створення діалогів з опорою на малюнок та зразок.

 

 

 

 

 

 

Прийом 2: Короткі монологічні висловлювання на рівні понадфразової єдності.

Speaking

- Look at the picture. What can you cook using these products?

- Right you are. Let us work in chain. Make up your questions and give your answers as in my example:

- How much flour do we need?

- We need a lot of flower?

 

 

 

 

 

 

- Please, tell me what you need to make a cake.

 

- We can make a cake.

 

- How much sugar do we need?

- We don’t need much sugar.

- How much milk do we need?

- We need lots of milk.

- How many apples do we need?

- We don’t need many apples. Etc.

 

- To make a cake I need a lot of flower and milk. I don’t need many apples or eggs. I don’t need much butter. Etc.

V.Заключна частина уроку.

8.44-8.45

- Thank you for your work at the lesson. You did a good job.

 

- Your home task for the next lesson is:

Ex.4 p.56 (in writing)

 

- The lesson is over. Good bye! Have a nice day!

 

 

 

 

 

 

 

Good bye! Have a nice day, too!

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Злобіна Віта
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Англійська мова (5-й рік навчання) 5 клас (Несвіт А.М.)
Додано
29 жовтня 2023
Переглядів
1007
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку