Урок " Games. Where’s the ball?"

Про матеріал

Мета уроку:

- введення нових лексичних одиниць та граматичного матеріалу до теми “Games”;

- розвивати творчі здібності, розвивати навички читання, письма, усного мовлення, уміння в аудіюванні тексту;

- стимулювати комунікативну-пізнавальну діяльність дітей;

- стимулювати бажання учнів спілкуватися англійською мовою;

- розширити знання учнів про культуру та захоплення дітей іншої країни;

- формувати позитивні риси характеру,уміння слухати і поважати думку

- виховувати позитивне ставлення до іноземної мови.

Перегляд файлу

Teacher Heleta D. V.                      Form 2                      Date______

Тема уроку: Games. Where’s the ball?

 

Мета уроку:

- введення нових лексичних одиниць та граматичного матеріалу до теми Games;

- розвивати творчі здібності, розвивати навички читання, письма, усного мовлення,      уміння в аудіюванні тексту; 

- стимулювати комунікативну-пізнавальну діяльність дітей;

- стимулювати бажання учнів спілкуватися англійською мовою;

- розширити знання учнів про культуру та захоплення дітей іншої країни;

- формувати позитивні риси характеру,уміння слухати і поважати думку

- виховувати позитивне ставлення до іноземної мови.

 

Обладнання

bookFamily&Friends 1 ”,Workbook, cards with tasks, flashcards, video, audio.

 

                                    Хід уроку:

 I. Introduction.

 Good morning, dear children! Sit down, please. How are you today?  Are you ready to start our lesson?

   The topic of our lesson is “Games. Where’s the ball?

 

II. Warming-up.

Look at the board and now we’ll read the poem together.

What a happy day today!

Boys and girls are very gay!

They dance and play.

What a happy, happy day!

 

III. Learning new words.

Children open your books and look at the pictures of things from the park. Listen and point to the appropriate picture. Then listen and repeat. (video 1)

 

Transcript. Listen and point. seesaw, slide, net, swing, tree net, seesaw, tree, slide, swing

Listen and repeat. seesaw, slide, net, swing, tree

 

Teacher holds up flashcards for individual children and they say the words.

Children do Ex. 2. Listen and chant. Repeat (more than once if necessary). Transcript

seesaw, seesaw, seesaw   slide, slide, slide     net, net, net    swing, swing, swing     tree, tree, tree

 

 IV. Listening and reading.

Pupils do Ex.3 from their books. Use Story poster 5 to present the story. Ask children to name as many things in the pictures as they can. And now children we’ll watch the video of this story and read it. (video 2)

 

V. Physical activity

Children look at screen and repeat after the children. “ Head, shoulders, knees and toes…”

(video 3)

 

VI. Grammar

•Put a pen on top of your bag. Ask Where's the pen? It's on the bag. Repeat, placing the pen inside the bag, then underneath it, to elicit It's in the bag and It's under the

bag.

• On the board, write Where's the ball? followed by three answers with flashcards for the final words, i.e. It's in the (net flashcard). It's on the (slide flashcard). It's under the

(seesaw flashcard).

• Children watch the video and sing the song about prepositions. (video 4)

 

VII. Writing

Look at the blackboard and try to remember these words: on in under. Now your task look at the pictures and complete the sentences.

Read the sentences and draw where the ball, the teddy, the car, the train is.

 

VII. Summing up the results:

That’s enough for today. All children have worked well today. You are good pupils. I    have some   presents for you (sweets).  The lesson is over.  Goodbye. See you on Monday!

 Your homework for the next lesson is:  Ex.1, 2 p. 34 (workbook) learn new words.

 

 

doc
Додано
20 липня 2018
Переглядів
898
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку