29 квітня о 18:00Вебінар: Використання технології «перевернутий клас» на уроках хімії

Урок географії у 10 класі на тему : " Франція "

Про матеріал
Методична розробка уроку - конференції. Розробка дає можливість сформувати в учнів уявлення про сучасне господарство Франції, показати місце країни на політичні карті світу та у міжнародному географічному поділі праці.
Перегляд файлу

Географія (10 клас)

Урок на тему: "Французька Республіка"

Мета. Сформувати в учнів систему знань про економіко-географічне положення Франції, передумови й причини високого рівня розвитку господарства, галузі спеціалізації; стимулювати інтерес  учнів до самостійного пошуку та аналізу необхідної інформації; вдосконалити практичні навички учнів працювати з матеріалом підручника, картами, атласом, додатковою літературою, ресурсами Інтернету; виховувати повагу до матеріальних і духовних надбань іншої держави.

 Тип уроку: вивчення нового матеріалу, урок-конференція.

 Обладнання: політична карта  світу, атласи, додаткова література.

 

Хід уроку

 І. Організаційний момент.

Учитель. На попередньому уроці ви отримали випереджуючі завдання. Кожна група, що готувала один з пунктів плану економіко-географічної характеристики країни, повідомляє своє завдання, і користуючись цією інформацією, кожен учень  дає відповідь на запитання кореспондента.

 II. Активізація опорних знань та умінь учнів.

Бесіда за запитаннями.

 До якого регіону світу належить Франція?

В якій його частині вона розміщена?

Яка її столиця?

За яким планом ми характеризуємо  економіко-географічного положення країни?

III. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.

Розповідь учителя.

Про Францію ви вже знаєте з кіно, творів письменників і художників. Гадаю, також знаєте про те, що Франція є світовим лідером "високої моди", виробництва парфумів, косметики, автомобілів "Пежо" і "Рено", батьківщиною шампанського. Сьогодні ми дещо розширимо знання про цю країну .

 IV. Вивчення нового матеріалу.

 Слово географам, журналістам, історикам, демографам, економістам.

Проблема: Франція - індустріальна країна Європи зі своєрідними галузями спеціалізації. Чим пояснити своєрідність спеціалізації господарства країни?

Розповідь історика (супроводжуються показом слайдів з презентації).

 Символом Парижа є Ейфелева вежа, її по праву називають шедевром будівельного та інженерного мистецтва. Століття Французької революції 1789 р. вирішили відзначити всесвітньою виставкою в Парижі. У 1885 р. було оголошено конкурс на найкращий проект споруди, яка б стала емблемою виставки. До журі надійшло 700 проектів. Але на розгляд відібрали тільки 18. Найсміливіший проект у вигляді металевої вежі заввишки 300 м запропонував інженер Густав Ейфель. Після тривалих суперечок проект Ейфеля схвалили. 31 березня 1889 р. вежу було урочисто відкрито. Висота споруди 326,75 м, маса 7 тис. тонн. З верхнього оглядового майданчика відкривався краєвид радіусом 140 км. До речі дуже цікаво,що вежа створена за принципом будови велика гомілкова кістки людської ноги.

Розповідь демографа.

За національною ознакою Франція - однонаціональна країна (85 % населення - французи), національні меншини живуть на окраїнах держави ( бретонці, баски, фламандці, корсиканці, ельзасці). Незначна частина осіб іноземного походження, що іммігрували до країни в пошуках роботи (італійці, іспанці, португальці та вихідці з Північної Африки - близько 4 млн чоловік). Природний приріст населення дуже низький, але державна політика заохочування народжуваності дещо поліпшила показники приросту. Три чверті населення країни живе в містах. Для сільської місцевості типовими є та невеликі села. У Парижі з околицями (Великий Париж) зосереджено близько 1/5 населення країни. Кількість його жителів постійно зростає. Уряд проводить політику стримування розростання Великого Парижа. Також найбільшими містами є Марсель, Лілль, Ліон, у кожному з яких проживає близько 1 млн чоловік. Більшість населення становлять робітники і службовці (80 %), дрібні буржуа (15 %), підприємці (5 %). В обробній промисловості працює близько 20 % економічно активного населення, у сільському господарстві - близько 9 %, у невиробничій сфері - понад 60 %.

Українська діаспора у Франції. Перші емігранти з України прибули до Франції у XVIII ст. Це були син гетьмана Пилипа Орлика - Григорій і кілька десятків запорізьких козаків, які утворили окремий загін у Французькій армії. Нині у Франції українська діаспора налічує близько 40 тис. чоловік. 90 % з них проживають у Парижі , Орлеані, Ліоні, Тулузі, Марселі, Бордо. Здебільшого це діти від змішаних шлюбів українців з представниками інших національностей, які асимілювалися і не вважають себе українцями.

 

Розповідь економіста (супроводжується показом слайдів із презентації) .

Франція -  високо розвинута індустріальна держава. Основні галузі промисловості: машинобудування, яке розвивається на основі вітчизняних запасів залізної руди в Лотарингії, і кольорова металургія, особливо алюмінієва, що базується на багатих родовищах бокситів Середземноморського узбережжя та гідроелектростанціях в Альпах і Піренеях.

 Хімічна промисловість базується на запасах калійних солей і привізній нафті.

 Текстильна промисловість виділяється виробництвом шерстяних і бавовняних тканин, а Ліон, відомий центр виробництва шовку в минулому, нині виробляє синтетичні тканини.

 Електроенергетика розвивається на ТЕС, ГЕС, АЕС, а також на використанні альтернативних джерел енергії.

 Парфумерна промисловість базується на вирощуванні квітів та ефіроолійних рослин.

 Харчова промисловість особливо виділяється виробництвом вин з червоних сортів винограду та виробництвом сирів (близько 300 сортів), що базується на власній молочній галузі.

 Також розвинуті кондитерська, консервна та м'ясна галузі, промисловість будівельних матеріалів.

Сільське господарство Франції посідає провідне місце в Західній Європі. Структура цієї галузі характеризується однаковим співвідношенням рослинництва та тваринництва. Вирощують овочі, зернові, цукрові буряки, картоплю, в окремих районах - хміль, тютюн, на зрошувальних землях - рис.

У тваринництві займаються розведенням великої рогатої худоби, свиней, птиці, кролів, голубів. Велику роль відіграє рибальство й розведення устриць та жаб для приготування делікатесів.

 Розвинутою галуззю є рекреаційне господарство.

 

Прийом « Третій зайвий»

Боксити . Калійні солі. Мармур.

Тойота. Рено. Пежо

Парфуми. Сири. Бавовник.

Рис. Маслини. Цукрова тростина.

 

Розповідь  журналіста.

 Центром французької парфумерії вважають м. Грас, що поблизу Ніцци. На його фабриках переробляється 15 тис. тонн квіткових пелюсток. Майже 20 тис. селян округи зайняті вирощуванням та збиранням квітів троянди, апельсинового дерева, нарцисів, мімози, лаванди.

Цікаво, що  для одержання 1 кілограма чистої ароматичної олії потрібно переробити 1 тонну апельсинових квітів або 800 кілограмів жасмину.

 

ІV. Закріплення нових знань.

Прийом «Географічний диктант»

 1. Країна розміщена у субрегіоні ( Зх. Європа)
 2. Офіційна назва  (Французька Республіка)
 3. У складі території є (96 департаментів)
 4. Найбільша агломерація ( Паризька)
 5. Переважна кількість населення є (християнами-католиками.)
 6. Рівень урбанізації ( 75%)
 7. Провідними серед галузей промисловості Франції є (енергетика, машинобудування й хімічна промисловість.)
 8. Найбільші промислові райони зосереджені  (на сході країни)
 9. Найпопулярніші марки автомобілів («Пежо-Сітроєн» і «Рено»)
 10.  В електроенергетиці провідну роль відіграють    

( атомні електростанції до 75 %)

 1. Містами - мільйонниками у  Франції є (Париж, Ліон, Марсель,      Лілль)

V. Підсумки уроку

Підведення підсумків

Прийом « П’ять речень»

Франція – це…

Франція має…

Франція займає..

Франція виробляє..

Франція відома своїми…

 

VI. Домашнє завдання:

Скласти туристичну карту Франції.

 

docx
Додано
5 листопада 2020
Переглядів
262
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку