Урок ознайомлення з новим матеріалом "Географічне положення. Освоєння та дослідження Африки" географія 7 клас
Тема: ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ОСВОЄННЯ АФРИКИ.
Мета: сформувати загальні уявлення і ознайомити з географічним положенням Африки та оцінювати його вплив на ознаки природи; характеризувати основні етапи дослідження материка; розвивати в учнів самостійність, прагнення самостійно здобувати знання, вміння долати труднощі в навчанні; оцінювати виховувати цікавість до предмету, культуру праці.
Обладнання: фізична карта світу, фізична карта Африки, атласи, підручники, контурні карти. Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Учитель. Діти, пригадайте і покажіть на карті, які материки є на нашій землі?
Скільки їх налічується?
До якого прадавнього материка відносився материк Африка?
Сьогодні на уроці ми розпочинаємо з вами цікаву подорож до загадкового материка, який має найбільшу в світі пустелю, жаркий клімат, екватор иайьже посередині перетинає материк, дивовижну і загадкову природу. Цей материк називають " Батьківщиною людства". Отже, ми з вами будемо вивчати - Африку.
Тож слухаємо уважно, думаємо швидко, відповідаємо чітко.
Які асоціації у вас виникають коли ми говоримо про материк Африка ? ( Жаркий клімат, проживають представники негроїдної раси, пустеля Сахара, зебри, слони, жирафи,річка Ніл,Конго)
Як ми вже з вами пригадали відносно екватора Африка розташована як у
Північній так і Південній півкулях нашої планети. Оскільки екватор ділить Африку приблизно навпіл. Нульовий меридіан перетинає Африку в західній частині, тому вона розташована більшою частиною у Східній півкулі Землі. Таким чином, Африка єдиний материк, який водночас знаходиться у всіх чотирьох півкулях Землі. Африку омивають води двох океанів: на заході - Атлантичний, на сході - Індійський океани. На півночі материк має вихід до Середземного моря, яке зв'язане Гібралтарською протокою з Атлантичним океаном. На північному сході з Червоним морем , з'єднаний Баб - ель - Мандебською протокою та Аденською затокою з Індійськими океаном. Африка з'єднана з Євразією Суецьким перешийком. У середині ХІХ ст. через перешийок було прокладено Суецький канал,що значно скоротило шлях з Європи до Південної та Східної Євразії.На сході виступає єдиний великий півострів Сомалі. Найбільший острів Мадагаскар від материка відділяється Мозамбікською протокою. До Африки також належать невеликі острови Канарські, Сейшельські .
Практична робота 2 (визначення географічних координат крайніх точок) Північна — мис Рас — Енгела (37° пн. ш.;10° сх. д.), південна — мис Агульяс (Голковий, 35° пд. ш.;20° сх. д.), західна-мис Альмаді (15° пн. ш. 18° зх. д.), східна — мис Рас-Гафун (10° пн. ш.; 51° сх. д.)
Дослідження та освоєння материка. Африка з давніх-давен приваблювала до себе вчених і мандрівників. Про неї знали у Стародавній Греції та Римі. Але справжнє дослідження материка розпочалося лише в XV ст. До того про Африку розповідали і писали багато легенд, всіляких вигадок .
Причиною початку дослідження материка для європейців було не стільки бажання пізнати нове, скільки збагатитись. Це збагачення розпочалось із работоргівлі, а продовжилося експлуатацією надр і природи материка. Португалець Васко да Гама 1498 р. уперше обігнув Африку морем, рухаючись уздовж її атлантичних берегів на південь. Він шукав і знайшов морський шлях із Європи до Індії.
Але систематичні дослідження внутрішніх районів Африки почалися лише в середині XIX ст. Найвидатнішим дослідником материка став англієць Девід Лівінгстон. Понад 30 років він невтомно мандрував Південною,
Центральною та Східною Африкою і перетнув материк від Індійського до Атлантичного океану. Лівінгстон дослідив знамениті африканські озера та річки — Замбезі, Оранжева, Танганьїка, Ньяса. 17 листопада 1855 р. він доплив річкою Замбезі до водоспаду, якому дав назву Вікторія на честь королеви Великої Британії. Місцеві аборигени називали водоспад «Гримлячий дим» (Mosi-oa-Tunya), зараз так називається один із національних парків африканської держави Замбії.
Дослідження Лівінгстона в Африці продовжив іще один англієць — Генрі
Стенлі. Разом із Лівінгстоном Стенлі у 1871-1872 рр. досліджував озеро Танганьїка. Він із експедицією у 1874-1889 рр. обстежив найвіддаленіші частини Центральної Африки, прослідкував майже всю течію річки Конго, досліджував озеро Вікторія, верхів’я річки Ніл .
Які є особливості географічного положення Африки?
Назвати і показати на карті крайні точки материка.
Якими водами Світового океану омивається материк Африка?
Хто з вчених науковців залишив вагомий слід у вивченні материка?
Чи достатньо Африка вивчена і в наш час?