Урок "Гідросфера: водна оболонка Землі"

Про матеріал

Тема: Гідросфера: водна оболонка Землі

Мета уроку:

Навчальна: поглибити знання учнів про гідросферу як одну з оболонок Землі, її склад, властивості та значення для життя на планеті; ознайомити з основними проблемами сучасної гідросфери та шляхами їх вирішення.

Розвиваюча: розвивати в учнів уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки, працювати з різними джерелами інформації, формувати вміння самостійно здобувати знання.

Виховна: виховувати дбайливе ставлення до водних ресурсів, розуміння важливості їх охорони для майбутніх поколінь.

Тип уроку: комбінований

Обладнання:

Підручник з географії, атлас, фізична карта світу, презентація, відеоматеріали, картки із завданнями.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Привітання учнів, перевірка їхньої готовності до уроку.

Мотивація навчальної діяльності: демонстрація відеоролика про красу і велич океанів, річок, озер.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Фронтальне опитування:

Що таке географічна оболонка? Які її основні компоненти?

Які ви знаєте агрегатні стани води?

Яке значення має вода для життя на Землі?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Поняття гідросфери:

Визначення гідросфери як сукупності всіх водних об'єктів на Землі.

Склад гідросфери: Світовий океан, води суходолу (річки, озера, болота, льодовики), підземні води.

Роль гідросфери в географічній оболонці.

Світовий океан:

Характеристики Світового океану: площа, об'єм, солоність, температура.

Рельєф дна океану: шельф, материковий схил, ложе океану, глибоководні жолоби.

Рухи вод Світового океану: хвилі, припливи і відпливи, течії.

Значення Світового океану для природи і людини.

Води суходолу:

Річки: живлення, режим, типи річок.

Озера: походження, типи, значення.

Льодовики: типи льодовиків, їхня роль у формуванні рельєфу.

Підземні води: залягання, рух, значення.

Кругообіг води в природі:

Опис великого і малого кругообігів води.

Значення кругообігу води для формування клімату, рельєфу, живлення річок.

Проблеми гідросфери:

Забруднення вод: джерела забруднення, наслідки.

Виснаження водних ресурсів.

Зміна клімату і її вплив на гідросферу.

Охорона водних ресурсів:

Міжнародне співробітництво в галузі охорони вод.

Національні програми збереження водних ресурсів.

Роль кожної людини в охороні вод.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Бесіда:

Яке значення має гідросфера для життя на Землі?

Які основні проблеми сучасної гідросфери?

Що кожен з нас може зробити для збереження водних ресурсів?

Розв'язання задач:

Розрахунок солоності води.

Визначення типу озера за походженням.

Порівняння річок різних типів живлення.

V. Підсумок уроку

Узагальнення основних положень теми.

Оцінювання роботи учнів.

VI. Домашнє завдання:

Опрацювати відповідний параграф підручника.

Підготувати повідомлення про одну з проблем сучасної гідросфери та шляхи її вирішення.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Глобальні проблеми людства: Гідросфера

Номер слайду 2

В останні десятиріччя суспільство все більше турбує стан навколишнього середовища, бо людина як біологічна істота не може існувати без чистого довкілля. Створення ж штучного середовища для життя людей є або абсолютно неможливим, або надзвичайно дорогим (американські проекти "штучної біосфери"). Тому екологічні проблеми зараз розглядаються як одні з найбільш загрозливих для людства.

Номер слайду 3

Гідросфера землі - найбільш вразливий компонент навколишнього середовища. З розвитком хімічної, нафтохімічної, гірничорудної, целюлозно-паперової промисловості та комунікацій склад води швидко погіршується. Відбувається дестабілізація Світового океану. Виснажуються джерела прісної води. Якщо в стародавні часи споживання води на душу населення становило 12 — 18 літрів на добу, то сьогодні - від 200 до 400 літрів. Нині мільйони жителів Землі фактично не мають доступу до питної води, а 1,7 млрд чол. вживають забруднену, що і призводить часто до смертних наслідків.

Номер слайду 4

Чому ж це стається?

Номер слайду 5

Під забрудненням водойм розуміється зниження їхніх біосферних функцій і економічного значення в результаті надходження в них шкідливих речовин. Одним з основних забруднювачів води морів та океанів є нафта і нафтопродукти. Нафта може потрапляти у воду в результаті природних виходів її у районах залягання. Але основні джерела забруднення пов'язані з діяльністю людей: нафтовидобутком, транспортуванням, переробкою і використанням нафти в якості палива і промислової сировини.

Номер слайду 6

Серед продуктів промислового виробництва особливе місце за своїм негативним впливом на водяне середовище і живі організми займають токсичні синтетичні речовини. Вони знаходять все більш широке застосування в промисловості, на транспорті, у комунально-побутовому господарстві. Концентрація цих з'єднань у стічних водах, як правило, складає 5-10 мг/л при П ДК- 0,1 мг/л. Ці речовини можуть утворювати у водоймах прошарок піни, особливо добре помітний на порогах, перехрестях, шлюзах. Спроможність до піностворення у цих речовин з'являється вже при концентрації 1-2мг/л.

Номер слайду 7

Одним із видів забруднення водойм є теплове забруднення. Електростанції, промислові підприємства часто скидають підігріту воду у водойми. Це призводить до підвищення в ньому температури води. З підвищенням температури у водоймі зменшується кількість кисню, збільшується токсичність забруднюючих воду домішок, порушується біологічна рівновага. У забрудненій воді з підвищенням температури починають бурхливо розмножуватися хвороботворні мікроорганізми і віруси. Потрапивши в питну воду, вони можуть викликати спалахи різноманітних захворювань.

Номер слайду 8

У ряді регіонів важливим джерелом прісної води були підземці води. Раніш вони вважалися найбільше чистими. Але в даний час в результаті господарської діяльності людей багато джерел підземної води також піддаються забрудненню. Нерідко це забруднення настільки велике, що вода з них стала непридатною для пиття. Людство споживає на свої потреби величезну кількість прісної води. Основними її споживачами є промисловість і сільське господарство. Найбільш водоємні галузі промисловості - гірничодобувна, сталеливарна, хімічна, нафтохімічна, целюлозно-паперова і харчова. На них іде до 70% усієї води, що затрачається в промисловості. Головний же споживач прісної води - сільське господарство: на його потреби іде 60-80% усієї прісної води.

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Значний вплив на хімічний склад ґрунтів чинить сучасне сільське господарство, що широко використовує добрива і різноманітні хімічні речовини для боротьби зі шкідниками, бур'янами і хворобами рослин. В даний час кількість речовин, що втягуються в кругообіги у процесі сільськогосподарської діяльності, приблизно таке ж, що й у процесі промислового виробництва. При цьому з кожним роком виробництво і застосування добрив і отрутохімікатів у сільському господарстві зростає. Недотепне і безконтрольне використання їх призводить до порушення кругообігу речовин у біосфері.

Номер слайду 11

Найбільш забрудненими районами Світового океану є: Внутрішні моря Європи (Балтійське,Чорне,Азовське,Північне, Середземне); Внутрішні моря Азії (Японське,Жовте,Яванське); Перська та Мексиканська затоки;

Номер слайду 12

Проблема дефіциту прісної води Вона виникла через забруднення багатьох водойм, зміни клімату, а також зростання водоспоживання у зв'язку із зростанням чисельності населення. Як наслідок, нині приблизно 1,1 млрд осіб не мають доступу до чистої води. Багато країн відчувають брак доброякісної питної води. Тому кожного року в країнах, що розвиваються, від хвороб, які спричинені збудниками, поширеними у неякісній воді, вмирає не менше як 4 млн дітей. Крім того, за даними ООН, загострення проблеми дефіциту води погіршить і без того низький рівень санітарії в цих країнах, що стане причиною понад мільйона смертей на рік. У багатьох, випадках використання водних ресурсів все більше ускладнюється нестійкістю водопостачання, що є наслідком як зростання чисельності населення, так і зміни клімату.

Номер слайду 13

ppt
Додав(-ла)
Beztsinna Natali
До підручника
Соціально-економічна географія світу. (рівень стандарту, академічний рівень ) 10 клас (за редакцією Яценка Б. П.)
Додано
5 жовтня
Переглядів
66
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку