Тема уроку: “Генеративні органи рослин”
Мета уроку: виявити рівень знань учнів, учити робити висновки; розвивати навички логічного мислення; виховувати любов до знань, уводячи елементи мотивування; повторити розвиток насінних рослин; розвивати пам'ять, мислення, уміння працювати з гербарними колекціями, живими рослинами, додатковою літературою, робити короткі записи; виховувати бережне ставлення до природи та навколишнього середовища
Обладнання: таблиці, гербарні колекції, живі рослини, комп'ютер, колекції плодів та насіння, елюстрований матеріал
Тип уроку: узагальнюючий
Форма проведення: урок-гра, біологічний КВК
Девіз уроку:
Один за всіх і всі за одного!
В казках, бувало, старий стовп
Казав богатирям:
- Підеш направо — згине кінь,
Наліво — згинеш сам,
А прямо успіх жде тебе
На всій твоїй путі,
Знання поможуть Вам тепер
Шлях правильний знайти.
ХІД УРОКУ
І. Представлення команд
ІІ Конкурс «Біологічна розминка»
Учитель ставить кожній команді 10 запитань, учні швидко дають коротку відповідь на них, якщо відповіді не знають — говорять далі. За кожну правильну відповідь нараховується 1 бал.
1. Команда
10. Репродуктивний орган, у якому знаходиться насіння. (Плід)
II. Команда
(С. Г. Навашин)
10. Стінка плоду. (Оплодень)
ІІІ. Конкурс « Відгадай»
Учитель з допомогою комп'ютера показує малюнки простих і складних суцвіть (див. додаток №1), а учні повинні правильно їх назвати. Кожна правильна відповідь — 1 бал.
Відповіді:
І. команда
1 Зонтик - А
2 Головка - В
3 Колос - Г
4 Початок - Б
II команда
1 Щиток - А
2 Складний зонтик - В
3 Складний колос - Г
4 Кошик - Б
IV Конкурс «Однодумці»
Кожна команда отримує два гербарні зразки різноманітних квіток та два види різноманітних плодів. Учні повинні правильно назвати види плодів і квіток. Правильна відповідь — 2 бали.
Відповідь:
І команда
Квітки:
Плоди:
ІІ команда
Квітки:
Плоди:
Конкурс «Тест-контроль»
Кожний учасник команди отримує тестові завдання різного ступеня складності і за 3 хвилини повинен виконати завдання індивідуально. Максимальний бал – 8
Варіант 1
І. Із запропонованих відповідей оберіть одну правильну. Кожна правильна відповідь — 1 бал.
а) генеративний орган;
б) вегетативний орган;
в) вегетативний та генеративний орган.
а) лише тичинки;
б) лише маточки;
в) маточки й тичинки.
3. Пилкові зерна формуються у:
а) пилку;
б) зав'язі;
в) приймочщ.
А — Китиця
Б — Кошик
В — Щиток
ІV. Знайдіть зайвий термін
• Капуста, гірчиця, редька, помідор.
Варіант 2
І. Із запропонованих відповідей оберіть одну правильну.
1. Квітка — це:
а) видозмінений пагін;
б) видозмінений корінь;
в) видозмінений листок.
2. Жіночі квіти мають:
а) лише тичинки;
б) лише маточки;
в) маточки й тичинки.
а) зародковому мішку;
б) зав'язі;
в) приймочці.
А — Зонтик
Б — Головка
В — Волоть
3 — Суцвіття, в якому всі квітки кріпляться квітконіжками до верхівки осі, як шпиці парасольки
4 — Суцвіття, що має вкорочену і потовщену головну вісь із квітками на вкорочених квітконіжках
ІУ. Знайдіть зайвий термін.
• Вишня, абрикос, гарбуз, слива.
Відповіді на тестові завдання
Варіант 1
Варіант 2
V Конкурс. Рятівники
Учням необхідно розшифрувати та прочитати народну мудрість. Правильна відповідь — 3 бали.
20 |
21 |
11 |
21 |
19 |
6 |
1 |
- |
27 |
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
1 |
10 |
15 |
1, |
32 |
15 |
24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
21 |
7 |
2 |
1 |
|
|
|
|
|
28 |
11 |
23 |
1 |
23 |
11 |
|
|
|
|
|
|
22 |
7 |
21 |
27 |
7 |
17. |
|
|
|
|
|
|
Відповідь: Природа – це казка, яку треба читати серцем.
VI Конкурс. Ти мені — я тобі
Змагання між учасниками команд противників. Ставиться по два запитання, команда вирішує, хто буде відповідати. Кожна правильна відповідь — 2 бали.
І команда
II команда
УІІ Конкурс «Загадки»
Капітанам команд пропонуються розгадати загадки про природу. Кожна правильна відповідь — 1 бал.
І команда
II команда
УІІІ Конкурс «Розв’яжи кросворд»
Командам пропонується однаковий кросворд, його треба розв’язати за 1 хвилину. Кожна правильна відповідь — 1 бал
Кросворд «Будова квітки»
|
1. |
|
|
|
|
К |
|
|||||||
2. |
В |
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
3. |
|
І |
|
|
|
|
|
|
|
||||
4. |
Т |
|
|
|
|
|
|
|||||||
5. |
|
|
|
|
К |
|
||||||||
6. |
|
|
|
|
|
|
А |
|||||||
Відповіді: 1. Чашечка. 2. Віночок. 3. Квітколоже. 4. Тичинка. 5. Маточка. 6. Пелюстка.
IX Конкурс «Домашнє завдання»
Кожній команді було дано завдання знайти цікаві вірші, загадки, прикмети та прислів’я про рослини. Конкурс оцінюється 5 балами. Послухаємо їх.
Х Конкурс «Познач малюнок»
Кожна команда отримує малюнок на якому треба позначити будову квітки та проду. (Див. додаток №2)
ХІ Конкурс «Переможець»
«Поспішай не відставай
правильну відповідь називай
і переможцем одразу ставай!»
На екрані з’являється малюнок з зображенням плоду чи насінини , учні називають рослину і спосіб її поширення. Кожна правильна відповідь – 1 бал. (Див. додаток №3)
Відповідь:
5. Підбиття підсумків уроку