Біологія. 6 клас. Тема: «Генеративні органи рослин. Узагальнення»
Мета: розвивати компетентності у природничих науках, уміння вчитися впродовж життя, розвивати логічне мислення, допитливість, уяву, спостережливість, вміння працювати в команді, порівнювати та робити узагальнюючі висновки;
повторити матеріал про генеративні органи рослин: квітку, суцвіття, насінину, плід, повторити їх будову та основні функції;
виховувати взаємоповагу та взаємопідтримку.
Обладнання: підручник, зошити, картки із завданнями, фото плодів, пазли «Квітка», «Насінина», «Плід», фото кошиків, клей, фото суцвіть і схеми.
Тип уроку. Урок- гра
Хід уроку
Доброго дня, діти. Погляньте на нашу квітку, яка цього зимового ранку нагадує нам про те, що весна вже близько. Тож нехай вона буде сьогодні нашим талісманом та принесе успіх у роботі, гарний настрій та добрі оцінки.
Перш за все ми об’єднаємося в три групи (учні витягують зі скриньки картки із зображенням насінини, квітки або плоду), тож утворимо 3 команди та починаємо гру (Команди «Насінина», «Квітка», «Плід»)
Хвилинка запитань і роздумів.
Діти, що зображено на картках, які ви вибрали? (Так, це органи рослин) Як їх ще називають? (Генеративні органи)
Давайте визначимо мету нашого уроку разом. Отже, на сьогоднішньому уроці ми….. (повторимо терміни,будову органів, систематизуємо знання, ….)
Гра «Знайди відповідь» (додаток 1) Команди на вибір отримують конверт із 6 запитаннями. На дошці ватман із словами-відповідями до всіх питань. Учням слід знайти ті, які правильні для їх команди та виписати відповіді в зошити). За правильні відповіді команди отримують бали (0,5 бала за 1 питання. Кількість балів за завдання- 3
1. Як називається процес відтворення собі подібних організмів, який забезпечує безперервність життя видів? (розмноження)
2. Яку мають назву чоловічі гамети? (сперматозоїди або спермії)
3. Які є типи запилення (самозапилення, перехресне запилення)
4. Як називається процес злиття чоловічої та жіночої статевих клітин? (запліднення)
5. Як називаються жіночі гамети? (яйцеклітини)
6. Скільки сім’ядоль може бути у насінині (одна або дві)
7. Як називається процес перенесення пилкових зерен із тичинок на маточки, у яких знаходяться насінні зачатки? (запилення)
8. Хто відкрив процес подвійного запліднення? (С.Г.Навашин)
9. Із заплідненої центральної клітини утворюється …..(ендосперм)
10. Як можуть поширюватися плоди і насіння? (самопоширення,вітром, водою, тваринами)
11. Назви орган насінного розмноження рослин (квітка)
12. Яку має назву частина квітки у якій утворюється пилок? (тичинка)
13. Яку назву має частина квітки у якій утворюються насінні зачатки? (маточка)
14. Де знаходиться насінина сливи? ( у плоді)
15. Де міститься пилок?
16. Процес злиття перенесення пилку на приймочку маточки (запилення)
17. Основні частини насінини( зародок, насінна шкірка)
18. Система пагонів,що спеціалізується на утворенні квіток (суцвіття)
Гра «Конструктор» (додаток 2). Кількість балів за завдання-2
На картках завдання для кожної групи на листі формату А4 із роздрукованих «деталей» скласти генеративний орган рослини («квітка», «насінина», «плід»), назвати всі частини органа та його функцї. На виконання завдання – 5 хвилин.
Гра «Знайди помилку» (додаток 3) Кількість балів за завдання-2
Діти, перед вами зображення суцвіть та їх схеми. Але тут є помилки. Тож які схеми суцвіть не відповідають зображенням?
Гра «Відпочинок» (не оцінюється)
Діти, а які умови потрібні для проростання насіння? (вода, температура, доступ повітря)
А зараз пропоную руханку, яка дуже підходить до нашої теми. «Австралійський дощ» Всі рухи діти повторюють за вчителем.
В Австралії піднявся вітер. (тре долоні)
Починає капати дощ. (клацає пальцями)
Дощ посилюється.(почергово плескає долонями по грудях)
Починається справжня злива. ( плескає по стегнах)
А ось град – справжня буря. (тупотить ногами)
Але що це? Буря стихає. (плескає долонями по грудях)
Рідкі краплі падають на землю. (клацає пальцями)
Тихий шелест вітру. ( потирає долоні)
Вийшло сонце! ( піднімає руки догори)
Гра «Сортувальники» (додаток 4) Кількість балів за завдання-3
Необхідно серед запропонованих рослин та плодів обрати рослини та плоди за такими параметрами:
Гра «Заповни кошик». Кількість балів за завдання-2
Серед запропонованих фото плодів у кошик (роздрукований на папері, покласти (наклеїти) плоди таких типів: 1 команда «Ягода» , 2 команда «Кістянка» , 3 команда «Помаранча»)
Рефлексія
Метод „МІКРОФОН"
Діти, дайте відповіді на питання
На сьогоднішньому уроці я:
Повторив(-ла)
Зрозумів(-ла)...
Мене зацікавило ...
Я нвчився(-лася)
Найбільші сподобалося……
Підсумки уроку
Підрахунок отриманих балів, оголошення оцінок учням.
Домашнє завдання
Повторити вивчений матеріал.
Скласти кросворд з теми.
Додаток 1.
1. Як називається процес відтворення собі подібних організмів, який забезпечує безперервність життя видів?
2. Яку мають назву чоловічі гамети?
3. Які є типи запилення
4. Як називається процес злиття чоловічої та жіночої статевих клітин?
5. Як називаються жіночі гамети?
6. Скільки сім’ядоль може бути у насінині
1. Як називається процес перенесення пилкових зерен із тичинок на маточки, у яких знаходяться насінні зачатки?
2. Хто відкрив процес подвійного запліднення?
3. Із заплідненої центральної клітини утворюється
4. Як можуть поширюватися плоди і насіння?
5. Назви орган насінного розмноження рослин
6. Яку має назву частина квітки у якій утворюється пилок?
1. Яку назву має частина квітки у якій утворюються насінні зачатки?
2. Де знаходиться насінина сливи?
3. Де міститься пилок?
4. Процес злиття перенесення пилку на приймочку маточки (запилення)
5. Основні частини насінини
6. Система пагонів,що спеціалізується на утворенні квіток
Пиляк Суцвіття Перехресне запилення Зародок Насінна шкірка У плоді Маточка Тичинка Квітка Спермій Вітром Тваринами Розмноження Самопоширення Ендосперм Навашин С.Г. Запилення Одна або дві Запліднення Яйцеклітина Самозапилення
Додаток 2.
Ддодаток 4
Необхідно серед запропонованих рослин та плодів обрати рослини та плоди за такими параметрами та вписати в таблицю:
Сухі однонасінні |
Сухі багатонасінні |
Соковиті однонасінні |
Соковиті багатонасінні |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Коробочка Помаранча Листянка Зернівка
Стручок Біб Гарбузина Горіх
Ягода Стручок Кістянка Крилатка
Яблуко Стручечок Сім’янка
Додаток 5.
Додаток 3.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|