Тема: Характеристика образу Климка. Ідея самопожертви. Морально-етичні уроки доброти, чуйності, турботи про рідних у повісті «Климко»
Мета: формування предметних компетентностей: розвивати вміння аналізувати поведінку персонажів, вчити характеризувати образ головного героя, висловлювати власне ставлення до прочитаного, розмірковувати про значення доброти й сутності в людському житті, формувати активну життєву позицію, виховувати позитивні риси характеру, відповідальність за своїх близьких; формування ключових компетентностей: уміння вчитися, актуалізувати пізнавальну діяльність учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі; математичної: інформаційної: формувати вміння знаходити потрібну інформацію та представляти її; загальнокультурної: виховувати почуття патріотизму, пошани до героїчного минулого наших предків, любов до рідної землі.
Тип уроку: урок формування й удосконалення вмінь характеризувати художній образ
Методи, прийоми, форми роботи: асоціювання, бесіда, робота в групах, характеристика образу.
Найвища наука життя - мудрість,
а найвища мудрість - бути добрим.
Гр. Тютюнник
Хід уроку
І. Організація класу. Привітання, побажання здоров’я і збереження життя, як найвищої цінності людини.
Доброго дня, я рада вас бачити знову в школі живих і здорових, адже ваше життя – це найвища цінність. Ви повинні берегти і цінувати його. Втрата життя – це смерть, але смерть заради порятунку інших – це подвиг. Сьогодні про це ми і поговоримо.
ІІ. Оголошення теми уроку. Запис до зошитів.
Характеристика образу Климка. Ідея самопожертви. Морально-етичні уроки доброти, чуйності, турботи про рідних у повісті «Климко»
ІІ. Мотиваційний етап.
1. Слово вчителя.
Сьогодні ми продовжуємо вивчати повість Григора Тютюнника «Климко».
Це урок аналізу літературного образу. Важливий урок! Адже характеристика образів, з’ясування їх суперечностей – основне в аналізі літературного твору.
Розкриваючи образи, ми вчимося виражати певне ставлення до героїв. Вчимося бачити не тільки зовнішню, а й внутрішню красу людини, розуміти порухи її душі, що спонукає її до певних вчинків.
Запишіть епіграф, ми до нього ще звернемось під час уроку.
Отже, як ми визначимо мету нашого уроку? ( навчитись характеризувати образ хлопчика Климка, вміти висловлювати власне ставлення до прочитаного, розуміти, що таке добро і самопожертва)
Для того, щоб краще розкрити тему, нам треба виконати словникову роботу
2. Словникова робота
Давайте пригадаємо значення слова альтруїзм. Хто такі альтруїсти?
Альтруїзм (з французької мови) - безкорисливе піклування про благо інших і готовність жертвувати особистими інтересами.
Які асоціації викликає у вас слово самопожертва.
Укладання асоціативного ряду:
Самопожертва – героїзм, смерть, рішучий вчинок, вдячність, любов.
Чуйність-уважність, сердечне ставлення до людей.
Турбота – увага до потреб когось або чогось.
Доброта – чутливе, дружнє ставлення до людини, привітність, ласка, прихильність.
Пригадайте, хто із літературних героїв пожертвував своїм життям заради інших?
Складіть усно речення з цими словами: Наші волонтери – справжні альтруїсти. Українські воїни жертвують своїм життям заради нашої свободи.
ІІІ. Робота над темою уроку
1. Слово вчителя з елементами бесіди.
Отже, ми продовжуємо читати повість Г. Тютюнника «Климко». Повість незвичайна, трагічна, з елементами біографії самого письменника.
-В який історичний час і де відбуваються події повісті? Це був важкий час для України. Військові дії на території України тривали з 22 червня 1941 по 28 червня 1944 року. Полічіть скільки років Україна була під окупацією фашистів ( відповіді учнів). Так, довгих 3 роки, а це 1225 днів. 4 мільйони мирних громадян України стали жертвами фашистів: хтось загинув, хтось був вивезений на примусові роботи в Німеччину, хтось переніс всі страждання окупації. Пригадайте на уроках українознавства ми говорили про те, як війна зачепила ваші родини. Ви розповідали, хто із ваших прадідусів воював, хто із родичів був забраний в Німеччину.
- Як ви думаєте, що допомогло нашому народу вистояти і перемогти у боротьбі з ворогами? (Відповіді учнів по черзі: бажання захистити рідну землю, сім’ю, взаємодопомога, підтримка, єдність, віра в перемогу, патріотизм, сміливість)
Нині ми теж переживаємо важкий час. На сході України вже 10 рік триває війна з Росією, яка захопила Донбас та Крим. І назви міст Дебальцеве, Горлівка, Артемівськ, Слов’янськ із повісті «Климко» ми чуємо сьогодні в новинах на телебаченні, по радіо в зв’язку з військовими діями на Донбасі. Але як і під час Другої світової війни ми переможемо і Україна поверне назад свою територію.
Під час війни важко всім: і військовим і мирному населенню, проте найважче – це дітям. У них відбирають безтурботне дитинство.
Давайте розглянемо кілька світлин, зроблених під час Другої світової війни на території України. Заходимо за посиланням.. ( в кого немає інтернету працюйте з однокласником, адже ви всі друзі)
Чим вразили вас ці світлини? (відповіді учнів -трагічність, страх,)
- А якою побачив війну головний герой повісті хлопчик Климко?
Складаємо схему «Війна очима Климка» ( самостійно в зошитах)
1 учень біля дошки
Війна – страх, смерть, голод, втрата домівки і рідних, горе, біль, жорстокість.
-То якою могла б вирости дитина в таких умовах?
- Чи можна стверджувати, що під впливом воєнного лихоліття Климко стає жорстоким, злим, підлим, боягузом, що переживає лише за своє життя? (відповіді учнів)
Ні, і ми в цьому переконуємося, аналізуючи текст. Григір Тютюнник вважав повість «Климко» найдорожчою для себе. Він втілив у цьому творі свій ідеал людини. Як ви думаєте, хто є цим ідеалом? Так, хлопчик Климко. Давайте і ми краще роздивимося цього героя, що в цьому звичайному хлопчику є незвичайного?
2. Робота з текстом. Переказ ключових епізодів з виділенням рис характеру
1. Життя в дядька Кирила. Значення імені Клим. Ім’я “Клим” – прийшло із Візантії, означає милостивий, лагідний, поблажливий.
Риси характеру: самостійний, працьовитий, турботливий, добрий.
2.Допомога вчительці Наталі Миколаївні. Рішення йти по сіль.
Чуйний, турботливий, відповідальний, сміливий, альтруїст.
3. В дорозі. Витривалий, терплячий, має почуття обов’язку.
4.Зустріч із шевцем і незнайомою дівчиною на базарі у Слов’янську.
Милосердний, сміливий, кмітливий, не думає про себе, а рятує дівчину – жертвує собою, міг сам загинути.
5. Допомога тітці Марині. (вона просить залишитись у неї)
Бідовий – жвавий, сміливий, рішучий.
Хазяйновитий, піклується про інших, альтруїст.
6. Зустріч з втікачем-полоненим біля станції Дебальцеве.
Самопожертва – жертвує своїм життям, намагаючись врятувати чуже.
3. Узагальнююча бесіда.
- Чи мав герой негативні риси характеру?
- Отже, автор у своїй повісті створив образ ідеальної людини?
- Яка ж людина, на думку автора, є ідеальною? Якими рисами характеру вона наділена? ( перечислити риси, які записали)
- Повернімось до епіграфа уроку: Найвища наука життя – мудрість, а найвища мудрість – бути добрим.
- Прочитайте слова Григора Тютюнника, як ви їх розумієте? (Людина все життя навчається, стає розумнішою, вдосконалюється, але мудрою є та людина, яка за будь-яких обставин не втрачає своєї гідності та доброти).
- Чому ж тоді автор свою повість закінчує смертю Климка?
- Чому такий герой гине?
- Можливо, автор цим хотів сказати, що такі люди, як Климко, не живуть довго, вони згорають, як свічки, швидко!
Климко жив не для себе, усім допомагав, жертвував собою не заради вигоди, а тому, що любив людей. Григір Тютюнник вірив, що якби в нашому суспільстві було б побільше таких людей, як Климко, які б не тільки споживали, а й віддавали, то ми б з вами жили в іншому суспільстві, у розвиненій країні.
Яка ж головна ідея твору? ( Ідея самопожертви).
Як ви її розумієте? ( Самопожертва – жертвування собою заради інших людей).
Сьогодні на уроці незримо присутні Климко і інші герої. Вони дають нам уроки.
- Які? Для чого?
- Чи потрібні ці уроки нам у сучасному житті? Чому? (Так. Герої навчають нас доброті, турботі, чуйності, яких бракує у сучасному житті. Ми повинні пам’ятати про війну і залишатися людьми у будь-яких ситуаціях.)
IV. Рефлексійно-оцінювальний етап.
Чи такого кінця твору ви очікували?
Чи закономірним було подібне в роки війни? ( Наш земляк Вітя Проценко – піонер -герой, загинув визволяючи місто Тальне в 1944р, йому було 14р, нині поставлено пам’ятник біля міської школи №1)
- Як би ви хотіли, щоб завершився твір? Придумайте своє закінчення повісті.
Незакінчене речення:
«Сьогодні на уроці я повторив….
Я навчився…
Я усвідомив…
Мене схвилювало…
Оцінювання роботи учнів
V. Домашнє завдання: скласти усне висловлювання «Які риси Климка важливі для мене сьогодні», використовуючи матеріал уроку.