Урок " Healthy food "

Про матеріал
Урок побудований по комбінованому типу: фонетика, лексика, читання текстів, сприйняття мови на слух, творчі завдання. Всі етапи уроку спрямовані на виховання культури харчування як основної складової здорового способу життя. Виконуючи завдання, учні одночасно розширюють свої поняття про «корисну» та «шкідливу» їжу, аналізують продукти, які вони вживають щодня та виводять загальну формулу здорового харчування. Тема: " Healthy food " Ціль уроку: узагальнити та систематизувати знання учнів по темі " Healthy food ". Мета уроку: удосконалювати навички говоріння, аудіювання, читання, письма по темі "Healthyfood"; відпрацювання навичок вимови. розвивати мотивацію до вивчення англійської мови, навички мовної здогадки, інтелекту, пам’яті, уваги. Створити умови для чіткого усвідомлення учнями переваг здорового харчування; вчити працювати в парах,групах та самостійно.
Перегляд файлу

Тип уроку: Комбінований урок

Короткий зміст: 

Урок побудований по комбінованому типу: фонетика, лексика, читання текстів, сприйняття мови на слух, творчі завдання. Всі етапи уроку спрямовані на виховання культури харчування як основної складової здорового способу життя. Виконуючи завдання, учні одночасно розширюють свої поняття про «корисну» та «шкідливу» їжу, аналізують продукти, які вони вживають щодня та виводять загальну формулу здорового харчування.

Тема: " Healthy food " 

Ціль уроку: узагальнити та систематизувати знання учнів по темі " Healthy food ".

Мета уроку:

удосконалювати навички говоріння, аудіювання,  читання, письма по темі "Healthyfood"; відпрацювання навичок вимови.

розвивати мотивацію до вивчення англійської мови, навички мовної здогадки, інтелекту, памяті, уваги.

Створити умови для чіткого усвідомлення учнями переваг здорового харчування; вчити працювати в парах,групах та самостійно.

 

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Повідомлення теми уроку.

III.   Мовна зарядка.

Will you answer my questions?

1. Do you like to eat a bar of chocolate for breakfast?

2. What bread do you prefer black or white one?

3. Do you like to eat sweets?

4. Do you have a cup of tea or coffee for lunch?

5. What is your favourite food?

6. What is your favourite drink?

7. Do you like porridge with butter?

8. What fruit do you like?

9. Do you eat fast food?

10. Why fast food isn’t good?

IV. Фонетична зарядка

Let’s train our tongues 

[t∫]

Chicken and cheese, chips and chocolate. Chips and chicken, chocolate and cheese.

- What is this tongue twister about?

V. Закріплення лексичного матеріалу по темі

Let's see what like or don't like our friends from America.

Let's read it.

Hi, I am Mary.

I likehttps://fsd.kopilkaurokov.ru/uploads/user_file_5396c3ce66510/urok-anghliiskogho-iazyka-v-5-klassie-po-tiemie-food_1.jpeg, cakes and fruit. Apples and https://fsd.kopilkaurokov.ru/uploads/user_file_5396c3ce66510/urok-anghliiskogho-iazyka-v-5-klassie-po-tiemie-food_2.jpegare very nice.

I don`t eat meat, but I like https://fsd.kopilkaurokov.ru/uploads/user_file_5396c3ce66510/urok-anghliiskogho-iazyka-v-5-klassie-po-tiemie-food_3.jpegand milk. I usually drink a lot of https://fsd.kopilkaurokov.ru/uploads/user_file_5396c3ce66510/urok-anghliiskogho-iazyka-v-5-klassie-po-tiemie-food_4.pngand a lot of water.

https://fsd.kopilkaurokov.ru/uploads/user_file_5396c3ce66510/urok-anghliiskogho-iazyka-v-5-klassie-po-tiemie-food_5.jpegjuice is very tasty. I don’t drink much coffee orhttps://fsd.kopilkaurokov.ru/uploads/user_file_5396c3ce66510/urok-anghliiskogho-iazyka-v-5-klassie-po-tiemie-food_6.jpeg.

Now we check how do you understand the text.  True/false

Mary likes cakes and chocolate.

Mary doesn't like eggs.

Mary usually drinks a lot of juice.

She drinks much coffee and tea.

Exchange the lists and check the test.

 

VI.Удосконалення навичок читання вголос.

     Робота з текстом «About Food». 

There is a good proverb that I like very much:”We eat to live, but do not live to eat”. I think this is true because food is something that we need to stay alive. Food is a source of energy.The the food we eat should be healthy first of all. I eat similar food every day. My daily meal consists of light breakfast, lunch at school and dinner at home. In the morning I usually have some tea with cheeseburgers or hamburgers, some porridge or cottage cheese with home jam. I usually have lunch at school- it is juice or tea and sandwiches that I take from home. I can also go to a canteen. For dinner when I come home I have vegetable soup. Actually I don’t like soup. But I have to eat it because it is healthy.But when I come to my Granny I can’t stop trying her borsch. Soup with meat balls that my Mom cooks is my favourite.I can also have a salad or fried fish. I usually haven’t got desserts. Sometimes I drink green tea with lemon.Vegetables are also what I love. Different vegetables are always on our dinner table. My Mom makes tasty salads. We buy different fruit as well. My favourite are bananas and tangerines.I love all kinds of dairy products like milk, yoghurt, cottage cheese and cheese. I think fast food like McDonald’s is very harmful for our health.It is better to spend some time, cooking at home than to have health problems.

1.Answer the questions to the text


1) What is this text about?                     

2) What do we need to stay alive?

3) Is food  a source of energy?

4) Where do you usually have lunch?

5)  Why do you eat soup?

6) Have you got desserts?

 7) Does your Mom make tasty salads?

8) Do you buy different fruit?

 9) What kind of dairy products do you like?   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 2.  Fill in the gaps

1) ”We eat to -----------, but do not live to-----------”

2) ----------- is a source of energy.

3) My daily ------------consists of light breakfast, lunch at school and dinner at home.

4) But when I come to my ---------      I can’t stop trying her borsch.

 

VII. Розвиток навичок аудіювання та усного мовлення по темі «Healthy food». 

Sandwiches

My favourite food is sandwiches. They consist of two slices of bread with butter, and you can put some slices of cheese or sausages between them. Sometimes I add some vegetables. This may be a cucumber. My sister also likes sandwiches, but she doesn’t like butter, so she makes her sandwiches without butter.

I also like sandwiches with cutlets instead of sausages. It may be chicken or turkey cutlets — it doesn’t matter, it’s very tasty anyway.
The sandwiches are absolutely delicious because you can feel the bread, vegetables and meat at the same time.

My favourite food is pizza

I love pizza so much that I can eat it every day. Pizza is good both cold and hot and it smells delicious. I especially like pizza Margherita with cheese, tomatoes and sausages. My favourite part of the pizza is the crust. Nothing can be better than pizza’s crunchy cheesy taste!

Although I can make pizza myself and I know some tasty recipes, I prefer pizza from pizza shops. They can make such a delicious pizza that it’s hard to stop eating.

By the way, I can’t live without chocolate. I like milk and dark chocolate with nuts and raisins. Chocolate is creamy and rich and always calms your nerves.

 

 

. Творчі завдання. Робота в парах

Words: bread, butter, meat, sugar, sweets, fruit, chips, vegetables.

Answers: fruit and vegetables – keep you healthy, bread and sugar – give you energy, butter and meat - help you to grow and make you strong, sweets and chips – empty  foods. 

Divide the words into 2 colomns:

Healthy food                                                                 Unhealthy food

                                    


Sandwich

toast

 a cake

honey

coffee

sugar  porridge

cheese

sausage

salt

chips

salad

soup

meat

chiсken

fish

cutlets

vegetables

 bread

butter

milk

juice

coca-cola

mineral water

pizza


IX. Тренування навичок діалогічного мовлення

Read and translate the dialogue on the topic «Food».

  • too much — занадто багато
  • besides — окрім того, зокрема
  • menu [‘menjuː] — меню

The boy: What are we having for dinner today, Mother?

Mother: Fish with potatoes and vegetables.

The boy: Fish again? Why can’t we have meat?

Mother: We’ve had meat the last three days. And you had sausage for breakfast this morning. Too much meat isn’t good for you.

The boy: What about too much fish?

Mother: I know fresh fish is always good for your health. Besides, I’m not going to change the menu now; dinner is almost ready!

Answer the questions to the text.

  1. What are they having for dinner?
  2. Why doesn’t the child want to eat fish?
  3. What does the child want to have for dinner?
  4. Why doesn’t mother think so?

X.  Удосконалення навичок письма та граматичних навичок

Now, do you know what food is healthy and unhealthy for you? 

  1. be responsible for — відповідати за
  2. be necessary for — бути необхідним для
  3. be important for — бути важливим для

People need vitamins to stay healthy. The word «vitamins» comes from the word «vita». «Vita» means life in Latin. People get vitamins from food they eat. There are a lot of vitamins in fruit and vegetables. Each vitamin is responsible for diffeent things in human body. For example, vitamin A is necessary for eyes. Vitamin B is necessary for the nervous system. Vitamin C is important for bones and teeth.

To stay healthy you should eat healthy food. But unhealthy food is tasty because it has a lot of sugar or fat. Also it has no vitamins. For example, there is no vitamins in Coke, chips or fast food.

My favourite food is ………… . I would like to eat ……………. twice a day.

I  (don’t ) like………………  I usually (never) eat ……………………..for breakfast.

I like fruit very much. Fruit is healthy.  There are a lot of vitamins in ______, ________, ________.

XI. Узагальнення та підведення підсумків уроку

-Do you like our lesson?

-Would you like to eat healthy food?

-Will you eat healthy food for breakfast?

 

XII. Домашнє завдання

 

docx
Додано
23 січня 2020
Переглядів
924
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку