Тема: Hobbies and interests.
Мета: Повторити й закріпити лексику теми.
Тренувати учнів у вживанні теперішнього неозначеного часу, порядкових числівників, днів тижня
Навчати учнів аудіювання.
Розвивати вміння діалогічного та монологічного мовлення.
Формувати навички писемного мовлення та читання
Виховувати інтерес до різних видів занять.
Обладнання: Підручник, зошит, картки для самостійної роботи, іграшки: рожева миша та білий кіт, стікери різних кольорів
Клас: 5
ХІД УРОКУ.
І Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
T: Good morning, pupils.
Ps: Good morning, teacher.
T: How are you today?
Ps: We are fine.
T: Who is on duty today? Please, wright the date and tell me who is absent.
2. Aim Повідомлення теми та мети уроку.
T: Today we are continuing speaking about hobbies and interests. You will listen to a text, do many exercises and practise your grammar. Let’s start our lesson. Let me introduce my friends Mr Pinkmouse and Miss Whitecat. They will help me today.
3. Check on Homework Перевірка домашнього завдання.
Перевірити засвоєння констркції з like/ don’t like.
T: Tell me about your and your family likes and dislikes. Учні по бажанню розповідають уподобання їх та родини. На дошці є початки конструкцій.
4. Warming up Уведення в іншомовну атмосферу.
Учні пригадують дні тижня та вивчену лексику з теми. Вчитель ставить питання у довільному порядку, учні відповідають.
What is the first\second\third\ fourth\fifth\sixth\seventh day of the week?
Monday \Tuesday \Wednesday\Thursday \Friday \Saturday \Sunday
T: Please, look at the blackboard. На дошці висить таблиця, діти разом повторюють конструкції
football
tennis
play the piano
the violin
swimming
go fishing
running
Now, let’s revise The Present Simple Tense
We use PS to speak about the things we do always, usually, sometimes, often, never or every day. We say: I go, but He goes. We use Do and Does to make questions and negations.
ІІ. Основна частина уроку
Listening Comprehension
1. Аудіювання.
Miss Whitecat wants to tell you about her friend Tom, The Cat . Listen and choose
Учні отримують картки для роботи. Діти уважно слухають вчителя, що читає розповідь і обирають у парах чим займався Том у різні дні тижня.
Текст.
1 On Monday Tom rides his bike.
2 On Tuesday Tom swims.
3 On Wednesday Tom plays basketball.
4 On Thursday Tom rollerblades
5 On Friday Tom goes to the park.
1 On Monday Tom goes to the park. 2 On Tuesday Tom swims. 3 On Wednesday Tom rollerblades 4 On Thursday Tom plays basketball. 5 On Friday Tom rides his bike.
|
2.Writing. Формування навичок писемного мовлення.
Учні доповнюють відповіді на запитання , потім їх зачитують.
1 What does Tom do on Monday?
2 What does Tom do on Tuesday?
3 What does Tom do on Wednesday?
4 What does Tom do on Thursday?
5 What does Tom do on Friday?
3. Reading
Подання тексту для читання.
1) Reading. Етап читання.
Учні отримують картки з текстом і тлумаченням невідомих слів. Потім вони ланцюжком читають. Учитель контролює правильність читання.
Read the text.
The Pinkmouse family
The family of my friend Mr Pinkmouse is not very big. They are four: Mr Pinkmouse, the father, Mrs Pinkmouse, the mother and two children, Robert and Mag.
They have got some hobbies. Mr Pinkmouse is fond of sports. He plays tennis and goes swimming. Mrs Pinkmouse likes reading. She is fond of collecting coins too. Their son Robert is interested in sport cars. He collects car models. Mag is the youngest in the family. Her hobby is collecting dolls. She has got many beautiful dolls.
Vocabulary:
family родина
collecting коллекціонування
sport car спортивні машини
car model моделі машин
collect збирати
doll лялька
fond of захоплюватися
interested in цікавитися
2) Post-Reading Activity. Етап перевірки розуміння змісту тексту
Гра «Yes. No».
Клас поділяється на три команди. Учитель вимовляє твердження, гравці погоджуються з ними чи ні. За кожну правильну відповідь надається один бал. Перемагає команда, яка отримає більше балів.
T: 1.There are three people in the Pinkmouses family.
2.Robert is the youngest in the family.
3.Mr Pinkmouse is fond of swimming and likes playing tennis.
4.Mag collects models of cars.
5.Mrs Pinkmouse is fond of flowers.
6.Mrs Stone collects cards with animals.
7.Robert doesn`t like sport cars.
8.Robert collects models of cars.
9.Mr Pinkmouse collects dolls.
ІІІ. Заключна частина уроку
Homework 1. Домашнє завдання.
Summarizing 2. Підведення підсумків уроку.
Заключна бесіда. What did we do at the lesson today? Wright on the stickers and put them on the board. Діти записують враження на листочках і клять їх на дошку.
Do you like it Good- bye!